Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Ten w±tek bêdzie po¶wiêcony obserwacjom bocianów bia³ych z zagranicy.
Pisz±c swoje spostrze¿enia, podajcie proszê datê i miejsce obserwacji.
Warto te¿ opisaæ w kilku s³owach zachowanie obserwowanych bocianów i to co uda nam siê zobaczyæ. Fotki mile widziane
Nie jest to temat na obserwacje z kamer internetowych ale dotyczy on jedynie obserwacji bociana bia³ego na ¿ywo.
Starajmy siê podaæ tu jakie¶ ciekawe obserwacje z naszych zagranicznych wypadów w teren.
Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum
Offline
Dzisiaj by³am na wyje¼dzie s³u¿bowym. Rano jechalismy ko³o pola, na którym siê karmi³y 4 bociany. Wyglada³y jak 2 pary. Kiedy po po³udniu wracali¶my z powrotem, by³y tam nadal, tym razem wszystkie razem w jednym stadku. Prawdopodobnie wiêc obserwowa³am grupkê m³odych niegnie¿dz±cych siê bocianów.
Offline
Witam!
Dzi¶, 31 maja 2008, a wiêc w Dniu Bociana Bia³ego wybra³am siê odwiedziæ "moje bocianie gniazdo" na wsi Vafejka niedaleko Xanthi w pó³nocnej Grecji. O tym gnie¼dzie pisa³am ju¿ sporo w temacie "Ochrona bocianów" - w±tek pt "Ochrona i pomoc bocianom z zagranicy" (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 6117#p6117).
Dzi¶ - wiedz±c, ¿e ¿ycie boæków up³ywa bez ¿adnych problemów pojecha³am tam by na nie popatrzeæ dla przyjemnosci.
Efekt tych obserwacji widaæ na zdjêciach ni¿ej - czwórka m³odych, które rosn± jak na dro¿d¿ach, pozostaj± ju¿ same na gnie¼dzie i powoli staj± pewnie na nogach.
Mia³am te¿ okazjê zobaczyæ ciekawy moment karmienia piskl±t - równocze¶nie przez oba doros³e. Ptaki powróci³y na gniazdo
(z ró¿nic± ok. minuty), ka¿dy z nich przynosz±c pokarm dla m³odych.
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Na zdjêciach (robionych z dachu budynku znajduj±cego siê obok gniazda):
- fot.1 - czwórka piskl±t sama na gnie¼dzie
- fot.2 - jedno z m³odych w poz. stoj±cej
- fot.3 - pisklêta karmione równocze¶nie przez oba doros³e
- fot.4 - po wieczornym posi³ku - rodzina w komplecie
fot. Eva Stets
Offline
Witam!
Wczoraj (22.06.2008) odwiedzi³am ponownie "moje" gniazdo na wsi Vafejka, niedaleko miasta Xanthi w pó³nocnej Grecji (czyt. tak¿e post wy¿ej).
Oprócz obserwacji innych bocianich gniazd najwiecej uwagi po¶wieci³am na to konkretne. I tu ze zdziwieniem mog³am stwierdziæ, ¿e na gnie¼dzie nie ma 4 m³odych boæków... ale jest ich a¿ 5.
Widocznie pi±ty pisklak (i chyba najm³odszy), podczas mojej ostatniej wizyty (31.05.2008) by³ zbyt "wtulony" w ¶ció³kê gniazda i dlatego nie uda³o mi siê go zauwa¿yæ.
fot.1 - stoj±ca czwórka i siedz±cy pi±ty pisklak
fot.2 - odwa¿ne próby rozwarcia skrzyde³ jednego z piêcioraczków (warto porównaæ wielko¶æ m³odego boæka z foto z poprzedniego postu)
Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
fot. Eva Stets
P.S. Warto tu dodaæ, ¿e na tej wsi jest w sumie 10 bocianich gniazd (wszystkie na s³upach energetycznych, w bliskiej odleg³o¶ci od siebie). Jedno z nich nigdy nie by³o zasiedlone, dwa s± opuszczone, a w pozosta³ych jest od 1-5 m³odych, w tym jeszcze dwa gniazda, gdzie jest 5 m³odych boæków.
Offline
Witam!
Na zdjêciach ni¿ej prezentujê "moje piêcioraczki" z gniazda na wsi Vafejka, niedaleko miasta Xanthi, w pó³nocnej Grecji. Obserwuj±c to gniazdo od pocz±tku pojawienia siê tam bocianów i akcji wymiany platformy (czyt. temat "Ochrona i pomoc bocianom z zagranicy" http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 6117#p6117) - przyzwyczai³am siê do dosyæ czêstych wypadów w ten rejon i obserwowania dorastaj±cej m³odzie¿y (czyt. tak¿e posty wy¿ej).
Zdjêcia pochodz± z obserwacji z 6 i 12 lipca 2008.
Na fot 1 widaæ ca³± pi±tke (6.7.2008), fot. 2 tylko czwórka - pi±ty m³ody w tym czasie próbowa³ si³ latania...na s³upie obok (fot. 3) (fot. 2, 3 robione 12.7.2008).
12 lipca zauwa¿y³am kilka krótkich lotów m³odych bocianów. Odlatywa³ na zmianê jeden (lub dwa razem) na krótki okres (nie d³u¿ej jak 3 - 7 minut), po ich powrocie odlatywa³y nastêpne. Tu spotka³a mnie "niespdzianka" - jeden z boæków przelecia³ zaledwie parê metrów, l±duj±c na pobliskim s³upie. Po jakim¶ czasie podlecia³ do niego rodzic i m³ody zachêcony obecno¶ci± rodzica wyruszy³ po chwili za nim.
Maj±c mo¿liwo¶æ obserwacji tego gniazda z dachu budynku obok (a wiêc optycznie lepiej) zauwa¿y³am kilka takich lotów, przylotów i odlotów. Z wiadomo¶ci gospodarza posesji dowiedzia³am siê, ¿e lataj± ju¿ wszystkie m³ode
Oczywi¶cie obserwuj±c boæki znajdujê siê zarówno w takiej odleg³o¶ci jak i miejscu, ¿e ptaki nie s± p³oszone.
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
fot. Eva Stets
Offline
Witam!
Niewiele siê ró¿ni± w tym czasie obserwacje greckich bocianów od polskich boæków, ale poniewa¿ fotki s± sympatyczne, postanowi³am napisaæ o moich ostanich obserwacjach.
15 lipca 2008, wie¶ Poros, niedaleko Feres - najbli¿ej po³o¿one "ludzkie miejsce" od Delty Evros (Tracja, pó³nocna Grecja). Mieszkañców ma³o, za to sporo bocianów Gniazda ulokowane tylko na s³upach energetycznych (g³ownie na u¿ywanych dawniej drewnianych platformach) nieraz jedno obok drugiego a na nich boæki i boæki...
Na 24 gniazda, 17 zajêtych, w tym 8, gdzie jest po 4 m³ode. Piêciu boæków nie by³o a reszta gniazd to od 1-3 m³odych. Wiêkszo¶æ ju¿ lotna lub energicznie trenuj±ca, co widaæ na zdjêciach ni¿ej.
fot. 1 - jedno z o¶miu gniazd z 4 m³odymi
fot. 2 - pilnie trenuj±cy, lotny ju¿ bociek z gniazda z trójk± m³odych
fot. 3 - jedynak (jedyny jedynak tej wsi) prawie gotowy do lotu
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Witam!
19 lipca 2008
Delta rzeki Evros (rejon Tracji, pó³nocna Grecja) - oprócz innych ciekawych obserwacji (kolonie pelikanów ró¿owych, pelikany kêdzierzawe, warzêchy, czaple siwe, nadobne, kormorany, szczud³aki...czajki szponiaste i inne) "m³odzie¿owe gangi" bociana bia³ego.
Poka¼ne grupy, licz±ce po 10, 12, 18, 23 i wiêcej osobników, najprawdopodobniej m³odocianych bocianów nielêgowych.
Wiêkszo¶æ z nich przebywa³a na wolnym terenie, zaledwie 12 os. na drzewach. Ptaki (z up³ywem czasu) przemiesza³y siê przelatuj±c coraz bli¿ej siebie, powiêkszaj±c grupê, która pod wieczór liczy³a...104 bociany bia³e! Boæki przebywaj±ce na drzewie nie do³±czy³y do tej grupy. Na tym noclegowisku bocianów nie przebywa³y z nimi inne gatunki ptaków.
fot. 1 - lec±ce (przemieszczaj±ce siê) w stronê grupy bociany (11 os. w locie, jeden na ziemi)
fot. 2 - jedna z kilku grup na noclegowisku (23 ptaki)
fot. 3 - powiêkszaj±ca siê grupa bocianów (ok. 60 os)
fot. 4 - tylko fragment 104 bocianów bia³ych (aparat nie obj±³ wszystkich ptaków)
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Obserwacja i foto: Eva Stets (czasami warto wybraæ siê w teren samemu )
Offline
W tym roku czêsto widaæ bardzo du¿e grupy bocianów. U nas (w Czechach) pojawi³y siê grupy 20, 30, ale nawet 60 (!!) osobników w koñcu maja i w czerwcu. S±dzimy, ¿e nie s± to tylko "gangi m³odzie¿owe". W tym roku by³y u nas (a chyba nie tylko u nas - mo¿emy patrzeæ np. i na Tarnowskie Gory....) du¿e straty w gniazdach z powodu pogody. Niektóre bociany straci³y jajka i bardzo du¿o m³odych niestety zginê³o na gniazdach podczas wichur i burzy z gradem teraz niedawno (26.6.08 - tylko tutaj w moim powiecie wiemy przynajmniej o 5 gniazdach, na których zginê³o ogó³em 11 m³odych bocianów). Takie pary, których lêg zosta³ zniszczony, do³±czaja do "gangów m³odzie¿owych" i lataja i ¿eruj± razem. To znaczy, ¿e nie wszystkie bociany, które mo¿emy widzieæ w stadach w porze lêgowej, s± m³ode niegnie¿d¿±ce siê.
A teraz, kiedy m³ode bociany ju¿ lataj±, powoli zaczn± siê pojawiaæ grupki tegorocznych boæków
Offline
Dziêki Sve za informacje i obserwacje z Czech.
Wracaj±c do mojej greckiej obserwacji z postu wy¿ej ma³e uzupe³nienie (inny klimat i inny region)
Coprawda wg danych z 2004 roku liczba par lêgowych bociana bia³ego w ca³ej Grecji maleje (Th. Kominos 2008) to z kolei w tym roku pogoda tu dopisa³a a je¶li chodzi o m³ode - bior±c ca³y Nomos (województwo) Evros i czê¶æ woj. Xanthi (pó³nocna Grecja) - ten rok by³ wybitnie owocny w m³ode boæki (dane niepubl. E. Stets, E. Makrigianni).
Jednak¿e sama Delta Evros, to " troche inny ¶wiat" i przypadki m³odocianych bocianów nielêgowych w du¿ych grupach, na noclegowiskach (+/- ok. 80 - 100 os.) nie s± tam rzadkim zjawiskiem i s± widywane corocznie (inf. G. Handrinos, Th. Kominos, E. Markigianni, Ch. Vlachos i inni).
Z w³asnych obserwacji mogê dodaæ, ¿e doros³e bociany (z gniazda) ale i m³ode wychowane na gnie¼dzie, które przebywaj± w grupkach i ¿eruj± razem - s± w znacznej mierze mniej p³ochliwe.
W konkretnym przypadku i przyk³adzie - jest mowa o noclegowisku ale poniewa¿ wiemy, jak pisa³ kiedy¶ adminek, ¿e w przyrodzie nie mo¿na mówic "na pewno" i "zawsze" - w przekazanej informacji u¿y³am s³owa "najprawdopodobniej".
Jednak¿e (mówi±c o bocianach z gniazd) - w obecnym okresie m³ode z zasady jeszcze wracaj± na noc do gniazda, podobnie jak i doros³e, które - je¶li nie nocuj± na gnie¼dzie, to nocuj± w bliskiej od niego odleg³o¶ci.
Przy wiêkszych lêgach zdarza siê z kolei, ¿e nieraz doros³e buduj± w pobli¿u swojego prowizoryczne gniazdo, o czym wspomia³ ju¿ kiedy¶ Pawe³: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8963#p8963 (mia³am okazjê zobaczyæ ostatnio kilka takich prowizorycznych gniazd).
Nie wiem jaka jest mo¿liwo¶æ przebywania na noclegowisku (w obecnym okresie) bocianów z gniazda (w sporej od niego odleg³o¶ci) i nocowania razem z grup± bocianów nielêgowych.
Na zdjêciach ni¿ej:
fot. 1 - m³ode bociany z pobliskiego gniazda (mo¿liwo¶æ zrobienia zdjêæ z bli¿szej odleg³o¶ci) - 13 lipca 2008 (Doriskos, Monastiraki -Tracja)
fot. 2 - wspominane prowizoryczne (letnie) gniazda doros³ych bocianów - 12 lipca 2008 (Vafejka, Kipoi - Tracja)
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Użytkownik
Hej!
bardzo interesujace sa te obserwacje stad bocianow. Jedyne pytanie jest takie - skad wiadomo, ze to nielegowe mlodociane ptaki? Moze w Grecji ptaki koncza legi wczesniej, i to juz cos na ksztalt naszego sejmiku?
Tak czy owak obserwacje wyjatkowo udane. Gratuluje!
Piotr Tryjanowski
Offline
Administrator
Z tego co widzê na oryginale fotki, to na pewno nie s± to m³ode ptaki (tegoroczne), bo maj± wyra¼nie czerwone dzioby i nogi.
Za to mog± w¶ród nich byæ oczywi¶cie, i przy tej ilo¶ci statystycznie pewnie s± :-)), ptaki doros³e, które albo wcale nie przyst±pi³y do legu, albo go straci³y, o czym wspomina Sve.
Ale o ich wieku nic konkretnie nie powiemy bez obserwacji ewentualnych obr±czek.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
lanius napisał:
Hej!
bardzo interesujace sa te obserwacje stad bocianow. Jedyne pytanie jest takie - skad wiadomo, ze to nielegowe mlodociane ptaki? Moze w Grecji ptaki koncza legi wczesniej, i to juz cos na ksztalt naszego sejmiku?
Tak czy owak obserwacje wyjatkowo udane. Gratuluje!
Piotr Tryjanowski
Offline
Witam
Jesli chodzi o lêgi w Grecji, ró¿nica jest tu ok. 10 -15 dni wcze¶niej (w porównaniu z Polsk±) - bior±c pod uwagê te boæki, które przylatuj± najprêdzej (tzn ok 10 marca).
Sejmiki kszta³tuj± siê tu analogicznie ale co ciekawe, greckie boæki nie opuszczaj± gniazd wcze¶niej ni¿ polskie a niektóre nawet pó¼niej (byæ mo¿e ze wzglêdu na klimat lub trase jak± maj± do przebycia ?)
Pisz±c, ¿e s± to najprawdopobniej nielêgowe m³odociane grupy, pewna byæ nie mogê, fakt, ¿e z obserwacji innych osób wiem, ¿e du¿e grupy s± zauwa¿alne terminowo tak¿e wcze¶niej.
To, co zaobserwowa³am (i to mnie zastanawia), ¿e zbli¿enie siê do nich (bez ukrycia) i zrobienie fotki z bli¿szej odleg³o¶ci jest niemo¿liwe - trzeba utrzymaæ spor± odleg³o¶æ - inaczej ptaki podnosz± siê od razu do lotu. Nie zauwa¿y³am tego przy mniejszych, ¿eruj±cych grupkach doros³ych (i m³odych) z gniazda.
Nie wiem jednak, czy po do³±czeniu do nielêgowej grupy boæki lêgowe nie uto¿samiaj± siê zachowniem do ogó³u?
Z tego, co widzê doros³e (z gniazd) nocuj± nadal na gniazdach lub w pobli¿u m³odych ale zapewne s± wyj±tki, które wybior± "grupowe nocowanie" (tak my¶lê ?).
Dziêki Piotr za gratulacje obserwacji i dziêki Pawe³ za dok³adn± analizê fotki.
Niestety (sorry!) przy moim s³abym sprzêcie dopatrzenie siê ewentualnych obr±czek z tak du¿ej odleg³o¶ci by³o niemo¿liwe (a szkoda!)
Serdecznie pozdrawiam
Eva
lanius napisał:
Hej!
bardzo interesujace sa te obserwacje stad bocianow. Jedyne pytanie jest takie - skad wiadomo, ze to nielegowe mlodociane ptaki? Moze w Grecji ptaki koncza legi wczesniej, i to juz cos na ksztalt naszego sejmiku?
Tak czy owak obserwacje wyjatkowo udane. Gratuluje!
Piotr Tryjanowski
Offline
Użytkownik
No to jest juz wyjasnienie... mozna by kogos podpytac czy jakies stada widzial w poblizu. Ale ten argument, ze dorosle i mlode sa jeszcze w poblizu gniazd jest przekonywujacy.
Pozdrawiam
PT
Offline
Podpyta³am ju¿ wcze¶niej . W tym roku m.in. E. Makigianni policzy³a jaki¶ miesi±c temu 120 osobników (a niedawno 140 os.), wcze¶niej (wiosn±) Ch. Vlachos widzia³ grupê ok 50 os.
Zapewne mog± byæ w¶ród nich tak¿e doros³e, które straci³y lêg, b±d¼ te¿ zosta³y przepêdzone i do lêgu nie przyst±pi³y.
Obiecujê "poprawê" w nastêpnym roku i wcze¶niejsze obserwacje tych grup:) . Jak pisa³am ju¿ wy¿ej, spotyka siê je tutaj corocznie (tylko ja... gapa wybra³am siê tu dopiero w lipcu).
Pozdrawiam
Eva
lanius napisał:
No to jest juz wyjasnienie... mozna by kogos podpytac czy jakies stada widzial w poblizu. Ale ten argument, ze dorosle i mlode sa jeszcze w poblizu gniazd jest przekonywujacy.
Pozdrawiam
PT
Offline
Witam!
22 lipca 2008 - greckich obserwacji bocianów z Delty ci±g dalaszy.
Wybra³am siê ponownie w kierunku Delty Evros, w ten sam rewir, co 19 lipca (czyt. posty wy¿ej). Godzina równie¿ popo³udniowa (pod wieczór) ale trochê wcze¶niej.*
Prawie w tym samym miejscu (ró¿nica byæ mo¿e ok. 150-200m) zaobserwowa³am ponownie na noclegowisku du¿± grupê bocianów.
W pocz±tkach obserwacji ptaków by³o mniej, przebywa³y te¿ nimi czaple nadobne (ok. 10 os). Z czasem czaple opu¶ci³y teren a w momencie, gdy i ja zebra³am siê do odej¶cia grupa bocianów liczy³a 82 os.
Nieco dalej znajduj± siê drzewa (w tym tak¿e suche konary), na których podobnie jak 19 lipca przebywa³y bociany - po kilka osobników na jedym drzewie. W sumie na ga³êziach w danym czasie by³o 16 os. bociana bia³ego. Na jednym z nich (na wy¿szych ga³êziach) zaobserwowa³am kilka os. wrony siwej.
* Deltê Evros odwiedzi³am wcze¶niej, aby zd±¿yæ do miasta-wsi Feres (w linii prostej ok. 4km od noclegowiska bocianów).
Sprawdzi³am tam wszystkie zajête w sezonie bocianie gniazda, których liczenie (i wywiady z mieszkañcami) robi³am 17 i 18 lipca 2008.
Na 16 zajêtych uprzednio gniazd - nadal 16 gniazd by³o zajêtych i przebywaj± (nocuj±) na nich bociany. W gniazdach nocuj± g³ównie m³ode boæki, doros³e znajduj± siê w pobli¿u gniazd (na s³upach energetycznych, dachach etc). Czê¶æ m³odych (nie wszystkie) z du¿ych lêgów (gdzie by³o 5-4 piskl±t) nocuje tak¿e obok gniazd, na s³upach lub te¿ na kilku nie zajêtych w sezonie gniazdach.
Tym razem zdjêcia nie s± zbyt udane:
1 - tylko fragment grupy, licz±cej w sumie 82 os. bociana bia³ego (Delta Evros 22 VII 2008)
2 - jedno z drzew noclegowiska z kilkoma os. bociana i wrony (Delta Evros 22 VII 2008)
3 - nocuj±ce na s³upach w pobli¿u gniazd bociany (wie¶ Feres 22 VII 2008)
4 - bociany nocuj±ce na gnie¼dzie (wie¶ Feres 22 VII 2008)
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Użytkownik
Witam,
Wczoraj, 31. 7. 2008, ko³o godz. 11:00 obserwowa³em olbrzymi± (jak na nasze tereny) grupê bardzo wysoko szybuj±cych bocianów. By³o ich 40-50 osobników! Boæki wznosi³y siê nad Trzyñcem, dok³adniej nad terenem Huty Trzynieckiej. Fotografie wykona³em sprzêtem, który siê do tych celów nie nadaje, wiêc przepraszam ...
A propos, co robi takie wielkie stado, w tym terminie w naszych szeroko¶ciach geograficznych ? U nas nie ma ¿adnych wiêkszych stawów rybnych, rozlewisk rzek... Tylko kraina przerobiona cz³owiekiem -przemys³owa.
Ostatnio edytowany przez robert (2008-08-01 05:16:46)
Offline
Administrator
Gratulujê obserwacji, znaczy zacz±³ siê ju¿ wyra¼ny przelot, choæ na razie ptaki doros³e po lêgach (w tym straconych) i niedojrza³e, m³ode pewnie wcale lub minimalnie/
"A propos, co robi takie wielkie stado, w tym terminie w naszych szeroko¶ciach geograficznych ? U nas nie ma ¿adnych wiêkszych stawów rybnych, rozlewisk rzek... Tylko kraina przerobiona cz³owiekiem - przemys³owa."
Po prostu korzystne warunki termiczne. Bocian jesieni± przelatuje do 200 km dziennie, wiêc odpowiednie miejsca na nocleg i ¿erowanie mog³y mieæ 100 czy 200 km od miejsca Twojej obserwacji ,Robercie. Po prostu mia³e¶ szczê¶cie i byle¶ czujny :-))
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Offline
Użytkownik
Dzisiaj ko³o 11:00 (podczas zaæmienia s³oñca) znów zaobserwowa³em szybuj±c± grupê bocianów nad Trzyñcem. Tym razem by³o ich "tylko" 15 i kierowa³y siê w stronê ojczyzny, gdzie¶ nad Ustroñ ...
Offline
Witam!
18 sierpnieñ 2008.
Wie¶ Eratino w pó³nocnej Grecji na pograniczu Macedonii i Tracji (blisko lotniska w Kavali, gdzie wyl±dowa³am dzi¶ ko³o po³udnia wracaj±c z Polski).
Wiêkszo¶æ bocianich gniazd ju¿ jest opuszczona ale na kilku z nich mo¿na by³o zobaczyæ jeszcze bociany (fot.1, 2, 3)
Z pozdrowieniem
Eva Stets
Offline
Użytkownik
Na Zaolziu jeszcze s± boæki w Jab³onkowie i w Piosku.
Dzisiaj (18.08.2008) zaobserwowa³em po 10 dniach nieobecno¶ci boæka na kominie w Hucie Trzynieckiej (chyba odlecia³y 09.08.2008). Nie wiem czy to by³ bocian "domowy" czy te¿ tylko odpoczywaj±cy przelatuj±cy wêdrownik. Dalsze dwa kr±¿y³y niedaleko.
Robert, Zaolzie
Ostatnio edytowany przez robert (2008-08-19 04:22:39)
Offline