Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
Zagro¿one wyginiêciem traszki rozmno¿y³y siê we Wroc³awiu
We wroc³awskim zoo para krytycznie zagro¿onych wyginiêciem traszek perskich doczeka³a siê potomstwa. Daje im to szanse na przetrwanie, a w przysz³o¶ci tak¿e na reintrodukcjê do natury.
Traszki perskie wystêpuj± tylko w Iranie na obszarze gór Zagros. W 2005 r. ich populacjê w ¶rodowisku naturalnym szacowano na tysi±c osobników. Dzi¶ mo¿e ich byæ ju¿ znacznie mniej, bo wycinka drzew w okolicach strumieni, przy których ¿yj±, powoduje zanieczyszczenie wody.
Krytycznie zagro¿one wyginiêciem traszki perskie przyjecha³y do wroc³awskiego zoo z Rygi w listopadzie 2010 r. Sukcesem ma byæ ju¿ sama hodowla tych wra¿liwych i wymagaj±cych p³azów, które wroc³awski ogród zoologiczny mia³ w swojej kolekcji jako pierwszy w Polsce.
Ca³y tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 … z2UWGTvRVz
Offline
Moderator
Niepokoj±ce wie¶ci ze ¶wiata p³azów
Wyniki 9-letniego studium prowadzone przez uczonych ze S³u¿by Geologicznej Stanów Zjednoczonych s± zatrwa¿aj±ce. Przy obecnym tempie wymierania p³azów ju¿ w ci±gu 20 lat zwierzêta te mog± znikn±æ z po³owy zajmowanych przez siebie stanowisk. Uczeni badali 48 gatunków na 34 stanowiskach w ca³ym kraju. Populacja p³azów kurczy siê w USA w tempie 3,7% na rok.
Ma³e liczby przek³adaj± siê z czasem na dramatyczny spadek. Wiedzieli¶my, ¿e p³azy zmagaj± siê z powa¿nymi problemami, ale tempo ich znikania zaskakuje nas i martwi - mówi Michael Adams, g³ówny autor badañ. Co gorsza, zwierzêta wymienione na miêdzynarodowej li¶cie gatunków zagro¿onych znikaj± najszybciej. W ich przypadku tempo wymierania wynosi ¶rednio 11,6% rocznie. W przypadku gatunków obecnie niezagro¿onych wynosi ono 2,7% rocznie.
Ca³y tekst: http://kopalniawiedzy.pl/plaz-znikanie-wymieranie,18153
Offline
Offline
Moderator
Petycja w sprawie ochrony zagro¿onego wyginiêciem kumaka
Zachêcam do podpisania petycji w sprawie ochrony kumaka z rodzaju Melanophryniscus .
P³az ten zamieszkuje niewielki obszar lasów równikowych w Brazylii. Obecnie planowana jest tam budowa elektrowni wodnej, która w zdecydowany sposób mo¿e zaburzyæ stosunki wodne, co w konsekwencji spowoduje zniszczenie tego i tak ju¿ niewielkiego siedliska.
Petycja znajduje siê tutaj: http://www.thepetitionsite.com/624/811/ … m=20690380
Offline
Administrator
Te¿ podpisa³em tê petycjê ju¿ parê dni temu i zachêcam do tego. Wystarczy po¶wiêciæ na to kilka chwil. Dziêki Krzysztofie za podjêcie sprawy na forum!
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Offline
Moderator
"Aksolotl na skraju zag³ady
Eksperci obawiaj± siê, ¿e jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli meksykañskiej fauny – aksolotl – mo¿e lada chwila wygin±æ na wolno¶ci. Ambystoma meksykañska wystêpowa³a w jeziorach Xochimilco i Chalco. Drugie z nich zosta³o osuszone przez ludzi. Do niedawna ten gatunek, uznany za krytycznie zagro¿ony, znajdowano jedynie w po³udniowej czê¶ci Xochimilco oraz otaczaj±cych je mokrad³ach i kana³ach.
...
Meksykañska Akademia Nauk informuje, ¿e jeszcze w 1998 roku zagêszczenie populacji aksolotla szacowano na 6000 osobników na kilometr kwadratowy. Piêæ lat pó¼niej na tej samej powierzchni wystêpowa³o jedynie 1000 osobników, a badania z 2008 roku wykaza³y, ¿e jest ich ju¿ tylko 100."
ca³y artyku³: http://kopalniawiedzy.pl/aksolotl-ambys … nska,19612
Offline
Moderator
Petycja w sprawie ochrony aksolotla meksykañskiego
W nawi±zaniu do informacji z powy¿szego mojego wpisu zachêcam do podpisania poni¿szej ankiety.
Aksolotl stan±³ obecnie za skraju wyginiêcia. Podczas ostatnich badañ maj±cych na celu oszacowaæ liczebno¶æ tych p³azów, nie odnaleziono ani jednego osobnika. G³ównymi zagro¿eniami s± zanieczyszczenie wód, w których ¿yj± (lub ¿y³y) a tak¿e introdukcja karpia i tilapii w miejscu jego wystêpowania.
Obecnie najwa¿niejszym zabiegiem ochronnym wydaje siê byæ odtwarzanie terenów podmok³ych w okolicy jeziora Xochimilco. Je¶li potwierdzi siê, ¿e aksolotle wyginê³y na wolno¶ci, jedynym ratunkiem dla nich bêd± hodowle ex situ.
link do petycji: http://www.thepetitionsite.com/182/545/ … m=20771204
Offline
Administrator
Witam!
Przedwczoraj podpisa³em tê petycjê i zachêcam do tego wszystkich, którym przyroda jest nieobojêtna. Wystarczy po¶wiêciæ na to kilka chwil. Dziêki Krzysztofie za podjêcie sprawy na forum!
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
Dobre wie¶ci w sprawie aksolotla...podczas drugiej próby odnalezienia tych p³azów naukowcy wypatrzyli dwa osobniki, jednak niestety nie uda³o im siê ich z³apaæ. Nie jest to pora¿aj±ca liczba ale daje promyk nadziei. Tym bardziej zachêcam do podpisywania petycji
link do artyku³u: http://www.independent.co.uk/environmen … 48775.html
Offline
Moderator
Petycjê podpisa³em.
Liczê na to, ¿e uda siê uratowaæ ten gatunek. Zawsze mnie zadziwia³ jego wygl±d Mimo, ¿e na ¿ywo go nigdy nie zobaczê (chyba, ¿e gdzie¶ w ogrodzie zoologicznym), to mam nadziejê, ¿e populacja siê odrodzi.
Offline
Użytkownik
Równie¿ podpisa³am tê petycjê. Pozdrawiam forumowiczów! Monika
Offline