Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Zimorodki, remizy i oknówki...
W poprzednim po¶cie pokazuj±c zdjêcie zimorodka zapomnia³am napisaæ, ¿e jest to samica (patrz fot. 4 wy¿ej). Dla porównania wygl±du pokazujê dzi¶ samca. Charakterystyczn± cech± rozpoznania p³ci u zimorodka jest kolor dzioba: u samicy dolna czê¶æ dzioba ma kolor pomarañczowy a u samca ca³y dziób jest czarny (fot.1 ni¿ej).
Wy¿ej wspomnia³am te¿ o remizach - dzi¶ zdjêcie pary tego gatunku (z lewej samica, dalej samiec). Patrz±c na zdjêcie mo¿na zobaczyæ ró¿nicê, szczególnie w intensywno¶ci koloru i masce nad dziobem i ko³o oka (fot.2). Fot. 3 - misternie utkane gniazdo tych ma³ych ptaszków.
A skoro o gniazdach mowa - fot. 4 z oknówk± w gnie¼dzie. W uzupe³nieniu dodam, ¿e gniazdo (+ kilkana¶cie innych) znajduje siê w Trajanoupolis, w niedalekiej odleg³o¶ci od Delty Evros. W ten rejon pó³nocnej Grecji oknówki przylatuj± chyba najpó¼niej z ca³ego kraju, ale ju¿ od kilku dni zape³ni³y siê i te gniazda.
Zdjêcia robione w dniach 28-30 kwietnia 2011 (fot. 1, 2, 3 podczas obr±czowania ptaków w Delcie Evros). Copyright Eva Stets
Offline
W Delcie Evros , w pó³nocnej Grecji - sezon w pe³ni. Tylko czekaæ a¿ nadejdzie lato i bêdzie mo¿na obserwowaæ m³ode, tegoroczne ptaki. Doros³e s± ju¿ piêknie wybarwione w wyra¼nych kolorach (lub szatach) godowych, spotyka siê je czêsto na ¿erowiskach.
Na zdjêciach ni¿ej, z dnia 3 maja 2011 - dwa z moich ulubiobnych gatunków: czajka szponiasta Hoplopterus spinosus i czapla nadobna Egretta garzetta.
Czajki szponiaste widuje siê w ich rejonach ¿erowania - nieraz same, nieraz wiêcej osobników (fot.1-3) *
Czaple nadobne w szacie godowej (widoczne d³u¿sze pióra na karku) mo¿na spotkaæ na ka¿dym kroku (fot.4)
* O czajce szponiastej, która w Europie wystêpuje w³a¶ciwie tylko w Delcie Evros i Delcie Nestos (pó³nocna Grecja), pisa³am ju¿ kiedy¶, np. na str.2 (post z dat± 12 VII 2009: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 143#p18143) i na str.10 (post z dat± 15 IX 2010: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 924#p27924). Zachêcam do przeczytania wpisów o tych niezwykle uroczych i rzadkich ptakach.
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-05-03 16:19:00)
Offline
Oknówki w gnie¼dzie dymówek
Kilka postów wy¿ej (wpis z dat± 30 kwietnia 2011) pokaza³am na fot.4 gniazdo oknówki. Warto siê przyjrzeæ jak ono wyg³±da - jest ca³e "zabudowane", jedynie w górnej czê¶ci gniazdo ma otwór, przez który wlatuj± ptaki i jest to typowe gnizdo oknówek. Dymówki z kolei buduj± otwarte gniazdo, tzn nie jest ono zabudowane tak jak u oknówek.
Na zdjêciach ni¿ej uda³o mi siê "przy³apaæ" oknówki, które zajê³y ubieg³oroczne gniazdo dymówek, co byæ mo¿e nie jest ¿adn± ciekawostk±, ¿e jeden gatunek jaskó³ek zajmuje gniazdo drugiego gatunku. Jednk¿e chcia³abym tu pokazaæ co potrafi± zrobiæ oknówki w ci±gu oko³o 24 godzin.
Zdjêcia 1 i 2 s± robione w dniu 2 maja, a zdjêcia 3 i 4 w dniu 3 maja 2011. Jak widaæ (porównuj±c foto ni¿ej i wygl±d gniazda) - pracowite oknówki bardzo szybko sobie radz± z zabudowaniem "po swojemu" gniazda dymówek.
Obserwacje w Trajanoupolis w pó³nocnej Grecji (budynek Evros Delta Visitor Centre).
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-05-05 16:02:38)
Offline
Wróble w gnie¼dzie oknówek
Dwa wpisy wy¿ej pokaza³am gniazdo dymówek, które w tym roku zajê³y oknówki (czyt. post z 5 maja 2011). Dzi¶ (dla odmiany) poka¿ê podniszczone gniazdo oknówek, które zajê³y wróble (fot.1-3). Jak widaæ na zdjêciach - wróbel znosi materia³, umieszczaj±c go w odpadniêtej czê¶ci gniazda i wszystko wskazuje, ¿e jest to jego tegoroczne lêgowisko.
Z kolei pracowite, opisane wcze¶niej, oknówki nadal zabudowuj± gniazdo dymówek - w dniu 7 maja wygl±da³o ono tak, jak na fot.4 (aby zobaczyæ ró¿nicê warto porównaæ wygl±d gniazda z postu wy¿ej). Jaskó³ki poprawiaj± tak¿e wnetrze gniazda, ale tego, niestety, nie da rady uj±æ na zdjêciach.
Obserwacje w Trajanoupolis w pó³nocnej Grecji (budynek Evros Delta Visitor Centre).
Copyright Eva Stets
Offline
B±czek Ixobrychus minutus
Kilka postów wy¿ej wspomnia³am o rozpoczêtym obr±czkowaniu ptaków w Delcie Evros w pó³nocnej Grecji (czyt. wpis z 29 kwietnia 2011). Celem akcji, która potrwa jeszcze kilka dni jest obr±czkowanie ptaków wróblowych, ale czasami trafiaj± w nasze sieci tak¿e i inne ptaki, jak np. pokazany na zdjêciach ni¿ej b±czek Ixobrychus minutus.
Kiedy¶ w jednym z postów napisa³am, ¿e podczas obr±czkowania mo¿na tak¿e ¶wietnie obserwowaæ ptaki. Przyk³adem tego s± poni¿sze zdjêcia b±czka, gdzie widaæ wyra¼nie ró¿nicê pomiêdzy samcem a samic±. Na foto 1, 3 pokazujê ptaki tu¿ po zaobr±czkowaniu i w chwilê po wypuszczeniu (fot.2, 4 - tu cierpliwo¶æ i szczêæcie dopisa³y, bo odlecia³y niedaleko), dziêki czemu mo¿na tak¿e porównaæ jak wygl±da b±czek obojga p³ci z bliska i jak wygl±da w naturze.
Zdjêcia robione w dniach 30 kwietnia i 5 - 7 maja 2011: fot. 1 i 2 - samica, na fot. 3 i 4 - samiec.
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-05-08 16:37:17)
Offline
Dymówki... w gniazdach dymówek
Pisa³am ju¿ o wróblach w gniazdach oknówek (czyt. post wy¿ej z dnia 7 maja 2011) i o oknówkach w gniazdach dymówek (czyt. post wy¿ej z dnia 5 maja 2011). Czas pokazaæ co¶, co jest bardziej naturalne, gdy nikt nikomu nie zajmuje miejsca w jego gnie¼dzie - dymówki w gniazdach dymówek. Jaskó³ki te znamy pewnie wszyscy i wiemy (jak ju¿ pisa³am wy¿ej), ¿e gniazdo dymówek jest "otwarte" z góry" (nie jest "zamkniête" jak u oknówek) - dla porównania poni¿sze zdjêcia.
A¿eby podaæ w tej obserwacji (mimo wszystko) co¶ ciekawego zachêcam do zerkniêcia (i porównania) wygl±du jaskó³ek na fot.1 i 2 z fotografiami 3 i 4. Jest to ten sam gatunek, a wiêc dymówka Hirundo rustica, jednak¿e na fot.3 i 4 widzimy podgatunek dymówki Hirundo rustica transitiva.
Ró¿nica "klasycznej" europejskiej, znanej nam dymówki z jasnym brzuchem (fot.1, 2) z jej po³udniowym podgatunkiem transitiva jest, ¿e spód podgatunku nie jest bia³y lecz jasnorudy (fot.3, 4).
Obserwacje w dniu 9 maja 2011, w Trajanoupolis w pó³nocnej Grecji (budynek Evros Delta Visitor Centre).
Copyright Eva Stets
Offline
Wiosenne obr±czkowanie ptaków w Delcie Evros c.d.
Podczas wiosennego obr±czkowania ptaków w Delcie Evros w pó³nocnej Grecji (czyt. tak¿e posty wy¿ej z dat± 29 i 30 kwietnia 2011) krêci³o siê ko³o naszego punktu 4-5 osobników czapli modronosej Ardeola ralloides (fot.1 - jedna z nich). O tym ptaku pis³am ju¿ kiedy¶ (np. post z 27 kwietnia 2011 http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 315#p31315).
W koñcu szczê¶cie nam dopisa³o - w sieæ wpad³a tak¿e modronosa. Nie ma siê co dziwiæ, ¿e wszyscy bardzo siê z tego cieszyli¶my - nie jest to czêsto spotykana czapla, a zarówno jesienne jak i wiosenne akcje obr±czkowania w Delcie maj± na celu znakowanie ptaków wróblowych (mimo to trafiaj± w nasze sieci tak¿e i wiêksze ptaki - np. b±czki lub wodnik, o których pisa³am kilka postów wy¿ej).
Na fot. 2 i 3 mo¿ecie zobaczyæ jak wygl±da czapla modronosa z bliska (prawda, ¿e piêkna?). Aby uj±æ ptaka w ca³o¶ci (fot.3) poprosi³am kolegê o przytrzymanie czapli (na 99% zdjêæ z obr±czkowania ptaki w rêce trzymam sama, bo tak jest mi wygodniej zrobiæ w³a¶ciwe zdjêcia).
Fot.4, to ju¿ oczywi¶cie nie czapla, ale wilga Oriolus oriolus - "zwyk³y" co prawda ptak, ale te¿ z tych "wiêkszych" i te¿ nie tak czêsto wpadaj±cy w nasze sieci (w ci±gu 2 tygodni akcji tylko 2 os.). Jako ciekawostkê dodam, ¿e ulubionym pokarmem wilg, mieszkaj±cych w Grecji s± figi (st±d te¿ po grecku popularnie nazywa siê te ptaki "figojady").
Copyright Eva Stets
Offline
Jedno gniazdo, dwie oknówki, trzy oknówki, dwie oknówki...
W Grecji mówi siê, ¿e jeden wizerunek równa siê 1000 s³owom. Wychodz±c wiêc z tego za³o¿enia - pokazujê ni¿ej 4 zdjêcia oknówek, które mówi± same za siebie. Zwróæcie uwagê, ¿e siedz±ca w gnie¼dzie oknówka siedzi spokojnie i przypatruje siê wydarzeniom...
Obserwacje w dniu 10 maja 2011, w Trajanoupolis w pó³nocnej Grecji (budynek Evros Delta Visitor Centre).
Copyright Eva Stets
Offline
Mucho³ówka bia³oszyja Ficedula albicollis
Jak ju¿ wspomnia³am kilka postów wy¿ej - obr±czkowanie ptaków jest tak¿e ¶wietn± okazj± do ich obserwacji, a przede wszystkim do przyjrzenia siê im dok³adnie z bliska (czyt. np. posty, gdzie pokaza³am b±czka lub czaplê modronos±).
Niez³± "gratk±" by³o dla nas, gdy podczas wiosennego obr±czkowania w Delcie Evros w pó³nocnej Grecji w nasze sieci wpad³y mucho³ówki bia³oszyje.
Z tego, co wiem w Polsce ptak ten gniazduje w p³d. i wsch. czê¶ci kraju (jest tak¿e gatunkiem spotykanym w Puszczy Bia³owieskiej), ale w Grecji nie jest to ptak pospolity.
Kto wie... mo¿e zaobr±czkowane przez nas mucho³ówki by³y w³a¶nie w drodze do Polski i która¶ z nich zostanie tam kiedy¶ odczytana? Nie by³by to zreszt± pierwszy taki przypadek: swego czasu np. dymówka, obr±czkowana wiosn± u nas w Delcie Evros przez Didiera Vangeluwe zosta³a odczytana na Stawach Przygodzickich przez Paw³a Dolatê (czyt. wiêcej: http://www.pwg.otop.org.pl/obro12.php), nawiasem mówi±c dymówki te¿ obr±czkowali¶my.
Na zdjêciach ni¿ej mucho³ówka bia³oszyja (fot.1,2 samica, fot. 3,4 samiec)
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-05-15 17:47:25)
Offline
Mucho³ówki c.d.
Kilka postów wcze¶niej (czyt. wpis z dat± 15 maja 2011) pokaza³am samca i samicê mucho³ówki bia³oszyjej Ficedula albicollis. Zapomnia³am napisaæ, ¿e samiec widoczny na zdjêciu jest osobnikiem doros³ym (wyra¼ne czarne lotki pierwszego rzêdu). Dla porównania pokazujê na fot.1 samca mucho³ówki bia³oszyjej w drugim roku ¿ycia - cech± rozpoznawcz±, która jest dobrze widoczna na zdjêciu s± br±zowe pióra na skrzydle (nie maj± ich doros³e samce - patrz foto w wspomnianym po¶cie).
I tak, ¿eby zakoñczyæ "prezentacjê" mucho³ówek dorzucam jeszcze 3 inne, które równie¿ trafi³y w nasze sieci, podczas trwaj±cej ponad dwa tygodnie akcji obr±czkowania ptaków w Delcie Evros w pó³nocnej Grecji.
Na fot. 2. "zwyk³a" najbardziej pospolita mucho³ówka szara Muscicapa striata, na fot.3. trochê rzadszy (dla Grecji) gatunek - mucho³ówka ¿a³obna Ficedula hypoleuca (samica), a na fot.4 to ju¿ ma³y (dla nas du¿y) "rarytasik" - najmniejsza z mucho³ówek - mucho³ówka ma³a Ficedula parva - tu doros³y samiec.
W uzupe³nieniu dodam, ¿e podczas wspomnianej w kilku wpisach akcji (czyt. posty na poprzedniej stronie) najwiêksz± liczbê stanowi³y wierzbówki Cettia cetti, rokitniczniki Acrocephalus schoenobaneus, trzciniaki A. arudinaceus, ³ozówki A. palustrtis i trzcinniczki A. scirpaceus. Z pokrzewek najwiêcej by³o cierniówek Sylvia communis, kapturek S. atricapilla i pieg¿y S. curruca.
W przeciwieñstwie do lat poprzednich (tak¿e z czasów, gdy obr±czkowanie w Delcie koordynowa³ Didier Vangeluwe) wpad³o nam w sieci bardzo du¿o b±czków Ixobrychus minutus (czyt. tak¿e jeden z postów na str. 16).
Wiosenne obr±czkowanie w Delcie Evros (z tego cyklu) dobieg³o koñca, czas teraz na mewy romañskie, kormorany a potem na czajki szponiaste.
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-05-18 17:58:12)
Offline
Szczud³ak Himantopus himantopus
Te stosunkowo ma³e ptaki maj± w proporcji do swojej sylwetki niesamowicie d³ugie nogi. Rysunek na g³owie jest ró¿ny (nieraz bardziej ciemny, nieraz mniej), co widaæ na zdjêciach ni¿ej. Z tego, co pisze w przewodniku Jonssona, ptak ten rzadko zalatuje do Polski, z kolei w Grecji spotyka siê go czêsto w ró¿nych rejonach kraju.
Na fot. ni¿ej ¿eruj±ce szczud³aki w Antheia (Delta Evros, pó³nocna Grecja), obserwacje w dniu 19 maja 2011
Copyright Eva Stets
Offline
Albinotyczny kormoran
13 czerwca 2011 para moich znajomych fotografów przyrody Machi Goula i Giorgos Parchas uchwyci³a w swym obietywie albinotycznego kormorana. Ptak przyszed³ na ¶wiat w tym roku, a miejscem tej nietypowej obserwacji by³o Jezioro Kerkini w Grecji.
I jak tu nazwaæ takiego kormorana jego ³aciñsk± nazw± Phalacrocorax carbo ? (drugie ³ac. s³owo "carbo" pochodzi od s³owa "carbon" z gr. "κάρβουνο" tzn. "wêgiel" i u¿yto go najprawdopodobniej w odniesieniu do koloru piór kormoranów).
Copyright Machi Goula - Giorgos Parchas
Offline
Offline
Mewy romañskie Larus michahellis
Koloniê mew romañskich w Arogi (niedaleko miasta Komotini w pó³nocnej Grecji) odkry³ kiedy¶ belgijski ornitolog Didier Vangeluwe. Od tego czasu, z ramienia Evros Delta Visitor Centre, odbywaj± siê tam corcznie obr±czkowania piskl±t.
W tym roku zaobr±czkowali¶my w jednym dniu ponad 300 m³odych - na fot.1 i 2 - dwa z wielu z piskl±t - mo¿na u nich wyra¼nie zauwa¿yæ ró¿nicê w upierzeniu, co wskazuje na ró¿ne daty klucia. Spotka³a nas te¿ niespodzianka widoczna na zdjêciach 3 i 4. Zdjêcia te s± w pewnym sensie unikalne - widaæ na nich gniazdo z pó¼nego lêgu i moment klucia jednego z piskl±t. Mam nadziejê, ¿e foto bêd± siê Pañstwu podobaæ.
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-06-24 22:16:44)
Offline
Moderator
W tych dniach smutno jest mi bardzo, tak jak pewnie nam wszystkim, ¿e ju¿ trzeba sie po¿egnac z nasz± przygodzick± bociani± rodzin±.
Ale dzi¶ rano zauwa¿y³am - na wielkim krzaku leszczyny ca³kiem blisko okien domu - zasiaduj±c± cierpliwie ca³ymi godzinami na gnie¼dzie, a wiec chyba najwyrazniej wysiaduj±c± jajka, ¶liczn±, szaro-ró¿ow± sierpówkê. Zdumia³o mnie, ¿e ptak tak pó¼no w sezonie "zak³ada rodzinê", wiêc popêdzi³am do Google'a, ¿eby dowiedziec sie o zwyczajach tych niby pospolitych ptaków. No i dowiedzia³am siê, ze zdziwieniem, ¿e sierpówka, czyli synogarlica turecka Streptopelia decaocto "miewa zazwyczaj 3 do 4 lêgów w roku,a w sprzyjaj±cych warunkach nawet 6. W zachodniej Europie moze miec lêgi sporadycznie nawet zim±. Gniazdo stanowi platforma z drobnych ga³±zek umieszczona na drzewie w bezpo¶rednim s±siedztwie zabudowañ." Wszystko siê wiêc zgadza. Mogê spodziewac siê na gniezdzie dwóch ¶nie¿nobialych jaj, ktore bêd± wysiadywane przez okres 14 do 15 dni (chocia¿ nie wiem, kiedy zostaly z³o¿one), a potem wylotu piskl±t po kolejnych 20 dniach.
Mam wiêc nadziejê, ¿e teraz obserwacja gniazda sierpówki oraz kibicowanie spodziewanemu wylêgowi i wychowywaniu rodziny ptasich maluchów tu¿ pod moim oknem z³agodzi mi choc trochê smutek po po¿egnaniu bocianów. Wprawdzie to nie ca³kiem to samo, ale w³a¶nie kilkuletnie podgladanie przygodzickiej rodziny zachêci³o mnie od nowa (bo z zami³owania jestem raczej botanikiem niz ornitologiem) do zainteresowania sie tak¿e innymi ptakami.
Poza tym mam s³abo¶æ do sierpówek, poniewa¿ bardzo wiele lat temu, w pó¼nych latach 50. i 60. wraz z moj± mam± - biologiem - obserwowa³y¶my ich pierwsze wizyty w Polsce i stopniowe zasiedlanie coraz szerszych obszarów. Wtedy nie byly to wcale takie pospolite ptaki i ka¿de ich odnotowanie by³o dla nas ekscytuj±ce, zw³aszcza, ¿e moim zdaniem s± naprawde bardzo ³adne.
Nie jestem tylko pewna, czy dam radê robiæ zdjêcia - spryciara za³ozy³a wprawdzie gniazdo zaledwie okolo 3 metrów od domu, ale jest ¶wietnie ukryte w¶ród gêstych li¶ci leszczyny. Od czasu do czasu wiatr odchyla li¶cie - dlatego udalo mi sie j± wyczaic. Kiedy próbowa³am podpatrywaæ j± z ogrodu spod gniazda (które jest te¿ na okolo 3-4 metrowej wysoko¶ci od ziemi), wyra¼nie widzia³a moj± obecno¶æ i lypa³a na mnie czujnym okiem. Zapewni³am j± wiêc, ¿e nie musi siê mnie baæ. :)
Byæ mo¿e ta obserwacja nie jest a¿ tak znów rewelacyjnie ciekawa czy oryginalna, ale nauczy³am siê interesuj±cych dla mnie informacji o sierpówkach po¶rednio dziêki bocianom, czyli bezpo¶rednio dziêki istnieniu tego forum.
Ostatnio edytowany przez AnkazReading (2011-12-09 09:12:39)
Offline
Moderator
Udalo mi sie dzisiaj zrobic zdjecie "mojej" sierpowce:
Musialam po to gramolic sie przez okno lazienki na pierwszym pietrze na dach pod tym oknem, ale zdjecie jest . Najwyrazniej cierpie - i to najzupelniej doslownie - na ostry przypadek tak zwanego "syndromu pustego gniazda" i za wszelka cene szukam sobie nowych ptasich dzieci, by zastapily mi te wieksze ptasie dzieci, ktore juz dom opuscily ...
Ostatnio edytowany przez AnkazReading (2011-08-17 15:03:50)
Offline
Tak, sierpówki mog± mieæ do kilka lêgów w roku. A je¶li widujemy je czêsto w pobli¿u i je¶li spodoba im siê dane miejsce, to w koñcu kiedy¶ "usi±dzie" i zrobi gniazdo, co nie znaczy, ¿e powtórzy lêg w tym samym miejscu.
W mnie (pó³nocna Grecja) te¿ teraz wysiaduje, tyle, ¿e nie na leszczynie, ale na cyprysie, który ro¶nie w zasiêgu rêki od mojego balkonu (fot. ni¿ej).
AnkazReading napisał:
...dzi¶ rano zauwa¿y³am - na wielkim krzaku leszczyny ca³kiem blisko okien domu - zasiaduj±c± cierpliwie ca³ymi godzinami na gnie¼dzie, a wiec chyba najwyrazniej wysiaduj±c± jajka, ¶liczn±, szaro-ró¿ow± sierpówkê. Zdumia³o mnie, ¿e ptak tak pó¼no w sezonie "zak³ada rodzinê", wiêc popêdzi³am do Google'a, ¿eby dowiedziec sie o zwyczajach tych niby pospolitych ptaków. No i dowiedzia³am siê, ze zdziwieniem, ¿e sierpówka, czyli synogarlica turecka (Streptopelia decaocto) "miewa zazwyczaj 3 do 4 lêgów w roku,a w sprzyjaj±cych warunkach nawet 6...
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-17 15:04:04)
Offline
2 i 3 wrze¶nia 2011 - Grecja, Delta Evros (wschodnia czê¶æ)
Tu¿ przy granicy z Turcj± (znany pas migracji ró¿nych ptaków) w Delcie Evros, na dwóch drzewach siedzia³o ich a¿ 11 (fot. ni¿ej).
A jakie to ptaki...pozostawiam jako zagadkê dla Forumowiczów, z nadziej±, ¿e okre¶lenie gatunku nie sprawi wiêkszych trudno¶ci.
Fot. Eva Stets
Offline
Użytkownik
Orlik krzykliwy?
Offline
Nie, nie jest to orlik krzykliwy. Jest to kania czarna Milvus migrans.
(przepraszam, ¿e nie odpowiedzia³am od razu, ale liczy³am, ¿e mo¿e jeszcze kto¶ spóbuje oznaczyæ ptaki)
Pozdrawiam
E.S.
Eva Stets napisał:
2 i 3 wrze¶nia 2011 - Grecja, Delta Evros (wschodnia czê¶æ)
Tu¿ przy granicy z Turcj± (znany pas migracji ró¿nych ptaków) w Delcie Evros, na dwóch drzewach siedzia³o ich a¿ 11 (fot. ni¿ej).
A jakie to ptaki...pozostawiam jako zagadkê dla Forumowiczów, z nadziej±, ¿e okre¶lenie gatunku nie sprawi wiêkszych trudno¶ci.
Fot. Eva Stets
http://www.allegaleria.pl/images/4y14ht … _thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/3xw0c8 … _thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/3blflu … _thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/hlfeyh … _thumb.jpg
KrystynaB napisał:
Orlik krzykliwy?
Offline