Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
Wê¿e w Szczecinie! Trwa ich wy³awianie.
Rzadko spotykany i ¶ci¶le chroniony gatunek wê¿a – gniewosz plamisty pojawi³ siê w Szczecinie. Naukowcy, przy wspó³pracy z le¶nikami, przesiedlaj± go na bezpieczny teren.
Jedyne potwierdzone siedlisko gniewosza plamistego w Szczecinie znaleziono na terenie strefy przemys³owej w Trzebuszu na prawobrze¿u. Od pocz±tku sierpnia trwa akcja od³awiania tych gadów.
– Uda³o siê nam ju¿ przesiedliæ dziesiêæ osobników – mówi prof. Bart³omiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który jest koordynatorem akcji. – Cztery z nich to wê¿e doros³e, pozosta³a szóstka to m³ode, nowo narodzone osobniki. Spodziewamy siê, ¿e na tym terenie uda nam siê od³owiæ jeszcze kolejnych 10 -15 gniewoszy plamistych.
Po z³apaniu, gniewosze s± przenoszone w odleg³e, spokojne miejsce znajduj±ce siê na terenie lasów miejskich.
– Przez kilka tygodni szukali¶my odpowiedniego miejsca, w którym gniewosz plamisty czu³by siê najlepiej – mówi Krzysztof Jankowski, kierownik lasów miejskich. – Jest to gatunek ¶ci¶le chroniony, w pobli¿u jego siedliska nie mo¿na prowadziæ ¿adnej dzia³alno¶ci. W koñcu uda³o siê nam wybraæ odpowiedni± lokalizacjê.
To miejsce na terenie miejskich lasów. Jest odleg³e, bezpieczne, mocno nas³onecznione i zakrzewione. Dodatkowo w tym miejscu przygotujemy specjalne schronienia, w których w±¿ bêdzie móg³ siê schowaæ, to stosy ga³êzi i kamieni.
Dok³adna lokalizacja jest jednak okryta tajemnic±. Dlaczego?
– Gniewosz plamisty to zwierzê objête ¶cis³± ochron± – t³umaczy Jankowski. – Nie chcemy, ¿eby po jego przesiedleniu w nowe miejsce bytowania, kto¶ próbowa³ go odnale¼æ i zak³óca³ jego spokój.
– W nowym, wyznaczonym miejscu gniewosz bêdzie bezpieczny, ma tam ¶wietne warunki do ¿ycia, du¿o lepsze ni¿ w Trzebuszu – mówi prof. Najbar. – Chcemy od³owiæ jak najwiêcej osobników i jak najszybciej przenie¶æ je na wyznaczony teren. Od³awiamy wê¿e w nieinwazyjny sposób. Nie stosujemy ¿adnych pu³apek, z których nie ma wyj¶cia. Dzia³amy bardziej na zasadzie zachêcenia wê¿a do wskazanej przez nas kryjówki. Kiedy gniewosz siê w niej ukryje, szybko przenosimy go w wyznaczone miejsce.
Akcja przenoszenia gniewoszy plamistych z Trzebusza potrwa do koñca wrze¶nia. Miasto przeznaczy³o na ni± ok. 35 tysiêcy z³otych.
Gniewosz plamisty
To gatunek niegro¼nego dla cz³owieka wê¿a. Wystêpuje na terenie ca³ej Polski, jednak znanych jest zaledwie kilka jego siedlisk. Uwielbia nas³onecznione tereny. Mo¿na go spotkaæ na obrze¿ach lasów, polanach ¶ródle¶nych, wrzosowiskach, ale te¿ w ruinach domostw.
Doros³y osobnik mierzy ok. 60-70 cm d³ugo¶ci. Ubarwienie ma mocno zró¿nicowane – od jasnoszarego, brunatnego, gliniastego, po rudoczerwone. Gniewosze ¿ywi± siê przede wszystkim jaszczurkami, innymi niewielkimi gadami oraz ma³ymi ssakami i bezkrêgowcami. Gatunek jest niejadowity, ca³kowicie bezbronny wobec cz³owieka.
zród³o : http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/articl … F120819937
Offline
Moderator
Kolejna informacja o szczeciñskich gniewoszach
Gniewosz plamisty zablokowa³ now± drogê ze Szczecina
W czerwcu mia³y ruszyæ prace na budowie ulicy Nowoprzestrzennej oraz nowego wêz³a na autostradzie A6. Dlaczego siê nie uda³o?
Te zadania to dwie z trzech czê¶ci budowy nowego po³±czenia Szczecina z autostrad±. Na ukoñczeniu jest trzecia czê¶æ tej inwestycji - czyli przebudowa autostrady na odcinku dwóch kilometrów, pocz±wszy od wêz³a w Kijewie (na ul. Zwierzynieckiej) w kierunku morza.
- Asfalt ju¿ jest u³o¿ony, montujemy bariery energoch³onne, gdy aura bêdzie sprzyja³a, wymalujemy pasy na jezdniach - wylicza Wojciech Kie³biewski, kierownik budowy z Budimeksu. - Wprawdzie kontrakt zobowi±zuje nas do oddania inwestycji w po³owie grudnia, ale my chcemy pu¶ciæ normalny ruch w obu kierunkach miesi±c wcze¶niej.
Tyle dobrych wiadomo¶ci. Pozosta³e s± z³e.
Miasto pilotuje budowê nowej drogi, która ma ³±czyæ D±bie przez ulicê nazwan± do celów technicznych Nowoprzestrzenn± z terenami Trzebusza i Dunikowa (gdzie ma powstaæ strefa przemys³owa) i prowadziæ dalej do wêz³a "Tczewska" na autostradzie A6. Kontrakt w systemie "zaprojektuj i zbuduj" zosta³ podpisany przed rokiem. Latem mia³y ruszyæ roboty budowlane. Nie ruszy³y, bo wcze¶niej z przydro¿nych terenów trzeba by³o wysiedliæ gniewosza plamistego. To chroniony w Polsce w±¿.
- Siedliska zosta³y wykryte i przeniesione w inne miejsce. Tydzieñ temu wykonawca z³o¿y³ projekty w celu uzyskania pozwolenia na budowê. Chce, aby prace ruszy³y jeszcze w tym roku - mówi Dariusz Wo³oszczuk z magistratu.
Problem jest tak¿e z budow± samego wêz³a "Tczewska", który nadzoruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przetarg na wykonawcê og³oszono w lutym. Do tej pory nie zosta³ rozstrzygniêty.
- W¶ród firm, które chcia³y budowaæ wêze³, by³a NDI, z któr± GDDKiA zerwa³a kontrakt przy budowie autostrady A4. Dlatego skorzystali¶my z przepisu pozwalaj±cego nie braæ pod uwagê tego oferenta. NDI odwo³a³a siê od naszej decyzji do Krajowej Izby Odwo³awczej, a potem do s±du. Ostateczne orzeczenie mamy poznaæ 29 pa¼dziernika. Do tego czasu nie mo¿emy kontynuowaæ procedury - wyja¶nia Mateusz Grzeszczyk, rzecznik szczeciñskiej GDDKiA.
Dopiero gdy s±d wyda decyzjê, GDDKiA poprosi chêtne firmy o z³o¿enie ofert. Rozstrzygniêcie przetargu nie nast±pi wcze¶niej ni¿ pod koniec roku, a prace wystartuj± dopiero na wiosnê. Nowy wyjazd z miasta mo¿e byæ gotowy dopiero w 2015 r.
¼ród³o: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 … ecina.html
Offline
Moderator
Kolejny gatunek gada na terenie Polski
Jaszczurkê murow± (Podarcis muralis) odkryto 2 lata temu na dwóch stanowiskach w po³udniowo-zachodniej Polsce i w tym sezonie potwierdzono jej obecno¶æ.
Niestety, wiele wskazuje na to, ¿e jest to przyk³ad nielegalnej introdukcji z po³udnia Europy, gdzie wystêpuje naturalnie.
Wiêcej informacji: http://www.herpetologynotes.seh-herpeto … 21-423.pdf
Offline
Moderator
na za³±czonym zdjêciu jest samica traszki zwyczajnej (prawdopodobnie nosi w sobie jeszcze jaja...). Proszê zwróciæ uwagê na brak ³usek i ¿ó³tawe/piaskowe ubarwienie, cechuj±ce ten gatunek
pozdrawiam
Offline
Użytkownik
Bardzo dziêkujê za cenn± uwagê i szybkie sprostowanie mojego wpisu. Ju¿ teraz bêdê wiedzieæ, ¿e to traszki zwyczajne s± w moim ogródku. Postaram siê byæ ostro¿na w nazywaniu niektórych zwierz±t, nawet tych pospolitych. Pozdrawiam.
Offline
Moderator
o jaszczurce ¿yworodnej polecam trzeci post na pierwszej stronie tego w±tku
Offline
Dzisiaj podczas popo³udniowej wizyty na cmentarzu na jednym z grobów zauwa¿yli¶my jaszczurkê. Szybko wyjê³am aparat, by j± sfotografowaæ, a ona cierpliwie mi pozowa³a, nawet nie by³a p³ochliwa.
W domu obejrza³am dok³adnie zdjêcia, wydaje mi siê, ¿e to zwinka.
Offline
Moderator
tak, to zwinka
Offline