Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
Zagrożone wyginięciem traszki rozmnożyły się we Wrocławiu
We wrocławskim zoo para krytycznie zagrożonych wyginięciem traszek perskich doczekała się potomstwa. Daje im to szanse na przetrwanie, a w przyszłości także na reintrodukcję do natury.
Traszki perskie występują tylko w Iranie na obszarze gór Zagros. W 2005 r. ich populację w środowisku naturalnym szacowano na tysiąc osobników. Dziś może ich być już znacznie mniej, bo wycinka drzew w okolicach strumieni, przy których żyją, powoduje zanieczyszczenie wody.
Krytycznie zagrożone wyginięciem traszki perskie przyjechały do wrocławskiego zoo z Rygi w listopadzie 2010 r. Sukcesem ma być już sama hodowla tych wrażliwych i wymagających płazów, które wrocławski ogród zoologiczny miał w swojej kolekcji jako pierwszy w Polsce.
Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 … z2UWGTvRVz
Offline
Moderator
Niepokojące wieści ze świata płazów
Wyniki 9-letniego studium prowadzone przez uczonych ze Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych są zatrważające. Przy obecnym tempie wymierania płazów już w ciągu 20 lat zwierzęta te mogą zniknąć z połowy zajmowanych przez siebie stanowisk. Uczeni badali 48 gatunków na 34 stanowiskach w całym kraju. Populacja płazów kurczy się w USA w tempie 3,7% na rok.
Małe liczby przekładają się z czasem na dramatyczny spadek. Wiedzieliśmy, że płazy zmagają się z poważnymi problemami, ale tempo ich znikania zaskakuje nas i martwi - mówi Michael Adams, główny autor badań. Co gorsza, zwierzęta wymienione na międzynarodowej liście gatunków zagrożonych znikają najszybciej. W ich przypadku tempo wymierania wynosi średnio 11,6% rocznie. W przypadku gatunków obecnie niezagrożonych wynosi ono 2,7% rocznie.
Cały tekst: http://kopalniawiedzy.pl/plaz-znikanie-wymieranie,18153
Offline
Moderator
Petycja w sprawie ochrony zagrożonego wyginięciem kumaka
Zachęcam do podpisania petycji w sprawie ochrony kumaka z rodzaju Melanophryniscus .
Płaz ten zamieszkuje niewielki obszar lasów równikowych w Brazylii. Obecnie planowana jest tam budowa elektrowni wodnej, która w zdecydowany sposób może zaburzyć stosunki wodne, co w konsekwencji spowoduje zniszczenie tego i tak już niewielkiego siedliska.
Petycja znajduje się tutaj: http://www.thepetitionsite.com/624/811/ … m=20690380
Offline
Administrator
Też podpisałem tę petycję już parę dni temu i zachęcam do tego. Wystarczy poświęcić na to kilka chwil. Dzięki Krzysztofie za podjęcie sprawy na forum!
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Offline
Moderator
"Aksolotl na skraju zagłady
Eksperci obawiają się, że jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli meksykańskiej fauny – aksolotl – może lada chwila wyginąć na wolności. Ambystoma meksykańska występowała w jeziorach Xochimilco i Chalco. Drugie z nich zostało osuszone przez ludzi. Do niedawna ten gatunek, uznany za krytycznie zagrożony, znajdowano jedynie w południowej części Xochimilco oraz otaczających je mokradłach i kanałach.
...
Meksykańska Akademia Nauk informuje, że jeszcze w 1998 roku zagęszczenie populacji aksolotla szacowano na 6000 osobników na kilometr kwadratowy. Pięć lat później na tej samej powierzchni występowało jedynie 1000 osobników, a badania z 2008 roku wykazały, że jest ich już tylko 100."
cały artykuł: http://kopalniawiedzy.pl/aksolotl-ambys … nska,19612
Offline
Moderator
Petycja w sprawie ochrony aksolotla meksykańskiego
W nawiązaniu do informacji z powyższego mojego wpisu zachęcam do podpisania poniższej ankiety.
Aksolotl stanął obecnie za skraju wyginięcia. Podczas ostatnich badań mających na celu oszacować liczebność tych płazów, nie odnaleziono ani jednego osobnika. Głównymi zagrożeniami są zanieczyszczenie wód, w których żyją (lub żyły) a także introdukcja karpia i tilapii w miejscu jego występowania.
Obecnie najważniejszym zabiegiem ochronnym wydaje się być odtwarzanie terenów podmokłych w okolicy jeziora Xochimilco. Jeśli potwierdzi się, że aksolotle wyginęły na wolności, jedynym ratunkiem dla nich będą hodowle ex situ.
link do petycji: http://www.thepetitionsite.com/182/545/ … m=20771204
Offline
Administrator
Witam!
Przedwczoraj podpisałem tę petycję i zachęcam do tego wszystkich, którym przyroda jest nieobojętna. Wystarczy poświęcić na to kilka chwil. Dzięki Krzysztofie za podjęcie sprawy na forum!
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
Dobre wieści w sprawie aksolotla...podczas drugiej próby odnalezienia tych płazów naukowcy wypatrzyli dwa osobniki, jednak niestety nie udało im się ich złapać. Nie jest to porażająca liczba ale daje promyk nadziei. Tym bardziej zachęcam do podpisywania petycji
link do artykułu: http://www.independent.co.uk/environmen … 48775.html
Offline
Moderator
Petycję podpisałem.
Liczę na to, że uda się uratować ten gatunek. Zawsze mnie zadziwiał jego wygląd Mimo, że na żywo go nigdy nie zobaczę (chyba, że gdzieś w ogrodzie zoologicznym), to mam nadzieję, że populacja się odrodzi.
Offline
Użytkownik
Również podpisałam tę petycję. Pozdrawiam forumowiczów! Monika
Offline