Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
18 kwietnia
W gnie¼dzie od trzech dni panuje wreszcie spokój i stabilizacja. Ataki intruza nie powtórzy³y siê wiêcej. Teraz przed bocianami ponad 30-dniowy okres wysiadywania 4 jaj (¶rednio 35-45 od zniesienia pierwszego jaja). Powodzenia boæki.
fot. 1 - godz. 11:14, fot.2 - 11:44 - samiec opiekuj±cy siê jajami
Offline
Użytkownik
Offline
Użytkownik
21 kwietnia, godz. 13:57 (cz. est.)
B³yskawiczna "zmiana warty": fot.1 - wysiaduj±cy od kilku godzin samiec wsta³, by obróciæ jajka; fot.2 - po kilku sekundach nadlecia³a wyczekiwana Donna, krótkie powitanie; fot.3 - samiec gotowy do natychmiastowego odlotu; fot.4 - ju¿ go nie ma, Donna przejmuje opiekê nad jajkami. Zmiana trwa³a zaledwie kilkana¶cie sekund - samiec z pewno¶ci± bardzo zg³odnia³.
Offline
Użytkownik
Offline
Użytkownik
Offline
Użytkownik
Offline
Użytkownik
Estoñczycy na podstawie konkursu wybrali imiê dla nowego partnera Donny. Samca nazwano PADIS - wed³ug regionu gdzie przyszed³ na ¶wiat w roku 2001 - gmina Padise w regionie Harjumaa. Do konkursu nadesz³y propozycje z ca³ego ¶wiata (UE, USA, Kanada, ...). Zaproponowano 40 ró¿nych imion ale w koñcu wybrano imiê Padis, chocia¿ to imiê zaproponowa³ tylko jeden obserwator. Komisja zdecydowa³a, ¿e najlepiej pasuje do naszego bociana.
28. 4. 2008, godz. 10:54 (cz. est.) Padisa co¶ wystraszy³o, nagle obok gniazda przefrun±³ jaki¶ wielki ptak, bocian na gnie¼dzie by³ wyra¼nie zaniepokojony, wsta³, przybra³ pozycjê obronn±, ostrzegawczo klekota³ i stroszy³ pióra. Ptak chyba usiad³ na pobliskiej ga³êzi w lewo od gniazda. Po niespe³na minucie ptak odlecia³ i na gnie¼dzie zapanowa³ na chwilê spokój.
Niestety nie wiem co to by³ za ptak, widzialny by³ tylko w u³amku sekundy ...
11:03 - Padis wsta³, zacz±³ siê krêciæ niespokojnie po gnie¼dzie i zawziêcie nawo³ywaæ, by³o widaæ jaki¶ przelatuj±cy cieñ
11:04 - samiec odlecia³, gniazdo puste
- po pó³ minucie powróci³ i zawziêcie nawo³uje, zachowuje siê niespokojnie
11:06 - wsta³ i wnet odlecia³
11:08 - powrót, kontrola i przewracanie jajek
11:09 - usiad³ i wygrzewa
11:12 - wsta³ i odrazu odlecia³
11:15 - powrót do gniazda, kontrola jajek i bocian siada, zapanuje spokój
Ostatnio edytowany przez robert (2008-04-28 12:06:57)
Offline
Użytkownik
28 kwietnia 2008
W uzupe³nieniu postu Roberta pozwolê sobie przedstawiæ pe³ne t³umaczenie informacji zamieszczonej na stronie http://www.looduskalender.ee/en/node/215 - z uwagi na dodatkowe ciekawostki.
"Donna i Padis w spokoju wysiaduj± jajka, ataki intruzów napotka³y na tyle skuteczn± obronê, ¿e nie odwa¿y³y siê one na kolejn± próbê zaw³adniêcia gniazdem i jajami. Klucie powinno zacz±æ siê za ok. 3 tygodnie.
Padis to imiê partnera Donny. Nadesz³o do nas ponad 40 propozycji imion – z Estonii, Litwy, Finlandii, Polski, Niemiec, Francji, Anglii, USA i Kanady. Dziêkujemy wszystkim, którzy przes³ali swoje pomys³y na imiê dla samca.
Imiê Padis zosta³o zaproponowane tylko raz, ale naszemu zespo³owi wyda³o siê najbardziej odpowiednie i dlatego wys³ali¶my podziêkowania i pozdrowienia do „ojca chrzestnego” – Oleva. Wysy³amy mu te¿ p³ytê DVD pt. „ABC or³a estoñskiego”.
S± w Estonii takie dwie wsie – jedna nazywa siê Madis, a druga Padis. Nie s±dzimy, ¿e to one by³y inspiracj±, ale mo¿e czytelnik przybli¿y nam temat?
W ka¿dym razie wie¶ Padis po³o¿ona jest na terenie staro¿ytnej fortecy o nazwie Vanalinnamägi (ang. Old Town Hill, czyli Wzgórze Starego Miasta), która stanowi³a centrum regionu jeszcze przed epok± Wikingów.
Padis urodzi³ siê w³a¶nie w tym regionie siedem lat temu."
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2008-04-28 20:30:29)
Offline
Użytkownik
Na stronie estoñskiej http://www.looduskalender.ee/en/ pojawi³a siê dzi¶ informacja, ¿e wczoraj (30 kwietnia):
„Padis w godzinach po³udniowych opu¶ci³ gniazdo na pó³torej godziny. By³o na szczê¶cie ciep³o – prawie letnia temperatura – ale pamiêtajmy, ¿e kilka dni wcze¶niej kruk mia³ du¿± ochotê na jajecznicê.
Inny bocian czarny nadlecia³ na lew± ga³±¼. Czy by³a to Donna, czy te¿ jaki¶ obcy bocian – nie wiemy, ale wydawany przez ptaka odg³os ¶wiadczy³, ¿e by³ to ten sam gatunek. Opuszczenie gniazda mog³o byæ spowodowane jakimkolwiek czynnikiem, który Padis uzna³ za zagro¿enie, na przyk³ad mog³o to byæ pojawienie siê w pobli¿u gniazda przypadkowego wêdrowca. Nie wydaje siê, ¿eby w tym przypadku by³o to rozmy¶lne opuszczenie gniazda. Zdarzy³o siê wprawdzie wcze¶niej, ¿e gniazdo pozosta³o bez opieki, ale trwa³o to tylko kilka minut.”
Pod t± informacj± dostêpny jest równie¿ film video z tego zdarzenia: mms://video.eenet.ee/arhiiv/2008-04-30.asf (niestety, nie wiem dlaczego, skróty do filmów video nie s± aktywne - nie pod¶wietlaj± siê - na naszym forum, zainteresowanym pozostaje zatem klikn±æ na podany u góry link i otworzyæ zapis video znajduj±cy siê pod tekstem oryginalnym).
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2008-05-01 23:30:52)
Offline
Użytkownik
Informacja z estoñskiej strony zamieszczona pó¼nym wieczorem 2 maja:
„Pierwszego maja Padis - chc±c byæ mo¿e zatrzeæ sw± winê z poprzedniego dnia - naprzynosi³ mnóstwo mchu do gniazda i pouk³ada³ wokó³ partnerki. Donna uzna³a jednak, ¿e przesadzi³ z ilo¶ci± i czê¶æ przesunê³a na brzeg gniazda.
Czêsto teraz s³ychaæ g³osy kruków w pobli¿u gniazda, a rano mo¿na by³o ujrzeæ du¿e stada przelatuj±cych gêsi.
Miejmy nadziejê, ¿e podczas sobotniego sprz±tania generalnego (40 000 estoñskich ochotników wkroczy do lasów, by usun±æ 10 000 ton ¶mieci) nie zostan± sprz±tniête kable od naszej kamery, baterie i panele s³oneczne – my posprz±tali¶my nasz teren ju¿ ponad miesi±c temu, zaraz po stopnieniu ¶niegu.”
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2008-05-04 01:11:53)
Offline
Użytkownik
Co¶ mi tu nie gra ... Od pierwszego maja nie widzia³em Donny.
Prawd± jest, ¿e nie ¶ledzê przekazu nonstop ale rano, w po³udnie i wieczór stale siedzi na jajkach tylko Padis. Czy kto¶ widzia³ Donnê ? Bardzo chêtnie bym siê myli³.
Offline
Użytkownik
Z rado¶ci± mogê rozwiaæ Twoje obawy Robercie. Bywa³o, ¿e sama nieraz siê niepokoi³am, gdy zagl±daj±c wielokrotnie w ci±gu np. ponad 5 godzin, zastawa³am tego samego bociana w gnie¼dzie. Widaæ te boæki - inaczej ni¿ bia³e - z jakiego¶ powodu robi± bardzo d³ugie zmiany, byæ mo¿e w ogóle tak maj± w zwyczaju, nie wiem.
Na szczê¶cie wszystko jest w najlepszym porz±dku - Donna od co najmniej 4,5 godziny przebywa w gnie¼dzie i opiekuje siê kompletem swych piêciu jaj.
Przed po³udniem ukaza³a siê na stronie estoñskiej nowa informacja dotycz±ca bocianów czarnych:
"Meszki drêcz± Donnê i Padisa
Wielu obserwatorów zwraca nam uwagê na dziwnie zachowania Donny i Padisa, bardzo czêsto potrz±saj±cych g³owami, jak równie¿ na siedzenie z otwartymi dziobami. Pytano nas, czy nie jest to objawem jakiej¶ choroby.
Ci, którzy mieli okazjê odwiedzaæ estoñskie lasy zostali z pewno¶ci± do¶wiadczeni znaczn± obecno¶ci± meszek. Ciep³a wiosna sprzyja³a wzrostowi ich koncentracji w ostatnich tygodniach. Choæ upierzenie bocianów zabezpiecza je przed dokuczliwymi owadami, to okolice dziobów i oczu s± nara¿one na ich uk±szenia – potrz±sanie g³owami od czasu do czasu jest wiêc prób± ich pozbycia siê. Przygl±daj±c siê uwa¿nie obrazowi z kamery, mo¿na czasem dostrzec niektóre wiêksze lataj±ce osobniki.
Co do uchylonych dziobów – bociany robi± tak w s³oneczne dni, jakby chcia³y piæ. Czarne upierzenie, ostre s³oñce, brak wiatru i wci±¿ jeszcze ogo³ocone drzewo, na którym gniazduj± sprzyjaj± takim reakcjom – nie ma powodów do niepokoju, s± to normalne zachowania bocianów czarnych."
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2008-05-05 12:32:36)
Offline
Użytkownik
13 maja, godz. 10:18 (cz. est.)
I tutaj powoli zbli¿a sie termin klucia piskl±t. Na razie nie ma ¿adnych oznak pêkania skorupek. Ró¿ne ¿ród³a podaj± ró¿n± d³ugo¶æ okresu wysiadywania jaj przez bociany czarne - wg Wikipedii nastêpuje to pomiêdzy 35-45 dniem, natomiast na stronie ogrodu zoologicznego we Wroc³awiu podany jest zakres 35-36 dni. Trzeba te¿ pamiêtaæ, ¿e jedno z jaj zosta³o zniszczone w trakcie odpierania ataku intruza - nie wiadomo które, byæ mo¿e pierwsze (z³o¿one 8/9 kwietnia) ?
Padis na przedpo³udniowym dy¿urze:
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2008-05-13 08:10:35)
Offline
Użytkownik
14 maja
Na estoñskiej stronie podano godzinê 9:38 (tamtejszego czasu, czyli 8:38 czasu polskiego), jako moment wyklucia siê pierwszego pisklêcia Donny i Padisa. Dwie pierwsze fotki wiêc zrobione zosta³y po 13 minutach od wyklucia.
fot.1 - 9:51:15; fot.2 - 9:51:32; fot.3 - 11:06:27; fot.4 -11:07:14
Offline
Użytkownik
Krótka relacja Urmasa Sellisa z dzisiejszego ranka:
"Choæ pogoda dzi¶ niezbyt odpowiednia (tylko 5 stopni Celsjusza), o 9:38 zauwa¿y³em, ¿e z jaja wy³ania siê g³ówka pierwszego pisklêcia. Nieco wcze¶niej s³ychaæ by³o podejrzane popiskiwanie! W gnie¼dzie by³ Padis - wiedzia³, ¿e nie mo¿e tak po prostu przygl±daæ siê kluciu, musia³ przede wszystkim zadbaæ o utrzymywanie pisklêcia i jaj w odpowiedniej temperaturze. G³os pisklêcia by³ s³yszalny tak¿e spod wysiaduj±cego Padisa.
Oto zapis video: mms://video.eenet.ee/arhiiv/2008-05-14.asf "
To prawda, widzia³am, ¿e Padis w czasie klucia wstawa³ czêsto, ale na bardzo krótko - tak krótko, ¿e dopiero za czwartym powstaniem uda³o mi siê pstrykn±æ pierwsze dwie fotki. Bardzo dba³ o ogrzewanie lêgu.
Offline
Użytkownik
Offline
Użytkownik
16 maj godz 8:07 czasu polskiego Padis wsta³ by nakarmiæ ma³e i zobaczy³am TRZY puszyste kuleczki.
Ostatnio edytowany przez Lara (2008-05-16 06:05:47)
Offline
Użytkownik
Offline
Użytkownik
16 maja
Laro, mia³a¶ racjê !!! Zwracam honor - s± trzy pisklaczki !
To ¶wiadczy, ¿e zniszczone zosta³o nie trzecie, a chyba pierwsze jajo. Dla kolejnych piskl±t to dobra wiadomo¶æ, ró¿nice nie bêd± tak du¿e, jak mog³yby byæ.
Nowy pisklaczek ca³kiem dobrze sobie radzi.
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2008-05-18 08:35:20)
Offline