Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza siê, ¿e nieraz w dziale forum pt "Pomoc" s± podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do w±tków tego tematu - to mo¿e sporo pomóc :).
Informacje nt. dzia³ania forum

Dziêkujemy za obecno¶æ i udzia³ na naszym forum! Prosimy o stosowanie siê do regulaminu i uwag administratorów! Wynikaj± one zawsze z dobrej woli i dba³o¶ci o czytelno¶æ i przejrzysto¶æ forum dla dobra wszystkich u¿ytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla mi³o¶ników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-01-05 17:43:37

Eva Stets

Użytkownik

SkÄ…d: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Ochrona ptaków w mie¶cie

Witam!

W±tek ten bêdzie po¶wiêcony ptakom w mie¶cie, tzn tym, które ¿yj± obok nas i do których towarzystwa zd±¿yli¶my siê od lat przyzwyczaiæ.
Na pewno wielu z nas ma swoje osobiste do¶wiadczenia na ten temat, zachêcam do podzielenia siê tutaj tak w³asnymi obserwacjami jak i wiedz± dotycz±c± ¿ycia i ochrony ptaków miejskich.


Ptaki mo¿na spotkaæ nie tylko w terenie ale i w mie¶cie, towarzysz± nam one ka¿dego dnia, gnie¿d¿± siê w naszych budynkach. Mo¿na je obserwowaæ zarówno zim± jak i w innych porach roku. Niestety ¿ycie miejskich ptaków nie jest ³atwe i czêsto wymagaj± one od nas szczególnej ochrony. Wa¿ne jest, ¿eby czynno¶ci te przebiega³y dla ich dobra i zgodnie z prawem i ustaw± o ochronie ptaków.

Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) mo¿na przeczytaæ wa¿ny i bardzo ciekawy tekst w formie ulotki pdf, którego autorem jest prof. dr hab. Maciej Luniak i który nawi±zuje bezpo¶rednio do tego tematu. Tekst godny polecenia ka¿demu, komu los ptaków w mie¶cie nie jest obojêtny. Zachêcam do zapoznania siê z jego tre¶ci±.

Link do pdf ze strony PwG OTOP:
http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/ptakiwbudynkach.pdf

Autor: prof. dr hab. Maciej Luniak, tytu³ tekstu "Ptaki w budynkach".

Pozwolê sobie tu zacytowaæ koñcowe zdanie tego wa¿nego artyku³u: B±d¼my przyja¼ni dla naszych skrzydlatych s±siadów - bez ptaków nasze osiedla by³yby smutne.

Z pozdrowieniem
Eva Stets

Offline

 

#2 2008-01-05 20:11:50

ratujmyptaki

Użytkownik

SkÄ…d: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Witam Pañstwa.

W niektórych postach byli¶cie Pañstwo przeciwni okrucieñstwu jakie ma miejsce w innych krajach.
Proponowa³abym jednak zajrzeæ na w³asne, polskie podwórko.
Niczym siê nie ró¿nimy pod wzglêdem okrutnego traktowania ptaków.
Wystarczy wiosn± zobaczyæ jak podczas remontów bloków niszczone s± gniazda jaskó³ek oknówek,
¿ywcem w otworach wentylacyjnych zamurowywane s± m³ode jerzyki, kawki, szpaki, go³êbie.
Przewa¿nie wiosn± przycinane s± krzewy w miejskich parkach, gdzie zak³adaj± swoje gniazda kwiczo³y, kosy i inne mniejsze ptaki.
Wiosn± równie¿ prowadzona jest wycinka drzew w lasach. Tam równie¿ gniazduj± ptaki!
Hodowcy go³êbi zastawiaj± klatki pu³apki, które s³u¿± do ³apania jastrzêbi.
W Polsce strzela siê do or³a przedniego, bielika, soko³a wêdrownego, krogulca oraz wszelkiego rodzaju sów.
£apie siê mniejsze ptaki ¶piewaj±ce do celów handlowych na koñski w³os, który odcina nogi ptakom.
Niechlujstwo wêdkarzy powoduje zapl±tywanie siê w ¿y³ki ptaków wodnych. Pozostawione na trawie haczyki kalecz± ptaki, wbijaj±c siê w okolice dzioba, co uniemo¿liwia im pobieranie pokarmu.
Pozostawione na polu sznurki od snopowi±za³ek skutecznie przyczyniaj± siê do unieruchomienia ptaków, co powoduje ¶mieræ g³odow± lub uduszenie.

Do mojego O¶rodka trafiaj± w³a¶nie takie ptaki, które gniazduj± g³ównie w Polsce (w tym w³a¶nie sporo ptaków miejskich).
Jest kilka dzwoñców z odciêtymi nogani przez w³osie koñskie ale trafiaj± tak¿e postrzelone or³y, jastrzêbie, kobuzy, krogulce, sowy.
Sprawy z jaskó³kami i innymi ptakami koñcz± siê w s±dzie umorzeniem.
Mo¿e potrzebna jest tak¿e i w Polsce jaka¶ petycja do Ministra ¦rodowiska, która skutecznie chroni³aby przebywaj±ce w Polsce ptaki?

Pozdrawiam
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#3 2008-01-06 14:35:55

Eva Stets

Użytkownik

SkÄ…d: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

ratujmyptaki napisał:

....Wystarczy wiosn± zobaczyæ jak podczas remontów bloków niszczone s± gniazda jaskó³ek oknówek,
¿ywcem w otworach wentylacyjnych zamurowywane s± m³ode jerzyki, kawki, szpaki, go³êbie...

Witam!

Niestety w naszym otoczeniu s± takie przyk³ady i niestety takich przyk³adów jest sporo.
Na szczê¶cie nie dzieje siê tak wszêdzie.
Bêd±c jesieni± w Bydgoszczy mia³am okazjê zaobserwowaæ osiedla, na których po remontach i ocieplanianiach budynków zachowano istniej±ce tam gniazda ptaków. Swoist± "walkê" o ochronê tych gniazd - zachowanie ich lub w wypadku ich zniszczenia - za³o¿enie nowych budek lêgowych prowadzi dr Piotr Indykiewicz, wyk³adowca Uniwersytetu w Bydgoszczy, którego jednym z wielu za³o¿eñ jest w³a¶nie ochrona ptaków miejskich. (i akcje te s± w wiêkszo¶ci udane).
Sprawê jak ³atwe i... proste jest dla samego dla wykonawcy zachowanie ptasiego gniazda podczas remontu bloku (tzn np wyciêcie otworu w materiale ocieplaj±cym) popar³ tak¿e mój ojczym (obecnie emertyt, swego czasu kierownik wielu przedsiêwziêæ budowlanych na terenach Bydgoszczy).
Podobne pozytywne przypadki zdarzaj± siê w innych rejonach Polski - dla przyk³adu artyku³ Joanny Karockiej pt "Gniazda jerzyków a ocieplanie budynków" z dwumiesiêcznika "Woliera" (Woliera 4/2007 (48) lipiec-sierpieñ, strona 55)

Na zdjêciach ni¿ej mo¿na zobaczyæ kilka z takich budynków osiedlowych, gdzie po remoncie i ociepleniu bloku zachowano otwory wentylacyjne, w których wiosn± gnie¿d¿± siê ptaki. Tu wykonawc± by³a Spó³dzielnia Mieszkaniowa "Budowlani" - Osiedle mieszkaniowe "Wy¿yny" w Bydgoszczy.
Oby takich przyk³adów by³o jeszcze wiêcej!

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

fot. Eva Stets (listopad, 2007)

http://img169.imageshack.us/img169/5467/polskaxxi2007001ty3.th.jpg   http://img169.imageshack.us/img169/2796/polskaxxi2007007ze7.th.jpg   http://img110.imageshack.us/img110/387/polskaxxi2007028eb1.th.jpg   http://img147.imageshack.us/img147/9081/polskaxxi2007031ey2.th.jpg

Offline

 

#4 2008-01-06 15:43:29

Marcin R.

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 263

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Wydaje siê ¿e rzeczywi¶cie w ostatnich latach jest "lepiej", co czêsto wynika z zaciek³ej walki przyrodników amatorów i profesjonalistów, a czasem tylko wynika (i chwa³a im za to) z dobrej woli i ¶wiadomo¶ci administratorów, inwestorów i w³a¶cicieli.

Prócz "kilku" dobrych przyk³adów rzeczywi¶cie jeste¶my ¶lepi na codzienne potrzeby ochrony i zachowania przyrody. £atwo podpisywaæ siê pod wielkimi akcjami, a gniazdo jaskó³ki nad naszym balkonem zrzucamy bo ptaki ba³agani±... itd... jak ju¿ p. Zofia napisa³a. Chwilami mo¿na mieæ wra¿anie, ¿e nie istnieje takie pojêcie jak ochrona przyrody w miastach i na wsiach.
£atwiej nam chroniæ tam gdzie¶ w jakim¶ parku narodowym, z dala od domu... w my¶l starej zasady: chroniæ przyrodê tak, ale nie na moim podwórku

Namawiam wszystkich, którzy znaj± dobre przyk³ady ze swojego podwórka o publikowanie ich w lokalnej prasie, tak, ¿eby ci co dobrze czyni± mieli dodatkowe wsparcie i pozytywne nag³o¶nienie. Czêsto dzieje siê to kosztem jakie¶ inwestycji, dlatego warto o tym mówiæ...

Dla tych co chc± pomagaæ a nie wiedz± jak (juz tak na powa¿nie) polecam now± ksi±¿k± i jedyna tak± na rynku polskim:
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=202


http://www.pwg.otop.org.pl - Strona PwG OTOP
http://www.przyrodnicze.pl - sklep o przyrodzie i dla mi³o¶ników przyrody... KSIÊGARNIA PRZYRODNICZA

Offline

 

#5 2008-01-06 19:16:17

Basior

Użytkownik

4128234
Skąd: Brwinów
Zarejestrowany: 2007-07-12
Posty: 19
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

adminek napisał:

Namawiam wszystkich, którzy znaj± dobre przyk³ady ze swojego podwórka o publikowanie ich w lokalnej prasie, tak, ¿eby ci co dobrze czyni± mieli dodatkowe wsparcie i pozytywne nag³o¶nienie. Czêsto dzieje siê to kosztem jakie¶ inwestycji, dlatego warto o tym mówiæ...

Witam.
Temat wa¿ny i wielow±tkowy, ptaki zamieszka³y w¶ród ludzi, choæ chyba jest na odwrót, czyli my mieszkamy u nich. Tak zawsze odpowiadam na liczne pytania, dotycz±ce uci±¿liwych ptaków w mie¶cie i ogrodzie: "Co zrobiæ ze srokami i wronami? - przyzwyczaiæ siê".
Pozytywnych przyk³adów konkretnych dzia³añ jest trochê i jak pozbieram linki to wkleje je tutaj.
Natomiast warto nag³a¶niaæ przypadki ukarania winnych niszczenia ptaków. Je¶li potencjalni szkodnicy wiedzieliby o gro¿±cych im nieprzyjemno¶ciach mo¿e inaczej planowali by swoje prace budowlane.

Tu przyk³ad z prawie mojego podwórka, czyli z mojej gminy, sprawê do koñca doprowadzi³ kolega z TP Bocian: http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?p=44549#44549. Podczas budowy nowego osiedla zniszczono z premedytacj± koloniê lêgow± brzegówek, sprawa znalaz³a fina³ w s±dzie.

Offline

 

#6 2008-01-06 22:20:36

Sve

Użytkownik

SkÄ…d: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Basior napisał:

Tu przyk³ad z prawie mojego podwórka, czyli z mojej gminy, sprawê do koñca doprowadzi³ kolega z TP Bocian: http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?p=44549#44549. Podczas budowy nowego osiedla zniszczono z premedytacj± koloniê lêgow± brzegówek, sprawa znalaz³a fina³ w s±dzie.

No, kara 380 z³. nie jest za wysoka. Ale chwa³a Bogu, ¿e choæ co¶ siê uda³o.
U nas nie znam przypadku, ¿eby sprawa skonczy³a siê w s±dzie. Choæ bardzo du¿o ró¿nych przypadków rozwi±zuje "Czeska inspekcja ochrony przyrody" - ja sama uczestniczy³am w kilku dochodzeniach w sprawie niszczenia gniazd kawek i jerzyków. Ale o ile wiem, to kara nigdy nie zosta³a przyznana.

W w±tku o kawkach s± zdjêcia kawek z woliery. Zaczê³am je hodowaæ (po zezwoleniu ministra), gdy znaleziono je po rozebraniu dachu pewnego domu - by³o tam ogó³em 8 gniazd kawek z 25 m³odymi! Poinformowali nas o tym dacharze, którzy tam pracowali i dziêki ich wra¿liwo¶ci choæ czê¶æ m³odych uda³o siê uratowaæ (ale dla ¿ycia w niewoli - to co to za ratowanie... ). To by³ tylko jeden przypadek z wielu. Ile pisklaków kawek, jerzyków, wróbli... w ten sposob corocznie traci ¿ycie, nikt nie wie...


Popatrzcie na kruki: nie siej± ani nie zbieraj± czasu ¿niwa; nie maj± piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je ¿ywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#7 2008-01-07 16:35:30

Eva Stets

Użytkownik

SkÄ…d: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Witam!

Chcia³abym nawi±zaæ do dosyæ wa¿nego wydarzenia, jakie mia³o miejsce w Szczecinie w dniu 27 pa¼dziernika 2007 roku. Mam tu na my¶li Konferencjê pt "Ptaki w mie¶cie", która zrodzi³a siê z pomys³u p. Zofii Brzozowskiej i odby³a siê w sali siedziby Urzêdu Miasta, pod egid± Fundacji ratujmyptaki i Wydzia³u Gospodarki Komunalnej i Ochrony ¦rodowiska Urzêdu Miasta Szczecina. Konferencja ta mia³a na celu przybli¿enie zebranym a zarazem przedstawienie im problemów ochrony z jakimi spotykaj± siê ptaki bytuj±ce w naszych miastach.

Jako go¶æ mia³am mo¿liwo¶æ wys³uchaæ ciekawych referatów wybranych prelegentów którymi byli kolejno: dr hab Dariusz Wysocki z Katedry Zoologii i Anatomii Krêgowców Uniwersytetu Szczeciñskiego, który przedstawi³ ¿ycie kilkunastu gatunków ptaków ¿yj±cych na terenie miasta Szczecina, prof. dr hab. Maciej Luniak  z Instytutu Zoologii PAN, mówi±cy o problemach ptaków gnie¿d¿±cych siê w budynkach, podaj±c konkretny przyk³ad ochrony jerzyków podczas remontu budynku.
Po przerwie g³os zabra³ mgr prawa Pawe³ T. Dolata, v-ce prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, który przekaza³ go¶ciom szczególnie istotn± stronê prawnej ochrony ptaków w referacie pt „Prawne aspekty ochrony ptaków w miastach” a kieruj±cy Azylem dla Ptaków w Warszawie, dr Andrzej Kruszewicz, nawi±zuj±c do 10 letniej dzia³alno¶ci tej placówki, omówi³ przy tym wiele przypadków chorych i rannych ptaków, jakie trafiaj± codziennie do warszawskiego Azylu.
Konferencjê zakoñcz³a prelekcja mgr Paw³a T. Dolaty pt "Dokarmianie ptaków wodnych" wskazuj±ca, ¿e dokarmianie tych ptaków nie zawsze jest rzecz± dobr± a wrêcz przeciwnie czêsto jest przyczyn± ich chorób i wielu cierpieñ.

Wszyscy prelegnci przedstawili kilka bardzo wa¿nych i istotnych tematów wi±¿±cych siê z problemami ¿ycia i ochrony ptaków w mie¶cie, odpowiadaj±c tak¿e na liczne pytania zebranych go¶ci.

Na zdjêciach, podczas swych referatów: Dariusz Wysocki (fot. 1), Maciej Luniak (fot. 2), Pawe³ T. Dolata (fot. 3) i odpowiadaj±cy na pytania go¶ci Andrzej G. Kruszewicz (fot. 4)
Fot. Eva Stets

http://img247.imageshack.us/img247/7079/polskaxxi2007004qo5.th.jpg   http://img45.imageshack.us/img45/3955/polskaxxi2007008hc2.th.jpg   http://img45.imageshack.us/img45/7107/polskaxxi2007033qj6.th.jpg   http://img99.imageshack.us/img99/4743/polskaxxi2007038qj7.th.jpg

Relacjê i wiêcej zdjêæ z konferencji mo¿na zobaczyæ na stonie Fundacji ratujmyptaki pod linkiem:
http://www.ratujmyptaki.org/news.html

O konferencji wspomniano tak¿e w ostatnim (nr 4-07) wydaniu kwartalnika OTOP "Ptaki" na stronie 4.
Wiêcej na ten temat bêdzie mo¿na przeczytaæ w najnowszym egzemplarzu dwumiesiêcznika "Woliera" w artykule Niny Jankowskiej.

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#8 2008-01-09 20:52:34

Basior

Użytkownik

4128234
Skąd: Brwinów
Zarejestrowany: 2007-07-12
Posty: 19
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

A ja w dalszym ci±gu auto reklamy zamieszczê dwa linki:

W jaki sposób pomagaæ ptakom w miastach.
http://www.ekoportal.pl/jetspeed/portal … stach.psml

Zagro¿enia dla ptaków w miastach.
http://www.ekoportal.pl/jetspeed/portal … stach.psml

A w Milanówku zrealizowano ju¿ g³ówn± czê¶æ "Programu ochrony jerzyka":
http://www.milanowek.pl/pdf/1322/Zal_uchw46.pdf

O konferencji w Szczecinie wiemy i na pewno bêdzie na¶ladowana w innych miastach, w Warszawie przy ochronie ptaków w budynkach wspó³pracuje ze sob± kilka organizacji, min. OTOP, TP Bocian, Sto³eczne Towarzystwo Ochrony Ptaków i Towarzystwo Opieki Nad Zwierzêtami. A liczba budek dla jerzyków wci±¿ ro¶nie... :-)

Offline

 

#9 2008-01-26 18:27:27

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Bardzo pozytywnym przyk³adem konkretnych dzia³añ na rzecz ochrony ptaków w mie¶cie jest realizowany od wielu lat przez PTOP Salamandra w Poznaniu program ochrony pustu³ki. Realizacjê projektu rozpoczêto w Poznaniu, rozwieszaj±c na wie¿owcach i kilku wysokich kominach skrzynki lêgowe dla pustu³ek. Metoda okaza³a siê bardzo skuteczna, pustu³ki chêtnie zajmowa³y skrzynki i szczê¶liwie wyprowadza³y lêgi.
Wiêcej na http://www.salamandra.org.pl/magazyn/b14n08.html  Warto te¿ podkre¶liæ, ¿e projekt wygra³ III Edycjê Konkursu Indywidualnej Ekologicznej Nagrody Bayera.
Obecnie projekt ochrony pustu³ki realizowany jest na terenie ca³ego kraju. Mo¿na o tym przeczytaæ na: http://www.salamandra.org.pl/fauna/pust … hrona.html

Offline

 

#10 2008-01-26 20:07:51

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Ptaki w mie¶cie to nie tylko ptaki ¿yj±ce w budynkach.
Wprawdzie miasto w sposób oczywisty kojarzy nam siê najczê¶ciej z „betonowo-asfaltow± pustyni±”, ulicami i blokowiskami, ale miasta w swych granicach obejmuj± równie¿ tereny zielone – parki, skwery, zadrzewienia, a niekiedy nawet lasy, pola uprawne czy zbiorniki i cieki wodne. To sprawia, ¿e awifauna niektórych miast bywa niekiedy zaskakuj±co bogata i ró¿norodna, a podczas „miejskich” wycieczek spotkaæ mo¿na nawet bardzo rzadkie i osobliwe gatunki (dotyczy to oczywi¶cie nie tylko ptaków).
I tak np. w Poznaniu stwierdzono obecno¶æ 255 gatunków ptaków, w tym 155 gatunków lêgowych, w Warszawie 247 gatunków (w tym 144 gniazduj±ce), w Berlinie - 259 gatunków (133 lêgowe).

Pomagaj±c ptakom w mie¶cie trzeba wiêc mieæ na uwadze nie tylko ptaki ¿yj±ce w/na budynkach. Niestety, niew³a¶ciwie utrzymywane tereny zielone, bezpañskie koty, dewastacje, zanieczyszczenia, sprawiaj±, ¿e wiele gatunków nie znajduje ju¿ dla siebie miejsca na terenie miast. Tu na pewno bardzo wiele jest do zrobienia, a dzia³ania te czêsto wcale nie wymagaj± wielkich nak³adów. Wystarczy tu wymieniæ chocia¿by rozwieszanie ró¿nych typów budek czy sadzenie odpowiednich gatunków drzew i krzewów w celu zapewnienia miejsc lêgowych dla ró¿nych gatunków ptaków. No i oczywi¶cie edukacja skierowana do wszystkich.
Wa¿ne jest te¿ uczulenie mieszkañców na sprawy ochrony miejskiej przyrody w tym oczywi¶cie ptaków. Ciekaw± inicjatywê podjê³o PTOP Salamandra w Poznaniu, które wprowadzi³o Program Zintegrowanego Reagowania Na Zagro¿enia dla Przyrody i ¦rodowiska „VULPES”. U³atwia on zg³aszanie zagro¿eñ i nieprawid³owo¶ci oraz umo¿liwia koordynacjê interwencji. Wiêcej na: http://www.salamandra.org.pl/interwencje/vulpes.html

Offline

 

#11 2008-02-13 19:25:01

Eva Stets

Użytkownik

SkÄ…d: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Witam!

O konferencji w Szczecinie, po¶wiêconej ptakom w mie¶cie pisa³am  juz w po¶cie wy¿ej. Wspomnia³am tam równie¿ o atrykule-sprawozdaniu z tego wydarzenia, który mia³ siê ukazaæ w dwumiesiêczniku "Woliera".
Pod linkiem, który podajê ni¿ej znajduje siê pdf artyku³u autotstwa Niny Jankowskiej, który przekazujê na naszym forum za zgod± redakcji czasopisma "Woliera" i za zgod± autorki tekstu (za co bardzo serdecznie dziekujê).

Autor: Nina Jankowska, tytu³ tekstu: Sprawozdanie ze szczeciñskiej Konferencji "Ptaki w mie¶cie".
Dwumiesiêcznik "Woliera" 1/ 2008 (51)  styczeñ-luty, str. 106-107.

¿yczê mi³ej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/szczecin.pdf

Offline

 

#12 2008-02-25 14:49:56

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Mówi±c o zagro¿eniach i ochronie ptaków ¿yj±cych w budynkach trzeba wiedzieæ, ¿e remonty i ró¿nego rodzaju modernizacje budynków i powodowane przez nie ograniczenie liczby miejsc lêgowych s± jedn± z g³ównych lub wrêcz podstawow± przyczyn± zaniku populacji jerzyków, wróbli, mazurków i pustu³ek. Wed³ug Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody jest to jeden z g³ównych wspó³czesnych problemów ochrony przyrody w Polsce. Przynajmniej wiêc w odniesieniu do tych gatunków ptaków, a tak¿e w odniesieniu do niektórych gatunków nietoperzy, ka¿de kolejne zmniejszenie liczby schronieñ i miejsc lêgowych stanowi szkodê znacz±c±. Nawet wiêc niewielkie, lokalne uszczuplenie ilo¶ci schronieñ traktuje siê jako szkodê maj±c± negatywny wp³yw na te gatunki.

Wszyscy, nie tylko mi³o¶nicy ptaków ale i ró¿ni inwestorzy i wykonawcy, powinni wiedzieæ, ¿e od ubieg³ego roku obowi±zuje nowa Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w ¶rodowisku i ich naprawie. Wprowadza ona do polskiego porz±dku prawnego postanowienia Dyrektywy 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie odpowiedzialno¶ci za ¶rodowisko w odniesieniu do zapobiegania szkodom wyrz±dzonym ¶rodowisku naturalnemu (tzw. Dyrektywy Odpowiedzialno¶ciowej). Odnosi siê ona do wielu rodzajów szkód - równie¿ tych dotycz±cych gatunków chronionych oraz ich miejsc rozrodu, odpoczynku, zimowania.

Co robiæ je¿eli stwierdzimy zagro¿enie szkod± lub zaistnienie szkody np. zamurowywanie otworów wentylacyjnych w budynku? W przypadku wiêkszo¶ci rodzajów szkód, w tym spowodowanych pracami remontowymi, nale¿y powiadomiæ organ ochrony przyrody którym jest w³a¶ciwy terytorialnie wojewoda. Co wa¿ne, organ ochrony przyrody ma obowi±zek przyj±æ zg³oszenie o wyst±pieniu zagro¿enia lub szkody od ka¿dego, zarówno prywatnej osoby jak i instytucji czy stowarzyszenia. Powiadomiony organ dokonuje nastêpnie oceny, czy potencjalna lub zaistnia³a szkoda jest znacz±ca. Je¶li tak jest wówczas podejmuje decyzjê nak³adaj±c± na sprawcê szkody obowi±zek dzia³añ naprawczych. Mia³yby one polegaæ np. na dostosowaniu przez wykonawcê terminów prac do okresu pozalêgowego a tak¿e na  stworzeniu odpowiedniej liczby alternatywnych schronieñ i miejsc lêgowych. Skuteczno¶æ tych dzia³añ powinna byæ kontrolowana. Oprócz powiadomienia organu ochrony przyrody skuteczne mo¿e byæ te¿ powiadomienie o zagro¿eniu szkod± lub o szkodzie podmiotu (np. firmy budowlanej), który j± wywo³a³. Gdyby taki sprawca nie podj±³ dzia³añ natychmiast po uzyskaniu owej informacji, a pó¼niej by potwierdzono, ¿e szkoda jest lub mog³a by byæ znacz±ca, poza tym, ¿e i tak musia³by wykonaæ lub sfinansowaæ wymienione wcze¶niej dzia³ania, podlega³by tak¿e odpowiedzialno¶ci karnej. Celowe jest te¿ powiadomienie w³a¶ciciela terenu (np. spó³dzielni mieszkaniowej).
Niew±tpliwie nowa ustawa to du¿y krok na przód, a m.in. od nas, mi³o¶ników przyrody zale¿y, czy i na ile przyczyni siê do skuteczniejszej ochrony przyrody.

Wiêcej informacji na temat Dyrektywy oraz Ustawy, linki i opinie mo¿na znale¼æ na stronach PTOP Salamandra:
http://www.salamandra.org.pl/zapobiegan … om/12a.pdf
http://www.salamandra.org.pl/dyrektywa_ … sciowa.htm

Tutaj natomiast mo¿na ¶ci±gn±æ formularz zg³oszenia szkody, który po wype³nieniu nale¿y wys³aæ Wojewódzkiemu Konserwatorowi Przyrody.
http://www.salamandra.org.pl/zapobiegan … szkody.doc

Offline

 

#13 2008-02-28 15:43:22

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Mieszkam w £odzi, na nowym osiedlu i tutaj w ¿adnym z bloków, czy stoj±cych ju¿ jaki¶ czas czy nowo buduj±cych siê nie zauwa¿y³am otwartych otworów. Wszystkie otwory s± zatykane kratkami i ptaki nie maj± mo¿liwo¶ci zak³adania gniazd. Widaæ czasami jak te zdesperowane, w tym przypadku kawki, wyrywaj± kratki z otworów. Jak ju¿ uporaj± siê czasem z tak± kratk± czy zatkanym siatk± kominem, ponownie za jaki¶ czas zostaje on zabezpieczony przed budowaniem gniazd przez ptaki. Mam okazjê przygl±daæ siê teraz kawkom jak chc± zak³adaæ gniazda w nowo budowanym bloku który stoi na przeciw moich okien. Widok jest wspó³czuj±cy tym ptakom, które codziennie "kombinuj±" jak tu za³o¿yæ gniazda i co dzieñ widzê jak wchodz± w te puste na razie otwory i wisz± przy nich pilnuj±c przed innymi kawkami. Niestety, od dzisiaj robotnicy zaczynaj± ocieplaæ styropianem i tynkowaæ blok co sprawia, ¿e biedne ptaki musz± siê po¿egnaæ z miejscem na gniazda. I tak wszystkie bloki na osiedlu s± zabezpieczane przed tymi, co dla niektórych, "intruzami".
Jeszcze niedawno te ptaki mia³y bardzo wiele mo¿liwo¶ci gniazdowania w takich otworach w szkole na moim osiedlu, ale od jesieni zesz³ego roku wiêksza czê¶æ szkolnego budynku zosta³a te¿ zabezpieczona owymi kratkami, zosta³o ich niezabezpieczonych ju¿ niewiele, ale chyba to kwestia czasu.
Moje osiedle jest na razie, jak to siê mówi noclegowni± dla tych ptaków, poniewa¿ mieszkam na obrze¿ach miasta a w pobli¿u s± pola uprawne, na których te ptaki ¿eruj±. Niestety uniemo¿liwianie zak³adania gniazd na nowych osiedlach, jak moje, wkrótce mimo dobrych warunków ¿erowania mo¿e doprowadziæ do tego, ¿e z roku na rok ptaków bêdzie ubywaæ, a¿ w koñcu jak to kto¶ m±dry powiedzia³, doprowadzi do tego, ¿e niebo nad takimi osiedlami bêdzie niebem "martwym" bez ptaków.
Dodam jeszcze, ¿e pêkniêcia i szczeliny w blokach, w których gniazduj± tak¿e mniejsze ptaki jak sikorki czy pospolite wróble i inne ptaki s± równie¿ zamurowywane.
Sami odpowiedzmy sobie na to pytanie, jak bêd± wygl±da³y za jaki¶ czas osiedla bez ptaków? Czy mo¿na co¶ zrobiæ ¿eby im pomóc?


Aby samemu staæ siê lepszym nie musisz czekaæ na lepszy ¶wiat.
Phil Bosman

Offline

 

#14 2008-06-02 16:18:23

Eva Stets

Użytkownik

SkÄ…d: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Witam!

W temacie pt "Jerzyki" (w tej samej kategorii, temat wy¿ej) jest bardzo ciekawy tekst, jaki przekaza³ Zbychur.
Post opisuje jerzyki i ich ochronê ale poniewa¿ ³±czy siê on bezpo¶rednio i z tym tematem, dotycz±cych ptaków w mie¶cie - ni¿ej podajê link i gor±co polecam wszystkim zapoznaæ siê z tre¶ci± tego ciekawego i pokrzepiaj±cego wpisu.

Eva Stets
PwG OTOP

link do postu Zbyszka z tematu Jerzyki: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8700#p8700

Offline

 

#15 2008-06-02 16:59:26

piszonka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-05-22
Posty: 16

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

belcia napisał:

Mieszkam w £odzi, na nowym osiedlu i tutaj w ¿adnym z bloków, czy stoj±cych ju¿ jaki¶ czas czy nowo buduj±cych siê nie zauwa¿y³am otwartych otworów. Wszystkie otwory s± zatykane kratkami i ptaki nie maj± mo¿liwo¶ci zak³adania gniazd. Widaæ czasami jak te zdesperowane, w tym przypadku kawki, wyrywaj± kratki z otworów. Jak ju¿ uporaj± siê czasem z tak± kratk± czy zatkanym siatk± kominem, ponownie za jaki¶ czas zostaje on zabezpieczony przed budowaniem gniazd przez ptaki. Mam okazjê przygl±daæ siê teraz kawkom jak chc± zak³adaæ gniazda w nowo budowanym bloku który stoi na przeciw moich okien. Widok jest wspó³czuj±cy tym ptakom, które codziennie "kombinuj±" jak tu za³o¿yæ gniazda i co dzieñ widzê jak wchodz± w te puste na razie otwory i wisz± przy nich pilnuj±c przed innymi kawkami. Niestety, od dzisiaj robotnicy zaczynaj± ocieplaæ styropianem i tynkowaæ blok co sprawia, ¿e biedne ptaki musz± siê po¿egnaæ z miejscem na gniazda. I tak wszystkie bloki na osiedlu s± zabezpieczane przed tymi, co dla niektórych, "intruzami".
Jeszcze niedawno te ptaki mia³y bardzo wiele mo¿liwo¶ci gniazdowania w takich otworach w szkole na moim osiedlu, ale od jesieni zesz³ego roku wiêksza czê¶æ szkolnego budynku zosta³a te¿ zabezpieczona owymi kratkami, zosta³o ich niezabezpieczonych ju¿ niewiele, ale chyba to kwestia czasu.
Moje osiedle jest na razie, jak to siê mówi noclegowni± dla tych ptaków, poniewa¿ mieszkam na obrze¿ach miasta a w pobli¿u s± pola uprawne, na których te ptaki ¿eruj±. Niestety uniemo¿liwianie zak³adania gniazd na nowych osiedlach, jak moje, wkrótce mimo dobrych warunków ¿erowania mo¿e doprowadziæ do tego, ¿e z roku na rok ptaków bêdzie ubywaæ, a¿ w koñcu jak to kto¶ m±dry powiedzia³, doprowadzi do tego, ¿e niebo nad takimi osiedlami bêdzie niebem "martwym" bez ptaków.
Dodam jeszcze, ¿e pêkniêcia i szczeliny w blokach, w których gniazduj± tak¿e mniejsze ptaki jak sikorki czy pospolite wróble i inne ptaki s± równie¿ zamurowywane.
Sami odpowiedzmy sobie na to pytanie, jak bêd± wygl±da³y za jaki¶ czas osiedla bez ptaków? Czy mo¿na co¶ zrobiæ ¿eby im pomóc?

Proszê na to spojrzeæ z innej strony. Mieszkam na ostatnim piêtrze wie¿owca, w pionach wentylacyjnych pozak³ada³y sobie gniazda go³êbie. W kratce wentylacyjnej w toalecie mam fragmenty ga³êzi, w tamtym roku jajko i mnóstwo piór. Tylko, ¿e ja mam siln± alergiê (zdiagnozowan±) na pierze i bia³ko ptasie. I niestety mimo leków przyjmowanych coddziennie, czêsto mam reakcje alergiczne (szczególnie po d³u¿szym pobycie w toalecie). Dla mnie te go³êbie zawsze bêd± intruzami. Proszê spojrzeæ na t± sprawê z mojej strony. W koñcu w domu powinnam siê czuæ bezpiecznie
Dodam, ¿e kocham ptaki i nigdy im nie zrobiê krzywdy - nigdy nie prosi³am spó³dzielni o za³atanie otworów wentylacyjnych. Ale nie wiem czy nie bêdê do tego kiedy¶ zmuszona.

Offline

 

#16 2008-07-20 21:40:52

jaaga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 785

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Mam pytanie dotycz±ce ochrony ptaków. Zdarza siê, ¿e ptaki zabijaj± siê lub dotkliwie rani±, wpadaj±c na szyby du¿ych okien (problem z podwórka mojej siostry mieszkaj±cej w domu jednorodzinnym). Mo¿e kto¶ ma pomys³, co z tym zrobiæ? Jak je zniechêciæ do takich samobójczch lotów?

Offline

 

#17 2008-07-20 21:54:53

Sve

Użytkownik

SkÄ…d: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

jaaga napisał:

Mam pytanie dotycz±ce ochrony ptaków. Zdarza siê, ¿e ptaki zabijaj± siê lub dotkliwie rani±, wpadaj±c na szyby du¿ych okien (problem z podwórka mojej siostry mieszkaj±cej w domu jednorodzinnym). Mo¿e kto¶ ma pomys³, co z tym zrobiæ? Jak je zniechêciæ do takich samobójczch lotów?

Ptaki uderzaj± o szk³o, bo go nie widz±. Trzeba wiêc zrobiæ, ¿eby dla nich by³o widoczne. Wystarczy co¶ nakleiæ na okno. Najczê¶ciej ludzie naklejaj± sylwetki drapie¿ników, ale prawda jest taka, ¿e nie zale¿y, co tam bêdzie. Mo¿esz nakleiæ kwiaty (z papieru) albo jakies paski... - co chcesz. Po prostu trzeba, ¿eby lec±cy ptak widzia³ przed sob± przeszkodê. Czystego szk³a nie widzi i my¶li, ¿e ma przed sob± woln± drogê. Fajne s± te¿ zabarwione szk³a - ale to chyba nie jest rozwi±zanie dla domów mieszkalnych.


Popatrzcie na kruki: nie siej± ani nie zbieraj± czasu ¿niwa; nie maj± piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je ¿ywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#18 2008-11-01 21:35:18

Basior

Użytkownik

4128234
Skąd: Brwinów
Zarejestrowany: 2007-07-12
Posty: 19
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Witam,
polecam nowe wydawnictwo o ochronie ptaków w budynkach:
http://bocian.org.pl/fs/paragraph_downl … ynkach.pdf

pozdrowienia

adam

Offline

 

#19 2009-05-19 08:07:14

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Witam Wszystkich Mi³o¶ników Ptaków

Chcia³abym opisaæ historiê zakratowania w otworze wentylacyjnym stropodachu dwóch m³odych piskl±t go³êbi miejskich. Sytuacja ta  mia³a miejsce w ubieg³y poniedzia³ek tj. 12 maja br.
W miniony poniedzia³ek by³am ¶wiadkiem, gdy na zlecenie administracji budynku (zarz±d mieszkaniowy), kazano za³o¿yæ kratkê plastykow± na otwór wentylacyjny, w którym za³o¿y³y gniazdo ju¿ na pocz±tku wiosny go³êbie miejskie. Otwór pod stropodach by³ otwarty ca³± zimê, ale administrator tego budynku postanowi³ zamkn±æ go dopiero w po³owie maja, kiedy to wiêkszo¶æ piskl±t  wyklu³o siê ju¿ z jajeczek...

W takich sytuacjach trzeba zareagowaæ natychmiast, ka¿da minuta jest dla tych piskl±t cenna...Nale¿y jak najszybciej skontaktowaæ siê w swoim mie¶cie z Wydzia³em Ochrony ¦rodowiska, opisaæ sytuacjê i miejsce i oczywi¶cie zadzwoniæ do Stra¿y Miejskiej, lub jeszcze lepiej zg³osiæ to na Policjê - te dwa organy maj± w³adzê w swoich rêkach i w takiej sytuacji naka¿± w trybie natychmiastowym zdj±æ zabezpieczenie, które uniemo¿liwia  ptakom karmienie piskl±t .
U mnie ta sytuacja trwa³a zbyt d³ugo, poniewa¿ dopiero w trzeciej dobie zosta³o zdjête zakratowanie. Mam nadziejê ¿e gdyby taka sytuacja siê powtórzy³a kiedy¶ (oby nie!) bêdê ju¿ lepiej wiedzia³a jak reagowaæ ¿eby szybko zadzia³aæ..

Dwa pisklêta by³y ju¿ na tyle du¿e i opierzone, ale jeszcze nie lotne, ¿e chyba tylko dlatego prze¿y³y te trzy doby bez jedzenia i picia.??. W przeci±gu godziny od zdjêcia kratki rodzice przylecieli do piskl±t, pisklêta wysz³y z otworu na daszek, który znajduje siê nad otworami gdzie jest gniazdo, zosta³y nakarmione, rado¶æ rodziców i piskl±t by³a nie do opisania
Do dnia dzisiejszego jedno piskle opuszcza  gniazdo, wychodzi na daszek na karmienie, drugiego pisklêcia niestety nie widuje..Nie wiem czy pisklêta wychodz± na zmianê, czy czasem drugie z piskl±t nie pad³o...?

W ka¿dym razie w takich sytuacjach czas siê liczy i to przes±dza o tym czy pisklêta prze¿yj±. Proszê siê nie zra¿aæ w razie konieczno¶ci do dzia³añ i pomocy tym  ptakom w razie napotkania przeszkód . W wiêkszo¶ci spó³dzielnie mieszkaniowe dosta³y, lub powinny dostaæ pisma z Wydzia³u Ochrony ¦rodowiska mówi±ce o tym kiedy i w jaki sposób przeprowadzaæ prace remontowo-budowlane i Spóldzielnie Mieszkaniowe musz± siê z tym liczyæ i nie maj± prawa ³amaæ przepisów..!! Takie pismo dosta³am drog± e-mail od samego Pana Dyrektora z Wydzia³u Ochrony ¦rodowiska w Warszawie, które to pismo pomog³o mi natychmiast dzia³aæ. Pragnê tak¿e ogromnie podziêkowaæ Panu Paw³owi Dolacie, który zawsze w razie potrzeby udziela mi cennych rad i wskazówek, na którego mozna liczyæ.

A oto kilka zdjêæ po zakratowaniu otworu i zdjêciu kratki.. Pierwsze trzy zdjêcia po za³o¿eniu kratki na otwór, nastêpne trzy rodzic karmi m³ode.

http://images48.fotosik.pl/127/f20723a8e33f2552m.jpg   http://images38.fotosik.pl/123/773212d33e21f624m.jpg   http://images48.fotosik.pl/127/245a210afe19b7e0m.jpg
http://images45.fotosik.pl/127/56dc3a3fe4d991d8m.jpg   http://images41.fotosik.pl/123/320e974e2e59c2dbm.jpg   http://images49.fotosik.pl/127/b12de4d697083312m.jpg

Ostatnio edytowany przez belcia (2009-05-19 08:08:35)


Aby samemu staæ siê lepszym nie musisz czekaæ na lepszy ¶wiat.
Phil Bosman

Offline

 

#20 2009-05-19 15:35:02

Eva Stets

Użytkownik

SkÄ…d: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Dziêki Belciu za ten post Moje szczere gratulacje za zapa³, za Twoj± chêæ (po raz kolejny) pomocy ptakom i za pokazanie, ¿e jak siê chce to mo¿na!

Zachêcam wszystkich do przeczytania postu Belci wy¿ej.

Sredecznie pozdrawiam
Eva

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza dzia³aj±ca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.032 seconds, 8 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
fotowoltaika https://www.hotels-world.pl/f8private-oceanfront-f www.ehotelsreviews.com/potsdam-de--1844464-pt https://www.berlin-hotel.pl/privatzimmer-am-iltisp