Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Ten wątek będzie poświęcony obserwacjom bocianów białych z zagranicy.
Pisząc swoje spostrzeżenia, podajcie proszę datę i miejsce obserwacji.
Warto też opisać w kilku słowach zachowanie obserwowanych bocianów i to co uda nam się zobaczyć. Fotki mile widziane
Nie jest to temat na obserwacje z kamer internetowych ale dotyczy on jedynie obserwacji bociana białego na żywo.
Starajmy się podać tu jakieś ciekawe obserwacje z naszych zagranicznych wypadów w teren.
Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum
Offline
Dzisiaj byłam na wyjeździe służbowym. Rano jechalismy koło pola, na którym się karmiły 4 bociany. Wygladały jak 2 pary. Kiedy po południu wracaliśmy z powrotem, były tam nadal, tym razem wszystkie razem w jednym stadku. Prawdopodobnie więc obserwowałam grupkę młodych niegnieżdzących się bocianów.
Offline
Witam!
Dziś, 31 maja 2008, a więc w Dniu Bociana Białego wybrałam się odwiedzić "moje bocianie gniazdo" na wsi Vafejka niedaleko Xanthi w północnej Grecji. O tym gnieździe pisałam już sporo w temacie "Ochrona bocianów" - wątek pt "Ochrona i pomoc bocianom z zagranicy" (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 6117#p6117).
Dziś - wiedząc, że życie boćków upływa bez żadnych problemów pojechałam tam by na nie popatrzeć dla przyjemnosci.
Efekt tych obserwacji widać na zdjęciach niżej - czwórka młodych, które rosną jak na drożdżach, pozostają już same na gnieździe i powoli stają pewnie na nogach.
Miałam też okazję zobaczyć ciekawy moment karmienia piskląt - równocześnie przez oba dorosłe. Ptaki powróciły na gniazdo
(z różnicą ok. minuty), każdy z nich przynosząc pokarm dla młodych.
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Na zdjęciach (robionych z dachu budynku znajdującego się obok gniazda):
- fot.1 - czwórka piskląt sama na gnieździe
- fot.2 - jedno z młodych w poz. stojącej
- fot.3 - pisklęta karmione równocześnie przez oba dorosłe
- fot.4 - po wieczornym posiłku - rodzina w komplecie
fot. Eva Stets
Offline
Witam!
Wczoraj (22.06.2008) odwiedziłam ponownie "moje" gniazdo na wsi Vafejka, niedaleko miasta Xanthi w północnej Grecji (czyt. także post wyżej).
Oprócz obserwacji innych bocianich gniazd najwiecej uwagi poświeciłam na to konkretne. I tu ze zdziwieniem mogłam stwierdzić, że na gnieździe nie ma 4 młodych boćków... ale jest ich aż 5.
Widocznie piąty pisklak (i chyba najmłodszy), podczas mojej ostatniej wizyty (31.05.2008) był zbyt "wtulony" w ściółkę gniazda i dlatego nie udało mi się go zauważyć.
fot.1 - stojąca czwórka i siedzący piąty pisklak
fot.2 - odważne próby rozwarcia skrzydeł jednego z pięcioraczków (warto porównać wielkość młodego boćka z foto z poprzedniego postu)
Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
fot. Eva Stets
P.S. Warto tu dodać, że na tej wsi jest w sumie 10 bocianich gniazd (wszystkie na słupach energetycznych, w bliskiej odległości od siebie). Jedno z nich nigdy nie było zasiedlone, dwa są opuszczone, a w pozostałych jest od 1-5 młodych, w tym jeszcze dwa gniazda, gdzie jest 5 młodych boćków.
Offline
Witam!
Na zdjęciach niżej prezentuję "moje pięcioraczki" z gniazda na wsi Vafejka, niedaleko miasta Xanthi, w północnej Grecji. Obserwując to gniazdo od początku pojawienia się tam bocianów i akcji wymiany platformy (czyt. temat "Ochrona i pomoc bocianom z zagranicy" http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 6117#p6117) - przyzwyczaiłam się do dosyć częstych wypadów w ten rejon i obserwowania dorastającej młodzieży (czyt. także posty wyżej).
Zdjęcia pochodzą z obserwacji z 6 i 12 lipca 2008.
Na fot 1 widać całą piątke (6.7.2008), fot. 2 tylko czwórka - piąty młody w tym czasie próbował sił latania...na słupie obok (fot. 3) (fot. 2, 3 robione 12.7.2008).
12 lipca zauważyłam kilka krótkich lotów młodych bocianów. Odlatywał na zmianę jeden (lub dwa razem) na krótki okres (nie dłużej jak 3 - 7 minut), po ich powrocie odlatywały następne. Tu spotkała mnie "niespdzianka" - jeden z boćków przeleciał zaledwie parę metrów, lądując na pobliskim słupie. Po jakimś czasie podleciał do niego rodzic i młody zachęcony obecnością rodzica wyruszył po chwili za nim.
Mając możliwość obserwacji tego gniazda z dachu budynku obok (a więc optycznie lepiej) zauważyłam kilka takich lotów, przylotów i odlotów. Z wiadomości gospodarza posesji dowiedziałam się, że latają już wszystkie młode
Oczywiście obserwując boćki znajduję się zarówno w takiej odległości jak i miejscu, że ptaki nie są płoszone.
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
fot. Eva Stets
Offline
Witam!
Niewiele się różnią w tym czasie obserwacje greckich bocianów od polskich boćków, ale ponieważ fotki są sympatyczne, postanowiłam napisać o moich ostanich obserwacjach.
15 lipca 2008, wieś Poros, niedaleko Feres - najbliżej położone "ludzkie miejsce" od Delty Evros (Tracja, północna Grecja). Mieszkańców mało, za to sporo bocianów Gniazda ulokowane tylko na słupach energetycznych (głownie na używanych dawniej drewnianych platformach) nieraz jedno obok drugiego a na nich boćki i boćki...
Na 24 gniazda, 17 zajętych, w tym 8, gdzie jest po 4 młode. Pięciu boćków nie było a reszta gniazd to od 1-3 młodych. Większość już lotna lub energicznie trenująca, co widać na zdjęciach niżej.
fot. 1 - jedno z ośmiu gniazd z 4 młodymi
fot. 2 - pilnie trenujący, lotny już bociek z gniazda z trójką młodych
fot. 3 - jedynak (jedyny jedynak tej wsi) prawie gotowy do lotu
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Witam!
19 lipca 2008
Delta rzeki Evros (rejon Tracji, północna Grecja) - oprócz innych ciekawych obserwacji (kolonie pelikanów różowych, pelikany kędzierzawe, warzęchy, czaple siwe, nadobne, kormorany, szczudłaki...czajki szponiaste i inne) "młodzieżowe gangi" bociana białego.
Pokaźne grupy, liczące po 10, 12, 18, 23 i więcej osobników, najprawdopodobniej młodocianych bocianów nielęgowych.
Większość z nich przebywała na wolnym terenie, zaledwie 12 os. na drzewach. Ptaki (z upływem czasu) przemieszały się przelatując coraz bliżej siebie, powiększając grupę, która pod wieczór liczyła...104 bociany białe! Boćki przebywające na drzewie nie dołączyły do tej grupy. Na tym noclegowisku bocianów nie przebywały z nimi inne gatunki ptaków.
fot. 1 - lecące (przemieszczające się) w stronę grupy bociany (11 os. w locie, jeden na ziemi)
fot. 2 - jedna z kilku grup na noclegowisku (23 ptaki)
fot. 3 - powiększająca się grupa bocianów (ok. 60 os)
fot. 4 - tylko fragment 104 bocianów białych (aparat nie objął wszystkich ptaków)
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Obserwacja i foto: Eva Stets (czasami warto wybrać się w teren samemu )
Offline
W tym roku często widać bardzo duże grupy bocianów. U nas (w Czechach) pojawiły się grupy 20, 30, ale nawet 60 (!!) osobników w końcu maja i w czerwcu. Sądzimy, że nie są to tylko "gangi młodzieżowe". W tym roku były u nas (a chyba nie tylko u nas - możemy patrzeć np. i na Tarnowskie Gory....) duże straty w gniazdach z powodu pogody. Niektóre bociany straciły jajka i bardzo dużo młodych niestety zginęło na gniazdach podczas wichur i burzy z gradem teraz niedawno (26.6.08 - tylko tutaj w moim powiecie wiemy przynajmniej o 5 gniazdach, na których zginęło ogółem 11 młodych bocianów). Takie pary, których lęg został zniszczony, dołączaja do "gangów młodzieżowych" i lataja i żerują razem. To znaczy, że nie wszystkie bociany, które możemy widzieć w stadach w porze lęgowej, są młode niegnieżdżące się.
A teraz, kiedy młode bociany już latają, powoli zaczną się pojawiać grupki tegorocznych boćków
Offline
Dzięki Sve za informacje i obserwacje z Czech.
Wracając do mojej greckiej obserwacji z postu wyżej małe uzupełnienie (inny klimat i inny region)
Coprawda wg danych z 2004 roku liczba par lęgowych bociana białego w całej Grecji maleje (Th. Kominos 2008) to z kolei w tym roku pogoda tu dopisała a jeśli chodzi o młode - biorąc cały Nomos (województwo) Evros i część woj. Xanthi (północna Grecja) - ten rok był wybitnie owocny w młode boćki (dane niepubl. E. Stets, E. Makrigianni).
Jednakże sama Delta Evros, to " troche inny świat" i przypadki młodocianych bocianów nielęgowych w dużych grupach, na noclegowiskach (+/- ok. 80 - 100 os.) nie są tam rzadkim zjawiskiem i są widywane corocznie (inf. G. Handrinos, Th. Kominos, E. Markigianni, Ch. Vlachos i inni).
Z własnych obserwacji mogę dodać, że dorosłe bociany (z gniazda) ale i młode wychowane na gnieździe, które przebywają w grupkach i żerują razem - są w znacznej mierze mniej płochliwe.
W konkretnym przypadku i przykładzie - jest mowa o noclegowisku ale ponieważ wiemy, jak pisał kiedyś adminek, że w przyrodzie nie można mówic "na pewno" i "zawsze" - w przekazanej informacji użyłam słowa "najprawdopodobniej".
Jednakże (mówiąc o bocianach z gniazd) - w obecnym okresie młode z zasady jeszcze wracają na noc do gniazda, podobnie jak i dorosłe, które - jeśli nie nocują na gnieździe, to nocują w bliskiej od niego odległości.
Przy większych lęgach zdarza się z kolei, że nieraz dorosłe budują w pobliżu swojego prowizoryczne gniazdo, o czym wspomiał już kiedyś Paweł: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8963#p8963 (miałam okazję zobaczyć ostatnio kilka takich prowizorycznych gniazd).
Nie wiem jaka jest możliwość przebywania na noclegowisku (w obecnym okresie) bocianów z gniazda (w sporej od niego odległości) i nocowania razem z grupą bocianów nielęgowych.
Na zdjęciach niżej:
fot. 1 - młode bociany z pobliskiego gniazda (możliwość zrobienia zdjęć z bliższej odległości) - 13 lipca 2008 (Doriskos, Monastiraki -Tracja)
fot. 2 - wspominane prowizoryczne (letnie) gniazda dorosłych bocianów - 12 lipca 2008 (Vafejka, Kipoi - Tracja)
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Użytkownik
Hej!
bardzo interesujace sa te obserwacje stad bocianow. Jedyne pytanie jest takie - skad wiadomo, ze to nielegowe mlodociane ptaki? Moze w Grecji ptaki koncza legi wczesniej, i to juz cos na ksztalt naszego sejmiku?
Tak czy owak obserwacje wyjatkowo udane. Gratuluje!
Piotr Tryjanowski
Offline
Administrator
Z tego co widzę na oryginale fotki, to na pewno nie są to młode ptaki (tegoroczne), bo mają wyraźnie czerwone dzioby i nogi.
Za to mogą wśród nich być oczywiście, i przy tej ilości statystycznie pewnie są :-)), ptaki dorosłe, które albo wcale nie przystąpiły do legu, albo go straciły, o czym wspomina Sve.
Ale o ich wieku nic konkretnie nie powiemy bez obserwacji ewentualnych obrączek.
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
lanius napisał:
Hej!
bardzo interesujace sa te obserwacje stad bocianow. Jedyne pytanie jest takie - skad wiadomo, ze to nielegowe mlodociane ptaki? Moze w Grecji ptaki koncza legi wczesniej, i to juz cos na ksztalt naszego sejmiku?
Tak czy owak obserwacje wyjatkowo udane. Gratuluje!
Piotr Tryjanowski
Offline
Witam
Jesli chodzi o lęgi w Grecji, różnica jest tu ok. 10 -15 dni wcześniej (w porównaniu z Polską) - biorąc pod uwagę te boćki, które przylatują najprędzej (tzn ok 10 marca).
Sejmiki kształtują się tu analogicznie ale co ciekawe, greckie boćki nie opuszczają gniazd wcześniej niż polskie a niektóre nawet później (być może ze względu na klimat lub trase jaką mają do przebycia ?)
Pisząc, że są to najprawdopobniej nielęgowe młodociane grupy, pewna być nie mogę, fakt, że z obserwacji innych osób wiem, że duże grupy są zauważalne terminowo także wcześniej.
To, co zaobserwowałam (i to mnie zastanawia), że zbliżenie się do nich (bez ukrycia) i zrobienie fotki z bliższej odległości jest niemożliwe - trzeba utrzymać sporą odległość - inaczej ptaki podnoszą się od razu do lotu. Nie zauważyłam tego przy mniejszych, żerujących grupkach dorosłych (i młodych) z gniazda.
Nie wiem jednak, czy po dołączeniu do nielęgowej grupy boćki lęgowe nie utożsamiają się zachowniem do ogółu?
Z tego, co widzę dorosłe (z gniazd) nocują nadal na gniazdach lub w pobliżu młodych ale zapewne są wyjątki, które wybiorą "grupowe nocowanie" (tak myślę ?).
Dzięki Piotr za gratulacje obserwacji i dzięki Paweł za dokładną analizę fotki.
Niestety (sorry!) przy moim słabym sprzęcie dopatrzenie się ewentualnych obrączek z tak dużej odległości było niemożliwe (a szkoda!)
Serdecznie pozdrawiam
Eva
lanius napisał:
Hej!
bardzo interesujace sa te obserwacje stad bocianow. Jedyne pytanie jest takie - skad wiadomo, ze to nielegowe mlodociane ptaki? Moze w Grecji ptaki koncza legi wczesniej, i to juz cos na ksztalt naszego sejmiku?
Tak czy owak obserwacje wyjatkowo udane. Gratuluje!
Piotr Tryjanowski
Offline
Użytkownik
No to jest juz wyjasnienie... mozna by kogos podpytac czy jakies stada widzial w poblizu. Ale ten argument, ze dorosle i mlode sa jeszcze w poblizu gniazd jest przekonywujacy.
Pozdrawiam
PT
Offline
Podpytałam już wcześniej . W tym roku m.in. E. Makigianni policzyła jakiś miesiąc temu 120 osobników (a niedawno 140 os.), wcześniej (wiosną) Ch. Vlachos widział grupę ok 50 os.
Zapewne mogą być wśród nich także dorosłe, które straciły lęg, bądź też zostały przepędzone i do lęgu nie przystąpiły.
Obiecuję "poprawę" w następnym roku i wcześniejsze obserwacje tych grup:) . Jak pisałam już wyżej, spotyka się je tutaj corocznie (tylko ja... gapa wybrałam się tu dopiero w lipcu).
Pozdrawiam
Eva
lanius napisał:
No to jest juz wyjasnienie... mozna by kogos podpytac czy jakies stada widzial w poblizu. Ale ten argument, ze dorosle i mlode sa jeszcze w poblizu gniazd jest przekonywujacy.
Pozdrawiam
PT
Offline
Witam!
22 lipca 2008 - greckich obserwacji bocianów z Delty ciąg dalaszy.
Wybrałam się ponownie w kierunku Delty Evros, w ten sam rewir, co 19 lipca (czyt. posty wyżej). Godzina również popołudniowa (pod wieczór) ale trochę wcześniej.*
Prawie w tym samym miejscu (różnica być może ok. 150-200m) zaobserwowałam ponownie na noclegowisku dużą grupę bocianów.
W początkach obserwacji ptaków było mniej, przebywały też nimi czaple nadobne (ok. 10 os). Z czasem czaple opuściły teren a w momencie, gdy i ja zebrałam się do odejścia grupa bocianów liczyła 82 os.
Nieco dalej znajdują się drzewa (w tym także suche konary), na których podobnie jak 19 lipca przebywały bociany - po kilka osobników na jedym drzewie. W sumie na gałęziach w danym czasie było 16 os. bociana białego. Na jednym z nich (na wyższych gałęziach) zaobserwowałam kilka os. wrony siwej.
* Deltę Evros odwiedziłam wcześniej, aby zdążyć do miasta-wsi Feres (w linii prostej ok. 4km od noclegowiska bocianów).
Sprawdziłam tam wszystkie zajęte w sezonie bocianie gniazda, których liczenie (i wywiady z mieszkańcami) robiłam 17 i 18 lipca 2008.
Na 16 zajętych uprzednio gniazd - nadal 16 gniazd było zajętych i przebywają (nocują) na nich bociany. W gniazdach nocują głównie młode boćki, dorosłe znajdują się w pobliżu gniazd (na słupach energetycznych, dachach etc). Część młodych (nie wszystkie) z dużych lęgów (gdzie było 5-4 piskląt) nocuje także obok gniazd, na słupach lub też na kilku nie zajętych w sezonie gniazdach.
Tym razem zdjęcia nie są zbyt udane:
1 - tylko fragment grupy, liczącej w sumie 82 os. bociana białego (Delta Evros 22 VII 2008)
2 - jedno z drzew noclegowiska z kilkoma os. bociana i wrony (Delta Evros 22 VII 2008)
3 - nocujące na słupach w pobliżu gniazd bociany (wieś Feres 22 VII 2008)
4 - bociany nocujące na gnieździe (wieś Feres 22 VII 2008)
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Użytkownik
Witam,
Wczoraj, 31. 7. 2008, koło godz. 11:00 obserwowałem olbrzymią (jak na nasze tereny) grupę bardzo wysoko szybujących bocianów. Było ich 40-50 osobników! Boćki wznosiły się nad Trzyńcem, dokładniej nad terenem Huty Trzynieckiej. Fotografie wykonałem sprzętem, który się do tych celów nie nadaje, więc przepraszam ...
A propos, co robi takie wielkie stado, w tym terminie w naszych szerokościach geograficznych ? U nas nie ma żadnych większych stawów rybnych, rozlewisk rzek... Tylko kraina przerobiona człowiekiem -przemysłowa.
Ostatnio edytowany przez robert (2008-08-01 05:16:46)
Offline
Administrator
Gratuluję obserwacji, znaczy zaczął się już wyraźny przelot, choć na razie ptaki dorosłe po lęgach (w tym straconych) i niedojrzałe, młode pewnie wcale lub minimalnie/
"A propos, co robi takie wielkie stado, w tym terminie w naszych szerokościach geograficznych ? U nas nie ma żadnych większych stawów rybnych, rozlewisk rzek... Tylko kraina przerobiona człowiekiem - przemysłowa."
Po prostu korzystne warunki termiczne. Bocian jesienią przelatuje do 200 km dziennie, więc odpowiednie miejsca na nocleg i żerowanie mogły mieć 100 czy 200 km od miejsca Twojej obserwacji ,Robercie. Po prostu miałeś szczęście i byleś czujny :-))
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Offline
Użytkownik
Dzisiaj koło 11:00 (podczas zaćmienia słońca) znów zaobserwowałem szybującą grupę bocianów nad Trzyńcem. Tym razem było ich "tylko" 15 i kierowały się w stronę ojczyzny, gdzieś nad Ustroń ...
Offline
Witam!
18 sierpnień 2008.
Wieś Eratino w północnej Grecji na pograniczu Macedonii i Tracji (blisko lotniska w Kavali, gdzie wylądowałam dziś koło południa wracając z Polski).
Większość bocianich gniazd już jest opuszczona ale na kilku z nich można było zobaczyć jeszcze bociany (fot.1, 2, 3)
Z pozdrowieniem
Eva Stets
Offline
Użytkownik
Na Zaolziu jeszcze są boćki w Jabłonkowie i w Piosku.
Dzisiaj (18.08.2008) zaobserwowałem po 10 dniach nieobecności boćka na kominie w Hucie Trzynieckiej (chyba odleciały 09.08.2008). Nie wiem czy to był bocian "domowy" czy też tylko odpoczywający przelatujący wędrownik. Dalsze dwa krążyły niedaleko.
Robert, Zaolzie
Ostatnio edytowany przez robert (2008-08-19 04:22:39)
Offline