Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
Podpisa³am petycjê jak tylko otrzyma³am informacjê o zagro¿eniu bocianów-Ma³gorzata Ludew
Offline
Zbanowany
Petycjê podpisa³em, 29.09.2010
Offline
Użytkownik
Posz³o!
Offline
Użytkownik
To bardzo smutne,¿e musimy apelowaæ o ¿ycie tych piêknych i niezwyk³ych ptaków!!!!!!!przecie¿ to takie oczywiste,¿e miejsca na ziemi starczy i dla nas i dla NICH..mam nadziejê,¿e sprawa bêdzie mia³a szczê¶liwy fina³!!!!!!!Serdecznie pozdrawiam!
Offline
Eva Stets napisał:
...Przekaza³am tak¿e wiadomo¶æ z linkiem na zamkniêt± listê mailingow± (eoebirding) Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego - HOS
(...). Dzi¶ jeszcze podam informacjê na dwóch ptasich forach w Grecji (ALOP i SEPSEevrou), a mailowo do znajomych w Grecji, w Polsce i zagranic±.
Oprócz wymienionych w po¶cie na str.1 - informacja z pro¶b± o podpisanie petycji posz³a tak¿e w moim profilu na NK i Facebook i na wszystkie zagraniczne fora, na których podawa³am wiadomo¶ci o bocianach z Przygodzic (m.in. w Kanadzie i w Hong Kongu).
Ze strony greckiej, petycjê nag³o¶ni³am w Greckim Stowarzyszeniu Ornitologicznym (HOS) i Greckiej Komisji Faunistycznej, na ptasich forach i w¶ród "zwyk³ych" znajomych. Ka¿d± wiadomo¶æ przekazujê zawsze z podaniem ¼ród³a - linków do forum (posty Paw³a i Damki_Pik w w±tku angielskiem).
Napisa³am do Moniki o naszym wspraciu z Grecji, a wczoraj po po³udniu otrzyma³am e-mail - podziêkowanie i kilka fotek (ni¿ej jedno zdjêcie Hansi i Lisy, pozosta³e s± takie same, jak w po¶cie Damki_Pik na str.2).
Tre¶æ maila od Moniki:
Hello Eva,
I take support from Greece!
Thank you very much for you engagement , it really helps a lot.
I’ve just received support from Canada and also Hong Kong.
At the moment, 21 different nations have signed the petition.
I’ve sent a request to the minister of the Defence Department and the governor.
As soon as I receive an answer, I will let you know.
Greetings from Zeltweg
Monika
T³umaczenie:
Witaj Evo!
Otrzyma³am poparcie z Grecji!
Bardzo Ci dziekujê za zaanga¿owanie, to naprawde du¿o pomaga.
W³a¶nie odebra³am wsparcie z Kanady i tak¿e z Hong Kongu.
Dot±d 21 ró¿nych krajów podpisa³o petycjê.
Wys³a³am pro¶bê do Ministra Obrony i Gubernatora.
Jak tylko otrzymam odpowied¼, zawiadomiê Ciê.
Pozdrowienia z Zeltweg
Monika
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-09-30 04:30:52)
Offline
Użytkownik
Podpisa³em dzisiaj 30 wrze¶nia 2010 o godzinie 06:20.
Zamie¶ci³em tak¿e zdjêcie z podziêkowaniem od bocianów na Naszej Klasie z linkiem i komentarzem.
Mo¿e siê uda. W mojej g³owie siê nie mie¶ci, ¿e w czyjej¶ g³owie zrodzi³a siê taka zbrodnicza my¶l. I to gdzie, nie gdzie¶ w Afryce, a w Austrii maj±cej siê za lidera w dziedzinie ekologii.
Pozdrawiam wszystkich bocianolubów.
Andrzej Bohdanowicz
Góry Sowie
Offline
Użytkownik
Natalia i ja równie¿ podpisali¶my !
pzdr Dawid
Offline
Użytkownik
Oczywi¶cie petycjê podpisa³am i werbowa³am kolejnych bocianolubów z kraju i z zagranicy! ! W pe³ni zgadzam siê z Hipkiem!
Pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie akcji ratowania bociusiów.
Ostatnio edytowany przez poznañczyk (2010-09-30 10:02:38)
Offline
Użytkownik
Witam Panie Pawle, równie¿ siê podpisa³am pod petycj± za ochron± bocianków. Mam nadziejê, ¿e bezmy¶lno¶æ ludzka nie bêdzie gór± nad rozs±dkiem i mi³o¶ci± do tych wspania³ych ptaków. Pozdrawiam serdecznie w nadziei, ¿e uda siê je uratowaæ.
Offline
Użytkownik
Petycjê podpisa³am, bo to jest s³uszny i konieczny protest.
Offline
Użytkownik
ja równie¿ podpisa³am petycjê - dziekujê za poinformowanie mnie o tej akcji
Offline
Użytkownik
Podpisa³am,tak bardzo kocha³am Austriê, ich góry i Tyrol ale jak odstrzel± przestajê!!!!! Czy wiadomo ju¿ gdzie s± nasze Przygoda i Dziedzic?? Dotar³y szczê¶liwie?? Kocham Was za t± stronê.
Offline
Od Moniki Tielitz z Zeltweg dosta³em informacjê, ¿e w³adze ochrony przyrody (Naturschutzbehörde) w Grazu wyda³y wojsku zezwolenie na od³ów bocianów. To jest wyj±tkowa sytuacja, która wynika z obowi±zuj±cych przepisów dopuszczaj±cych usuniêcie bocianów w razie zagro¿enia przestrzeni powietrznej. Pod wzgledem prawnym i formalnym wszystko jest wiêc w porz±dku. Monika przyznaje, ¿e w dzia³aniach swoich jest osamotniona, bo ¿aden polityk ani w³adze nie chc± wystêpowaæ przeciw armii. Miejmy nadziejê, ¿e uda siê od³owiæ oba bociany i przemie¶ciæ je w bezpieczne miejsce i do odstrza³u nie dojdzie. Co ciekawe, bociany te nie odlatuj± na zimê i ca³y rok przebywaj± w Zeltweg. Podobno sta³o siê tak wskutej dokarmiania przez ludzi co spowodowa³o, ¿e sta³y siê niemal oswojone.
Offline
Anhubi napisał:
... Czy wiadomo ju¿ gdzie s± nasze Przygoda i Dziedzic?? Dotar³y szczê¶liwie?? ...
Tego nie wiemy, bo ani Przygoda ani Dziedzic nie maj± nadajników. Zapraszam jednak do w±tku o wêdrówkach bocianów http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 100#p28100 gdzie mo¿na ¶ledziæ losy bocianów wyposa¿onych w nadajniki. Zapewne razem z nimi zimuj± i nasze bociany
Offline
Użytkownik
Podpisa³am petycjê-protest.Oby od³owienie by³o bezkrwawe.
Offline
Zbanowany
30.09.2010.
Podpisa³em oczywi¶cie z tekstem"Strzelaæ to na strzelnicy".
Pozdrawiam. ...
Ostatnio edytowany przez wladek12 (2010-09-30 17:56:03)
Offline
Użytkownik
Witam!
Petycjê podpisa³em. Poniewa¿ trochê czytujê artyku³y o tematyce militarnej m. in. czasopismo Komandos i interesujê siê t± tematyk±, oraz wiem jak przywi±zani s± Austriacy do ochrony ¶rodowiska - ich armia tak¿e, tym bardziej dziwiê siê tej chorej sytuacji. Nie powinni odstrzeliwaæ bocianów z ¿adnego powodu a tym bardziej z powodu pikniku lotniczego. Na lotniskach o du¿ym natê¿eniu ruchu nie robi± odstrza³ów - patrz przyk³ad Warszawa - Okêcie, Londyn - Heatrow, czy lotnisko wojskowe Poznañ - Krzesiny stosuje siê przep³aszanie z pomoc± sokolników, którzy u¿ywaj± specjalnie szkolonych soko³ów wêdrownych, rarogów i jastrzêbi. To du¿o skuteczniejsza metoda ni¿ strzelanie.
Pozdrawiam!
Sebastian Przybylski
PwG OTOP
Offline
Użytkownik
skoro mo¿na je z³apaæ i przyci±æ lotki, to czemu nie mo¿na tych samych ptaków "uwiêziæ" na czas pokazów? petycjê zaraz podpiszê.
Offline
niewirkow napisał:
skoro mo¿na je z³apaæ i przyci±æ lotki, to czemu nie mo¿na tych samych ptaków "uwiêziæ" na czas pokazów? petycjê zaraz podpiszê.
Byæ mo¿e nie powinnam zabieraæ g³osu...,tym bardziej, ¿e bêdê mo¿e (?) trochê brutalna. Mo¿na z³apaæ, mo¿na odtranspotowaæ, mo¿na od³owiæ, zostawiæ na wolno¶ci, "przechowaæ", zamkn±æ w wolierze...,wszystko mo¿na. Ale to wymaga "zachodu", zorganizowania akcji, mo¿e siatek antyterrorystycznych, a przede wszystkim umiejêtno¶ci i cierpliwo¶ci, by akcja siê uda³a... Przyjmuj±c za za³o¿enie, ¿e wykonanie zadania jest w rêkach Armii... có¿ ³atwiejszego dla ¿o³nierza, jak strzeliæ (a potem "wyja¶niæ", ¿e nie by³o innej mo¿liwo¶ci)?
I tu nasunie siê pytanie, czy mo¿na tak zrobiæ? Nie, nie mo¿na, ale... gdy do "gry" wchodzi Armia i kolosalne zyski i "chêæ dokonania swego", to ludzie maj±cy si³ê, zapominaj± o normalno¶ci, o etyce, o prawie i o wszystkim innym (nota bene, kiedy ludzie "maj±cy si³ê" o tym pamiêtaj±?).
Ponad 20 lat obraca³am siê w gronie osób, które maj± do czynienia z lotniskami i z prawem na nich obowi±zuj±cym, s± to zarazem osoby, maj±ce bezpo¶redni zwi±zek z bezpieczeñstwem lotów, sprawami dotycz±cymi Bird strike i zarz±dzaniem lotniskami w Grecji. Pomimo, ¿e od lat jestem w temacie os³uchana - zasiêgnê³am uzupe³niaj±cych informacji, które ni¿ej przedstawiê.
W po¶cie wy¿ej, Sebastian ma racjê. Oczywi¶cie, s± ró¿ne sposoby odstraszania ptaków na lotniskach (jakby nie by³o chodzi tu o bezpieczeñstwo nie tylko ptaków, ale ludzi). Nie tylko sokolnicy pomagaj±. Stosowane s± b. dynamiczne "odstraszacze" w postaci ró¿nych g³osów ptaków, które mog± przestraszyæ gatunki wystêpuj±ce na lotnisku (w Anglii jest firma, która tym systemem obs³uguje wszystkie zainteresowane i zagro¿one Bird strike lotniska w Europie). Stosuje siê tak¿e tzw "armatki" tzn mechanizm robi±cy du¿o ha³asu (ma³o skuteczne, bo ptaki siê przyzwyczajaj± i po prostu podlatuj± w górê a potem siadaj± na armatce) i kilka innych. Bardzo pomocn± rolê, na najbardziej zagro¿onych Bird strike lotniskach spe³niaj± specjalne radary (pisa³am o tym w temacie o obserwacji bocianów) i oczywi¶cie umiejêtno¶æ na- i prze- kierowania pilota przez szefów kontroli lotów z wie¿y kontrolnej (bo nie pilot sam sobie leci, ale kieruje nim wie¿a lub obs³uga KEPATH, to drugie, gdy samolot nie jest ju¿ w zasiêgu wzroku z wie¿y kontrolnej).
Wyja¶niam jednak, ¿e strzelaæ na lotniskach do ptaków nie mo¿na. Mo¿na u¿yæ broni palnej jedynie do przestraszenia ptaków (strzeliæ w powietrze). Wed³ug miêdzynarodowego prawa i regulaminu odno¶nie Bird Strike, obowi±zuj±cym na lotniskach - nie wolno strzelaæ do ptaków, by je zabiæ. To mówi prawo (ale jak pisa³am wy¿ej...o Armii i o zyskach...).
Podam kilka konkretnych przyk³adów z Grecji, które na pewno przypomn± Forumowiczom moje posty z przesz³o¶ci (proszê te¿ wzi±æ pod uwagê, ¿e w Grecji jest o wiele wiêcej ptaków ni¿ w Austrii):
1 - miêdzynarodowe (cywilne i wojskowe) lotnisko w Alexandroupolis, po³o¿one prawie w Delcie Evros (na lotnisku nawet gniazduj± niektóre ptaki, w ub. roku zimowa³ tam bocian, na budynkach lotniska maj± gniazda jaskó³ki). Stosowane sposoby: kiedy¶ "armatka", czasami pomoc sokolników, g³ównie "odstraszacze" w postaci g³osów ptaków, umiejêtna obs³uga z wie¿y kontrolnej przez szefów kontroli lotów, pozwalanie na pobyt myszo³owom* (natura wówczas robi swoje).
2 - miêdzynarodowe lotnisko w Kavala - Chrisoupolis - jedno z najbardziej zagro¿onych Bird strike lotnisk w Europie, polo¿one tu¿ przy terenach objêtych programem Natura2000. Stosowane metody: specjalny radar "na ptaki" i dobra obs³uga wie¿y kontrolnej (o tym radarze pisa³am kiedy¶ w obserwacjach bocianów), g³osy odstraszaj±ce ptaki, "armatki". Oprócz zagro¿enia bezpo¶rednio, w odleg³o¶ci 6 km od lotniska znajduje siê kilkana¶cie bocianich gniazd, bociany nieraz przylatuj± i spaceruj± po lotnisku (patrz. foto z mojego postu kiedy¶ w obserwacjach bocianów).
3 - wojskowe lotnisko w Elevsina, pod Atenami - stosowane metody: sokolnicy, g³osy ptaków.
4 - wojskowe lotnisko w Tanagra i Larisa - stosowane metody: pomoc sokolników
5 - miêdzynarodowe lotnisko w Atenach (Spata) - jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie (¶rednio start samolotu co ok. 1-3.min). Stosowane metody - jak wy¿ej, plus wspó³praca (specjalne biuro) z Greckim Stowarzyszeniem Ornitologicznym - HOS (koledzy w Atenach na lotnisku nawet obr±czkuj± ptaki). W rejonie Spata (czyt. mój post o obserwacjach wêdrówek bocianów) jest trasa migracji ptaków.
Tu jednak uzupe³niê, ¿e ptakami, które s± zagro¿eniem dla lotnisk s± g³ównie ptaki o mniejszej wielko¶ci ni¿ bocian. W Grecji np takimi s± g³ównie mewy (z racji terenów górzystych - w Grecji lotniska s± budowane g³ównie przy morzu), w USA, Kanadzie i niektórych pañstwach w Europie takimi ptakami (oprócz mew i mniejszych ptaków) jest kilka gatunków gêsi i kaczki.
Prawdopodobieñstwo Bird strike spowodowane przez bociany jest ma³e, nawet je¶li te ptaki znajduj± siê w pobli¿u lotniska (oczywi¶cie nigdy nie mo¿na tego wykluczyæ). Przyk³adowo dane z odnotowanych w historii lotniska w Kavala Bird strike: na 100 przypadków tylko 7-8 by³o spowodowane przez bociany.
Czy para gniazduj±cych bocianów (nawet z m³odymi) mo¿e by¶ zagro¿eniem Bird strike dla lotniska w ma³ym mie¶cie w Austrii? Specjali¶ci od spraw bezpieczeñstwa lotnisk w Grecji, z którymi rozmawia³am, uznali to za kompletn± bzdurê. Lotnisko z ma³ym ruchem powietrznym i dwa boæki obok niego (czy nawet na terenie lotniska) nie bêd± zagro¿eniem, je¿eli dane lotnisko ma w³a¶ciw± obs³ugê i je¿eli sposoby unikniêcia Bird strike bêd± na nim w³a¶ciwie stosowane.
Ale... dochodzimy tu do sedna sprawy, ¿e przecie¿ przez te kilka lat te bociany z Zeltweg nikomu nie przeszkadza³y. Co ciekawe (jak s³usznie zauwa¿y³ Zbychur w po¶cie wy¿ej) - boæki te nie odlatuj± na zimê (patrz tak¿e foto na str.2). Zawini³ tu wiêc (i nadal jest winny!) cz³owiek, bo ¿aden bocian (nawet ten "hodowlany") nie siedzia³by przez kolejne lata na ¶niegu w gnie¼dzie, gdyby zim± nie by³ dokarmiany przez ludzi.
Jednak¿e wiemy ju¿, ¿e w danym mie¶cie ma siê odbyæ Air show i tu "nagle" przestaj± dzia³aæ wszelkie prawa...,bo w grê wchodzi pieni±dz. Jasne jest tak¿e, ¿e w przypadku takiego pokazu, przestan± "dzia³aæ" wszystkie opisane wy¿ej sposoby bezpieczeñstwa i unikniêcia Bird strike. Niewykluczonym mo¿e byæ wówczas, przy takich powietrznych szaleñstwach, ¿e jaki¶ z ptaków (wcale niekoniecznie te bociany z gniazda, ale jakie¶ inne ptaki z okolicy) spowoduj± Bird strike, nawet ze skutkiem powa¿nej tragedii (upadek samolotu, ¶mieræ pilota, poranienie, zabicie widzów ogl±daj±cych pokaz etc).
Bociany wiêc, tak dla ich bezpieczeñstwa, jak i dla bezpieczeñstwa ludzi - w takim przypadku trzeba by by³o (¿ywe!) od³owiæ i chocia¿ na parê dni umie¶ciæ w bezpiecznym miejscu (je¿eli ten show ma siê odbyæ). Jak napisa³am wy¿ej, odstrza³ bocianów na lotnisku nie jest zgodny z prawem, ale... (jak napisa³am wy¿ej), gdy do g³osu dochodzi Armia...
Oby petycja o ochronê ¿ycia tych ptaków odnios³a skutek. Nag³a¶nianie sprawy mo¿e pomóc. Oby siê to uda³o i oby od³ów bocianów by³ dla nich szczê¶liwy w skutkach!
Pozdrawiam z nadziej±, ¿e ta historia bêdzie mia³a pozytywne zakoñczenie
Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS)
Informacje odno¶nie danych, stosowanych metod i Bird strike: dyrekcja lotniska w Alexandroupolis, dyrekcja lotniska w Kavala-Chrisoupolis, szefowie kontroli lotów obu lotnisk i lotniska w Atenach, NOTAM Office w Atenach, reprezentanci Grecji na ¶wiatowej konferencji, odpowiedzialni za sprawy Bird strike w Grecji.
* Na fot. ni¿ej jeden z wielu, spokojnie sobie ¿yj±cych (poluj±cych) myszo³owów na lotnisku w Alexandroupolis. Jak widaæ, nie przeszkadza mu nawet l±dowanie samolotu (fot. Eva Stets)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-10-05 00:05:11)
Offline