Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Tragedia bocianów w Grecji
Podam krótko tragiczn± wiadomo¶æ z Grecji, z ostatnich dni o wêdruj±cych bocianach...
17 sierpnia 2009 - niedaleko Aten, ko³o staro¿ytnego Sounion (na odcinku 61,5km Ateny-Sounion) podczas przelotu bociany uderzy³y w druty energetyczne.
- Dwa z pora¿onych pr±dem bocianów (+ z po³amanymi skrzyd³ami ka¿dy) trafi³y do Greckiego O¶rodka Rehablitacji Dzikich Zwierz±t (EKPAZ), maj± szanse na prze¿ycie, ale w±tpliwy jest ich powrót do natury (inf. Stavros Kalpakis, EKPAZ).
- Kolejne dwa bociany, ¿ywe lecz w ciê¿kim stanie, znalaz³y siê w Ayzlu dla Ptaków ANIMA w Atenach - jeden pad³, drugi walczy o ¿ycie, wiêkszo¶æ ptaków martwa (info i foto ni¿ej nades³ana przez Maria Ganoti - ANIMA).
Pracownik greckiej Energetyki (DEH) uzupe³ni³ te tragiczne wiadomo¶ci: cztery dni temu zaobserwowano (po raz pierwszy w tak du¿ej ilo¶ci) setki bocianów kieruj±ce siê w stronê Koropi -Anavisso. Z niezrozumia³ych powodów (byæ mo¿e z racji b. silnego wiatru) bociany skierowa³y siê w stronê morza (kier. Sounion) i tam siê zatrzyma³y.
Dziesi±tkami, "przepychaj±c" siê siada³y na s³upach energetycznych, znoszone wiatrem, spada³y na druty i ginê³y na miejscu.
Nie pomog³y w³±czone syreny alarmowe, by ptaki odstraszyæ i tym samym uratowaæ od ¶mierci, nie odlatywa³y.
Mowa o ok. 200 martwych bocianach, które zginê³y ra¿one pr±dem .
Uzupe³nienie: Wiêcej na ten temat mo¿na przeczytaæ w moim tek¶cie, w greckiej czê¶ci, na stronie PwG OTOP (dodane do tekstu zdjêcia mówi± same za siebie).
Link bezpo¶redni: http://www.pwg.otop.org.pl/grecja11.php
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
P.S. Odno¶nie tej trasy wêdrówki bocianów wspomnia³am na stronie poprzedniej, 5 IX 2007 roku.
Offline
Zbanowany
Straszne. Nic wiêcej nie powiem.
Offline
Użytkownik
Zosta³am poproszona telefonicznie przez Evê Stets o podanie poni¿szej wiadomo¶ci na naszym forum:
24 lutego 2010 r. w okolicy wsi Fourio niedaleko miasta Orestiada w pó³nocnej Grecji (ok. 2 km w linii prostej od granicy tureckiej) dwóch wolontariuszy z Parku Narodowego Dadia zaobserwowa³o oko³o 100 kr±¿±cych bocianów bia³ych nadlatuj±cych z kierunku Turcji. Wiadomo¶æ tê przekaza³a Evie telefonicznie El¿bieta Kret, pracowniczka WWF Grecja z Dadia. Jest to pierwsza w tym roku w Grecji informacja odnosz±ca siê do przypuszczalnego pocz±tku wiosennej migracji bocianów bia³ych.
Z pozdrowieniem od Evy
Offline
Użytkownik
26 luty 2010
Fajnie boæki, ¿e wracacie ale w Polsce na polach jeszcze le¿y ¶nieg a METEO poda³o, ¿e ma go spa¶æ wiêcej i, ¿e siê ma och³odziæ. Wasze gniazdo jest puste ale je¶æ te¿ trzeba.
Poczekajcie i "poklekajcie" z przylotem do Polski.
Pozdrawiam Was cieplutko
Babcia Mariola
Offline
W dniach 3-4. marca w okolicach Antakii (Antiochii) w po³udniowej Turcji obserwowano przelot 13.580 bocianów bia³ych (¼ród³o: http://www.nabu.de/aktionenundprojekte/ … esenderung )
Wiêcej informacji o wêdrówkach bocianów oraz mapy w w±tku pt "Wêdrówki bocianów bia³ych wed³ug nadajników satelitarnych": http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 601#p21601
Ostatnio edytowany przez Zbychur (2010-03-11 18:50:16)
Offline
W dniu 14 marca 2010 spora grupa, najprawdopodobniej wêdruj±cych bocianów bia³ych (ponad sto ptaków) kierowa³a siê od strony greckiej w stronê Bu³garii. Bociany zaobserwowa³ w locie, mieszaj±cy w Grecji, australijski badacz przyrody p. Gordon Ramel.
Miejsce obserwacji to tereny w±w±zu Roupel, w pobli¿u rzeki Sturma, niedaleko miasta Sidirokastro w centralnej Macedonii (Grecja).
Informacjê Gordona przekaza³ do mnie Aris Christidis z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS).
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Użytkownik
W dniu 15 marca 2010 uda³o mi siê zaobserwowaæ (+ /- ) 50 bocianów bia³ych. Ptaki przelatywa³y nad miasteczkiem Soufli (Tracja, pó³nocna Grecja). Bociany lecia³y ze wschodu (najprawdopodobniej z Turcji), kieruj±c siê na pó³nocny-zachód (mo¿liwe w stronê Bu³garii lub pobliskich wiosek).
Pozdrawiam
El¿bieta Kret
WWF- Hellas
Offline
Zbanowany
Serdecznie witam forumowiczów w nowym sezonie „podgl±dania ¿ycia bocianów”
Polecam do przeczytania info o trasie powrotnej bocianów pod linkiem;
http://wiadomosci.onet.pl/2142885,11,bo … ,item.html
Offline
Na stronie NABU (Niemieckiego Zwi±zku Ochrony Przyrody) http://www.nabu.de/aktionenundprojekte/ … 10876.html ukaza³a siê informacja o bocianach bia³ych przelatuj±cych nad zachodni± Turcj±. Obserwacje prowadzi tam Franziska Arici inicjatorka projektu ochrony bocianów w rejonie Bursa. Wed³ug jej informacji w ostatnim tygodniu pierwsze du¿e stada bocianów bia³ych dotar³y w okolice Stambu³u aby przekroczyæ Bosfor i dotrzeæ do Europy. W poniedzia³ek 15.03. obserwowa³a ona stado 1100 bocianów przelatuj±cych nad Bosforem. Arici zwraca te¿ uwagê na liczne niebezpieczeñstwa gro¿±ce przelatuj±cym bocianom, z których najpowa¿niejszym jest pl±tanina linii energetycznych. Na zdjêciu setki bocianów odpoczywaj±cych w rejonie Bursa.
Offline
igo napisał:
Polecam do przeczytania info o trasie powrotnej bocianów pod linkiem;
http://wiadomosci.onet.pl/2142885,11,bo … ,item.html
Przeczytaæ ostatecznie mo¿na, ale wiedzê na temat wêdrówki proponujê czerpaæ jednak z bardziej kompetentnych ¼róde³
Offline
Offline
Ni¿ej podajê ciekawy tekst, jaki otrzyma³am od Antka Marczewskiego z OTOP, z mo¿liwo¶ci± przekazania go na naszym forum. Zapraszam do lektury.
Bociany z Turcji i Polski
Zdecydowana wiêkszo¶æ gniazduj±cych w Polsce bocianów podczas swej powrotnej podró¿y z afrykañskich zimowisk przelatuje przez terytorium Turcji. Dziêki sieci Worldbirds – systemowi przestrzennych baz danych umo¿liwiaj±cych obserwatorom rejestrowanie wyników ich terenowych wypadów – mamy mo¿liwo¶æ prze¶ledzenia, z jakim nasileniem zjawisko to przebieg³o w tym roku.
Turecka wersja systemu nosi nazwê KuºBank, czyli dos³ownie „Ptasi Bank”. Mo¿na go znale¼æ w Internecie pod adresem www.worldbirds.org/turkey. Do przegl±dania zawarto¶ci konieczna jest bezp³atna rejestracja, która przebiega ³atwo i szybko – ca³a procedura odbywa siê w jêzyku angielskim, wiêc nie trzeba wcze¶niej specjalnie robiæ kursu tureckiego ani korzystaæ z ¿adnych internetowych t³umaczy potrafi±cych w godny podziwu sposób mocno zniekszta³ciæ znaczenie poszczególnych poleceñ.
Dziêki rejestracji mo¿liwe jest korzystanie m.in. z opcji raportów. Ja wykona³em taki raport dla bociana bia³ego – w rezultacie uzyska³em dane zebrane podczas 105 wypraw. Zdecydowa³em siê wybraæ wy³±cznie obserwacje ptaków oznaczone jako „migruj±ce” – w ten sposób z opracowania wypad³y osobniki spotkane podczas ¿erowania czy gromadzenia siê na odpoczynek.
Rys.1. Dynamika przelotu bocianów bia³ych przez Turcjê (¼ród³o danych: www.kusbank.org)
Jak widaæ na przedstawionym wy¿ej wykresie, najwiêcej bocianów u¿ytkownicy serwisu KuºBank odnotowali pomiêdzy 15 i 20 marca. Drugi, mniejszy szczyt, zarejestrowano pod koniec minionego miesi±ca. Zdecydowana wiêkszo¶æ obserwacji pochodzi ze Stambu³u, nad którym, z racji Cie¶niny Bosfor, odbywa siê g³ówny przelot.
W Polsce odpowiednikiem KuºBank jest serwis Awibaza (www.awibaza.pl). Zarejestrowanych jest w nim prawie 2000 obserwatorów, a liczba wprowadzonych obserwacji przekroczy³a 200 tys.
Rys..2 Wykres obrazuj±cy liczbê bocianów obserwowanych w kolejnych dniach marca (¼ród³o: www.awibaza.pl)
W przypadku drugiego wykresu nale¿y podchodziæ do niego z ostro¿no¶ci±. 23 marca 41 bocianów zosta³o zaobserwowanych na terenie miejskiej oczyszczalni ¶cieków w Hajnówce i temu nale¿y przypisywaæ widoczny szczyt liczebno¶ci.
Rys. 3 Udzia³ obserwacji bocianów (niezale¿nie od liczby osobników) we wszystkich obserwacjach (¼ród³o danych: www.awibaza.pl) .
Na trzecim wykresie pokazano, jak zmienia³ siê udzia³ obserwacji bocianów bia³ych we wszystkich wprowadzonych do AwiBazy. Np. 25 marca liczba rekordów wynios³a 479, z czego podczas 12 wypraw uda³o siê spotkaæ bociana/bociany. Warto zauwa¿yæ, ¿e wyra¼ny szczyt nast±pi³ kilka dni po szczycie odnotowanym w Turcji.
Co ciekawe, wyra¼nie widaæ silny spadek po 25 marca – od 28 marca jednak tendencja jest ju¿ wzrostowa i miejmy nadziejê, ¿e taka bêdzie nadal.
Na koniec pozostaje mi serdecznie zaprosiæ wszystkich do aktywnego korzystania z Awibazy i rejestrowania w niej swoich obserwacji. W przypadku bociana bia³ego, dymówki, kuku³ki i jerzyka warto odwiedziæ równie¿ stronê programu Spring Alive www.springalive.net, gdzie istnieje mo¿liwo¶æ bardzo szybkiego zobaczenia, jak niesiona na ptasich skrzyd³ach wiosna wêdruje po Europie
Antoni Marczewski (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)
Administrator serwisu www.awibaza.pl
Kontakt: awibaza@otop.org.pl (we wszystkich sprawach zwi±zanych z rejestracj± i korzystaniem z serwisu)
Offline
Pocz±tek migracji bocianów bia³ych w Grecji
Wcze¶niej ni¿ w latach poprzednich pustoszej± w tym roku bocianie gniazda w Grecji. Ni¿ej podajê informacje, przekazane przez kolegów z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego:
1 - 4 VIII 2010 - w okolicach jeziora Karla (Centralna Grecja) zaobserowano ok. 700 bocianów bia³ych (m³ode i doros³e). Wiêkszo¶æ gniazd w Centralnej Grecji jest ju¿ pusta. Jedyne obserwacje bocianów na gniazdach to 1 gniazdo, na którym by³y jeszcze m³ode i 3 gniazda, gdzie by³y 1-2 doros³e (Ag. Triada, woj. Magnisia).
Informacje, obserwacje: Apostolos Christopoulos.
2 - 5 VIII 2010 - na polach w okolicy Kitrus (pó³nocna Grecja, niedaleko Salonik) ok. 20 bocianów, w po³o¿onej niedaleko Vegoritida - gniazda s± ju¿ puste.
Informacje, obserwacje, foto: Odysseas Tsimoulis.
3 - 3-9 VIII 2010 - okolice Parakalamos i Konitsa (zachodnia Grecja) - tutaj równie¿ od tygodnia opustosza³y gniazda, obserwowane s± za to grupki bocianów (7-10 os.) ¿eruj±ce w dzieñ na polach pobliskich wsi i nocuj±ce na s³upach energetycznych lub drzewach. Informacje, obserwacje: Rigas Tsakiris.
4 - 4-9 VIII 2010 - podobne obserwacje do powy¿szych s± tak¿e z okolic jezior Volvi i Koroneia (Macedonia, niedaleko Salonik), - bociany opu¶ci³y ju¿ swoje gniazda, widuje siê grupy ptaków ¿eruj±ce na polach, nocuj±ce na s³upach i drzewach. Jedyne gniazdo w tej okolicy, na którym s± jeszcze boæki to wie¶ Kavalari, gdzie s± m³ode z pó¼nego lêgu.
Informacje, obserwacje: Lila Karta.
5 - w³asne obserwacje i zdjêcia z okolic Delty Evros podam wkrótce w osobnym po¶cie
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Hejno èápù bÃlých na Královéhradecku v Èeské republice.
Dne 9.8.2010 bylo u obce Øehoty (Královéhradecký kraj, Loc: 50°15'37.78"N, 15°33'33.769"E) pozorováno hejno èápù bÃlých (Ciconia ciconia) o poètu 35 ex. hejno bylo tvoøeno pøevá¿nì letosnÃmi mladými èápy. Z 35 èápù bylo 16 ex. oznaèeno krou¿ky ELSA. Veèer pøed nocovánÃm se podaøilo na stavbách v obci odeèÃst 9 krou¿kù. Vsechny krou¿ky byly ze stanice Hiddensee. NavÃc jeden z mladých èápù oznaèený také krou¿kem Hiddensee byl o den døÃve zasa¿en elektrickým proudem a na mÃstì zahynul.
V hejnu nebyl pozorován ¿ádný pták s polským krou¿kem ELSA nebo ALU krou¿kem.
Dnes 10.8.2010 odpoledne ji¿ hejno na lokalitì nebylo.
Zdravà J.Vrána, Náchod
www.capiweb.cz
Offline
Administrator
Ahoj Josko! Tesim se na spoluprace na nasim capim forum
Jest nam niezmiernie mi³o, ¿e na nasze forum do³±czy³ jeden z najlepszych czeskich "czaparzy", czyli bocianiarzy, za³o¿yciel portalu www.capiweb.cz!
Post Joski jest niezmiernie ciekawy, a ¿e mimo blisko¶ci naszych jêzyków nie ka¿dy wszystko zrozumie, wiêc pozwalam sobie przet³umaczyæ:
Stado bocianów bia³ych na Královéhradecku w Republice Czeskiej
Dnia 9.8.2010 by³o ko³o wsi Øehoty (Královéhradecký kraj, Loc: 50°15'37.78"N, 15°33'33.769"E) obserowane stado bocianów bia³ych (Ciconia ciconia) o liczebno¶ci 35 ex. Stado tworzy³y przewa¿nie tegoczne (zwróæcie uwagê na podobieñstwo czeskiego s³owa "letosnÃ" z polsk± gwar± wiejsk±, do dzi¶ jest w niej s³owo "latosi" jako tegoroczny, przyp. PTD) m³ode bociany. Z 35 bocianów by³o 16 ex. oznakowanych obr±czkami typu ELSA. Wieczorem przed nocowaniem bocianów uda³o siê na budynkach we wsi odczytaæ 9 obr±czek. Wszystkie by³y z centrali obr±czkowania ptaków Hiddensee we wschodnich Niemczech. Co wiêcej, jeden z m³odych bocianów oznakowany te¿ obr±czk± Hiddensee by³ dzieñ wcze¶niej pora¿ony pr±dem elektrycznym i zgin±³ na miejscu.
W stadzie nie by³ obserwowany ¿aden bocian z polsk± obr±czk± ELSA ani aluminiow±. (Niestety!!! Przyp. PTD)
Dzi¶ 10.8.2010 po po³udniu ju¿ tego stada w tym miejscu nie by³o.
Pozdrawia J.Vrána, Náchod
www.capiweb.cz
pomarina napisał:
Hejno èápù bÃlých na Královéhradecku v Èeské republice.
Dne 9.8.2010 bylo u obce Øehoty (Královéhradecký kraj, Loc: 50°15'37.78"N, 15°33'33.769"E) pozorováno hejno èápù bÃlých (Ciconia ciconia) o poètu 35 ex. hejno bylo tvoøeno pøevá¿nì letosnÃmi mladými èápy. Z 35 èápù bylo 16 ex. oznaèeno krou¿ky ELSA. Veèer pøed nocovánÃm se podaøilo na stavbách v obci odeèÃst 9 krou¿kù. Vsechny krou¿ky byly ze stanice Hiddensee. NavÃc jeden z mladých èápù oznaèený také krou¿kem Hiddensee byl o den døÃve zasa¿en elektrickým proudem a na mÃstì zahynul.
V hejnu nebyl pozorován ¿ádný pták s polským krou¿kem ELSA nebo ALU krou¿kem.
Dnes 10.8.2010 odpoledne ji¿ hejno na lokalitì nebylo.
Zdravà J.Vrána, Náchod
www.capiweb.cz
Offline
Równie¿ witam Joska na naszym forum, dziêkujê za ciekaw± informacjê (a Paw³owi za jej przet³umaczenie) i gratulujê odczytów (czyt. posty wy¿ej).
Wracaj±c do obiecanych informacji z Grecji, podajê uzupe³nienie, o którym wspomnia³am w moim poprzednim po¶cie (obserwcje i foto w³asne).
Pocz±tek migracji bocianów w Grecji c.d - obserwacje z dnia 9 VIII 2010
1 - Zachêcona informacjami od kolegów z HOS (czyt. dwa posty wy¿ej), wybra³am siê po d³ugim czasie w teren, w "poszukiwaniu" migruj±cych bocianów. Obesz³o siê bez "szukania" - pierwsze stado ¿eruj±cych boæków zauwa¿y³am 16 km od miasta Alexadroupolis (pó³nocna Grecja). Kieruj±c siê w stronê Delty Evros, napotka³am jeszcze 3 takie "grupki", licz±ce od 15-20 do 30-50 os. (g³ównie tegoroczne ptaki, mniej doros³ych - fot. 1-3). W sumie ok. 120 bocianów. Wieczorem boæki sta³y na s³upach energetycznych, na lampach przy drodze lub drzewach (fot.4 dwa boæki w towarzystwie czapli siwej).
2 - Prawdziwe "bocianie szczê¶cie" czeka³o na mnie zaraz po wje¼dzie w Deltê Evros. Zdjêcia ni¿ej mówi± same za siebie. Bociany by³y wszêdzie - niektóre ¿erowa³y, inne sta³y na balustradzie mostu, na piaszczystej drodze lub drzewach, ale wiêkszo¶æ z nich zajê³a miejsca na s³upach energetycznych (po 1-5 os.). Tak, jak przy poprzednich stadach - przewa¿a³y m³ode bociany (fot. 5-8). W sumie w Delcie Evros + / - ok 250 bocianów.
Nie mogê wykluczyæ, ¿e jakie¶ z bocianów mia³y obr±czki, ale ja osobi¶cie nie zauwa¿y³am ani jednego ptaka z obr±czk±, co mo¿e wskazywaæ, ¿e s± to bociany z Grecji, które najczê¶ciej (i niestety) nie s± tutaj obr±czkowane.
3 - Apostolos Christopoulos z Greckiego Towarzystwa Ornitologicznego (HOS), podczas 10 lat obserwacji bociana bia³ego w rejonie rzeki Sperchois, niedaleko miasta Lamia (Grecja ¶rodkowa) odnotowa³ opuszczanie gniazd w³a¶nie w 1-2 tygodniu sierpnia, jednak¿e (jak ju¿ wspomnia³am), dla Grecji pó³nocnej s± to stosunkowo wczesne obserwacje. Z zasady by³y one notowane w 2-3 tygodniu sierpnia, tzn mówi±c "ogólnie" - po 15 sierpnia (obserwacje m.in. w³asne w rejonie Nomos Evros, Kavala, Xanthi: systematycznie od 2005 roku, sporadycznie od 1996 roku).
10 VIII 2010 - te same miejsca, co wy¿ej i te same godziny obserwacji - bocianów znacznie mniej, najbli¿ej po³o¿one gniazda puste, z wyj±tkiem jednego w miasteczku Feres, na którym by³a para doros³ych (w Feres by³o w sezonie zajêtych 16 bocianich gniazd - dane niepubl. E. Stets 2010).
Pozdrawiam
Eva Stets
HOS-Hellas - Delta Evros
Offline
Użytkownik
Witam,
wczoraj (10.08.2010) dosta³em informacjê o bocianach nocuj±cych w Dêbowej £êce, gm. Wschowa, pow. wschowski, woj. lubuskie.
Dzi¶ o ¶wicie uda³o mi siê odczytaæ dwa ptaki: obydwa m³ode. Dwa inne zd±¿y³y juz odlecieæ. Jak przyjecha³em, to i tak po³owy ptaków ju¿ nie by³o. Bardzo wcze¶nie wylatuj±, tak jak Pawe³ o tym wspomina³ kiedy¶.
Jeden z niemieck± obr±czk± ELSA, a jeden z polsk± - mój ptak z gniazda w Dêbowej £êce.
£±cznie zaobserwowano 47 boæków nocuj±cych na ko¶ciele, ¶ciêtych topolach, budynkach i kominie gorzelni.
Marcin Tobó³ka
Offline
Pìkný veèer.
Dìkuji moderátorùm diskuznÃho fóra za milé pøivÃtánÃ. Jestì bych doplnil k minulému zápisu, ¾e vèera 10.08.2010 bylo u obce Prasek na Královéhradecku, východnà Èechy, pozorováno Jakubem Èejkou hejno èápù bÃlých o 100 ex. MÃsto pozorovánà je 4 km ji¿nì od mÃsta prvnÃho pozorovánà u obce Øehoty.
Zdravà Josef Vrána
www.capiweb.cz
Offline
pomarina napisał:
Pìkný veèer.
Dìkuji moderátorùm diskuznÃho fóra za milé pøivÃtánÃ. Je¹tì bych doplnil k minulému zápisu, ¾e vèera 10.08.2010 bylo u obce Prasek na Královéhradecku, východnà Èechy, pozorováno Jakubem Èejkou hejno èápù bÃlých o 100 ex. MÃsto pozorovánà je 4 km ji¾nì od mÃsta prvnÃho pozorovánà u obce Øehoty.
Zdravà Josef Vrána
www.capiweb.cz
T³umaczenie
Dobry wieczór. Dziêkujê moderatoram forum za mi³e powitanie. W uzupe³nieniu do poprzedniego zapisu: wczoraj (10.8.2010) Jakub Èejka obserwowa³ stado 100 os. bocianów bia³ych przy wsi Prasek w województwie Kralovehradeckim. To miejsce jest 4 km na po³udnie od pierwszego miejsca przy wsi Øehoty.
Offline
Dziêki Sve za t³umaczenie.
W nawi±zaniu do poprzednich obserwacji z Grecji (post z 10 VIII 2010, punkt 4. z dat± 4-9 VIII 2010) przekazujê dalsze informacje z okolic jezior Volvi i Koroneia (Macedonia, niedaleko Salonik).
11 VIII 2010 - w rejonie jezior Volvi i Koroneia nie by³o ju¿ ¿adnego bociana na gnie¼dzie, ale na pobliskich ³±kach, polach i przy bajorkach by³o kilka stad bocianów bia³ych licz±cych od 12 do 20 os., w sumie ok. 60 ptaków (m³ode i doros³e), obr±czek nie zauwa¿ono.
Informacja i foto: Odysseas Tsimoulis (caretaker HOS w rejonie Vegoritidas-Petron)
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline