Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
W Czernobylu, w strefie skażonej niekontrolowanym promieniowaniem, nadal żyją zwierzęta i bujnie rozwija się roślinność, naukowcy intensywnie badają skutki napromieniowania na faunę i florę w tym rejonie, a wyniki jak wiadomo są fatalne dla przyrody.
W strefie tej pojawił się bocian czarny - w internecie znalazłam krótki filmik ilustrujący ten fakt, filmik został zamieszczony w maju 2009 r., ale mam nadzieję, że ten bocian zawitał tam tylko przelotem!
http://www.youtube.com/watch?v=hwRkjspT … re=related
Offline
Użytkownik
iganka napisał:
W Czernobylu, w strefie skażonej niekontrolowanym promieniowaniem nadal żyją zwierzęta i bujnie rozwija się roślinność, naukowcy intensywnie badają skutki napromieniowania na faunę i florę w tym rejonie a wyniki jak wiadomo są fatalne dla przyrody.
W strefie tej pojawił się bocian czarny - w internecie znalazłam krótki filmik ilustrujący ten fakt, filmik został zamieszczony w maju 2009 r ale mam nadzieję, że ten bocian zawitał tam tylko przelotem!
http://www.youtube.com/watch?v=hwRkjspT … re=related
Bociany czarne już się rozmnażają na terenie czarnobylskiej strefy. Co ciekawe, wraz ze zniknięciem ludzi znikły także bociany białe. Ptaki te uległy tak zaawansowanej synantropizacji, że nie mogły sobie poradzić bez człowieka, który zapewniał im ochronę, a także miejsca do żerowania w postaci pól czy też łąk kośnych.
Co do szkodliwości promieniowania. Jakiś negatywny wpływ jest, lecz jak na razie widać, aby warunkował on ekosystem, który jak na razie rozwija się prawidłowo. Może być jednak tak, że nasz ułomne oko lub brak kompleksowych badań wpływa na niemożność dostrzeżenia tych zmian. Nie zmienia to faktu, że czarnobylska katastrofa i jej skutki stały się niepowtarzalną okazją do obserwowania jak przebiega sukcesja wtórna w skali dotychczas nieobserwowanej.
Ciekawostką jest, że na Ukrainie bocian czarny jest symbolem właśnie katastrofy w Czarnobylu.
Źródło: http://www.flickr.com/photos/43346979@N06/5656163933/
Uploaded with ImageShack.us
Offline
Moderator
Na Łotwie intensywne badania i obserwacje nad bocianem czarnym prowadzi się już od 1993 r. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na płochliwość tego gatunku, życia w ukryciu, dostępności do miejsc lęgowych bocianów czarnych a także w niektórych przypadkach na sporą odległość gniazd, co wymaga poświęcenia sporo czasu i nakładów finansowych. Najważniejsze obserwacje trzeba poczynić w bardzo krótkim czasie i przy zaangażowaniu tylko kilku osób. Jednakże takie badania i obserwacje wykonuje się regularnie, czasem nawet za pomocą wykorzystywania własnych środków.
Badania i monitorowanie tych ptaków są niezbedne, celem oceny stanu populacji bocianów czarnych. Nie jest to problem tylko jednego państwa, gdzie bociany gniazdują ale wszystkich krajów, na terenie których notuje się ich występowanie. W badaniach takich biorą udział: Łotwa, Litwa,Estonia,Niemcy,Czechy,Słowacja, Polska.
Latem, pod koniec lipca 2011 Maris Strazds, łotewski ekspert od bocianów czarnych, udał się z ekipą w teren, celem skontrolowania gniazd bocianów czarnych na Łotwie.W ciągu 2 dni odwiedził 8 gniazd, z których 3 były zajęte. Z dwóch gniazd pisklęta były sprowadzone na ziemię aby je zmierzyć, zważyć, pobrać materiał do badań genetycznych i oczywiście zaobrączkować. Decyzję o wykonywaniu tych czynności na ziemi podejmuje się z uwagi na stabilność gniazda, aby nie naruszyć jego konstrukcji, potem młode bezpiecznie wracają na swoje miejsce. Pod linkiem http://vimeo.com/27954024 znajduje się filmik z tej akcji.
Dalej, Maris Strazds opowiada o problemach występujących podczas prowadzenia obserwacji i badań bociana czarnego, wpływu środowiska naturalnego na ich życie, a problemów niestety nie brakuje. Na niektóre pytania i wnioski trudno dać prawidłową i jednoznacznie wiążącą odpowiedź. Przykładem mogą być prowadzone badania nad przyczyną braku sukcesu lęgowego w niektórych gniazdach w ogóle, albo pozostawanie w gniazdach niektórych pojedyńczych jaj niewylężonych. Niewyklute jaja zostały poddane szczegółowym badaniom, wyniki badań analizom porównawczym na przełomie kilku, kilkudziesięciu lat. Badaniom w laboratorium w Rydze, podlegały jaja bocianów czarnych z Belgii, Polski, Estonii, Czech, Słowacji i Niemiec a badania dotyczyły zawartości w nich DDT (związku chemicznego do ochrony roślin, będącym toksycznym dla owadów, a te mogą wchodzić w skład diety bocianów) , który to związek chemiczny prawdopodobnie mógł mieć wpływ na brak sukcesu lęgowego. Zalężone, a niewyklute jaja pochodziły od bocianów wędrujących dwoma szlakami migracyjnymi, ustalono, że jaja bocianów z zachodniej trasy były mniej skażone, źródło; http://schwarzstorchberingung.de/page16.php , autor C.Rohde . Gdzie, na jakim etapie migracji i w jakim stopniu używany środek DDT może mieć wpływ na rozrodczość bocianów czarnych, trudno jest ostatecznie ustalić. Tym problemem, w ścisłej współpracy z Marisem Strazdsem zajął się również Carsten Rohde publikując w swoim blogu artykuł na ten temat, dotyczący obserwacji środowiska , w jakim przebywają bociany czarne zatrzymujące się podczas migracji, w Izraelu, link do artykułu: http://schwarzstorchberingung.de/page16.php
Offline
Administrator
Po raz pierwszy w tym roku - według danych, które do chwili obecnej napłynęły do Kartoteki Przyrodniczej Południowej Wielkopolski - bocian czarny był obserwowany 25 marca nad Stawami Przygodzickimi. Szczegóły i ewentualne dalsze zgłoszenia z terenu w raporcie przylotów bocianów do Południowej Wielkopolski na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
Serwis informacyjny "Radio Zachód" podaje ciekawe zestawienie liczebności par lęgowych bocianów czarnych występujących w Polsce na tle danych z innych państw Europy - informacja z dnia 10 marca 2012r. pod redakcją Sławomira Kordyjalika na podstawie informacji autorstwa prof. Piotra Profusa z Instytutu Ochrony Przyrody PAN Kraków - http://www.zachod.pl/2012/03/jestesmy-potega/
Ciekawe, dlaczego ilustracją do informacji o bocianie czarnym jest zdjęcie bociana białego?
Offline
Administrator
Witam!
Dziś otrzymałem dwa pierwsze tegoroczne zgłoszenia bocianów czarnych z Południowej Wielkopolski, oba do członków PwG OTOP i zarazem forumowiczów: Michała Michalaka i Macieja Urbaniaka (Maciej ma szczęście do wczesnych obserwacji tego gatunku – najwcześniejsza ubiegłoroczna też była jego, patrz posty wyżej). Dziękujemy!
Boćki czarne też są zasadniczo spóźnione, w ubiegłych latach pierwsze pojawiały się w 3. dekadzie marca. Szczegóły obserwacji w stale aktualizowanej relacji z przylotów bocianów obu gatunków na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
"Czy ochrona strefowa miejsc gniazdowych bociana czarnego Ciconia nigra jest wystarczająca?," autorzy: Piotr Zieliński, Michał Stopczyński, Bartosz Janic, Anna Gapys, Jerzy Bańbura
W opracowaniu tym analizowano dane zebrane w 56 gniazdach bociana czarnego(województwo łódzkie) a dotyczące pojawiania się nowych gniazd i zaniechania gniazdowania w już istniejących, w latach 2000-2010.
Okazuje się, że ochrona strefowa miejsc gniazdowania bociana czarnego jest jednak niewystarczająca, zwłaszcza w rezerwatach leśnych, które są preferowane przez bociany czarne, jako miejsca lęgowe.
W konkluzji końcowej autorzy podkreślają, że szczególnie należy chronić duże i stare drzewa wraz z drzewostanem otaczającym, w promieniu co najmniej 50 metrów, ponieważ zapewnienie takich warunków przyrodniczych, stwarza duże prawdopodobieństwo, że bociany założą nowe gniazda lub powrócą do już poprzednio zajętych miejsc lęgowych.
http://cepl.sggw.pl/sim/pdf/sim27_pdf/S … i_i_in.pdf
Offline
Bociany czarne z Nadleśnictwa Babki
Miło mi poinformować, że oprócz znanych już przekazów z kilku kamer, dzięki którym można obserwować życie bocianów czarnych w różnych krajach, funkcjonuje od niedawna także w Polsce kamera, pokazująca gniazdo bociana czarnego!
Gniazdo z kamerą znajduję się w Nadleśnictwie Babki pod Poznaniem a w tekście na www Nadleśnictwa, zawierającym ogólne informacje o bocianach czarnych w opracowacowaniu mgr inż. Izabeli Furman, można przeczytać, że do gniazda przyleciały już oba bociany: http://www.babki.poznan.lasy.gov.pl/akt … 3KnpoF_sjE
Link bezpośredni do przekazu jest ten: http://bocianczarny.webcamera.pl/
Offline
Administrator
Witam!
Zdecydowana większość bocianów białych odleciała już z Polski. Za to można jeszcze obserwować nierzadkie bociany czarne. Jedna z takich obserwacji, z obrzeży Kampinoskiego Parku Narodowego, ucieszyła nasz zespół bardzo, a że dotyczy sąsiada bocianów przygodzickich - zapraszam do lektury tekstu na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Witam!
Pomimo „nieludzko” wczesnej (szczególnie jak na sobotę) pory emisji:(, zapraszamy przed ekrany o godz. 7.10 w sobotę 13 września - na 20 minut. Podczas premiery drugiego odcinka nowego cyklu filmów przyrodniczych "Las Story" będzie można obejrzeć w TVP1 bociany czarne z Nadleśnictwa Jarocin, ich gospodarzy-leśników, oraz badaczy. Za pośrednictwem „Las Story” wszyscy miłośnicy tych pięknych ptaków, a jest ich na naszym forum wielu, będą mogli obejrzeć je naprawdę z bliska, poznać ich siedliska i zwyczaje. Więcej o cyklu i odcinku bocianim na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Witam
Powyższy odcinek można obejrzeć na stronach TVP pod linkiem:
http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/las-st … 4/16704084
Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOP
Offline
Administrator
Witam!
W czasopiśmie „Chrońmy Przyrodę Ojczystą” ukazał się artykuł dla miłośników bociana czarnego:
Dudzik K., Dolata P.T., Janic B., Profus P., Prochowski R., Zieliński P. 2016. Polskie bociany czarne Ciconia nigra na zachodnim szlaku wędrówkowym i pierwsze przypadki ich zimowania na Półwyspie Iberyjskim. Chrońmy Przyrodę Ojczystą 72 (3): 163–183.
Trzech z autorów jest naszymi forumowiczami, a w tekście wykorzystano obserwacje z kamer przy gniazdach bociana czarnego, autorstwa naszej forumowiczki Iganki (Jadwigi Wójcik).
Jest też dużo ciekawych zdjęć polskich bocianów czarnych w zachodniej Europie.
Pełny tekst pod tym linkiem, po wejściu trzeba kliknąć w biały prostokąt z niebieskim napisem See full-text
https://www.researchgate.net/publicatio … edrowkowym
Pozdrawiam i życzę miłej lektury!
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl i www.facebook.com/pwgotop
Offline
Użytkownik
kempos1 napisał:
Witam
Powyższy odcinek można obejrzeć na stronach TVP pod linkiem:
http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/las-st … 4/16704084
Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOP
Dzięki za linka - szukałem tego na YT i nic ;-) A tu jak na dłoni mi dajesz. Pozdrawiam
Offline
Użytkownik
Świetny temat Bardzo lubie oglądać bociany, trzeba czekać aż wrócą :c
Offline
Moderator
"Kuna leśna Pine Marten Martes Martes i bocian czarny Ciconia nigra"
Publikacja, w której wskazuje się próby wejść kuny leśnej na gniazda bocianów czarnych oraz analizuje rolę kuny leśnej jako drapieżnika gniazd bociana czarnego.
Link do publikacji: http://www.italian-journal-of-mammalogy … 7,0,2.html
Artykuł jest do pobrania w PDF.
Offline
Moderator
Dziesięć faktów o bocianie czarnym
Film, autor Echa leśne: https://www.youtube.com/watch?v=SJUIi_oQtMI
Krótkie i podstawowe wiadomości o bocianie czarnym na filmie, ilustrowane zdjęciami, niektóre z tych gniazd obserwujemy i notujemy wydarzenia właśnie na naszym Forum.
Offline
Administrator
Ujęcia bocianów czarnych na Stawach Przygodzickich 6.09.2022 można obejrzeć na www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze - zapraszam!
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach i nie tylko
www.bociany.przygodzice.pl, http://bocianyzprzygodzic.pun.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Projekt „Kaliskie bociany”: www.facebook.com/Kaliskie-bociany-132466465642766/
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze
Offline