Ogłoszenie

Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników

- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-06-10 20:38:31

Eva Stets

Użytkownik

Sprawy Forumowiczów dotyczące forum

Ten wątek powstaje...z konieczności przeniesienia tu niektórych postów. Robię to w celu dbania o przejrzystość forum, by nie odbiegać od innych zasadniczych tematów a także po to, aby pozostali Forumowicze nie "gubili" się po forum.
Pomimo, że są osobne wątki i jest tam wyjaśnione jak się poruszać po forum, jak pisać posty, jak wklejać kadry i jaki jest profil całego forum - decyduję się na założenie tego tematu, bo być może okaże się on pomocny dla "zagubionych".
Jeżeli więc nie potraficie znaleźć jakiegoś wątku, nie wiecie gdzie dać swój post lub nie jesteście pewni - proszę zadać tutaj odpowiednie pytanie lub dać tutaj ten post.
Być może (jeżeli jest na to temat) post zostanie przeniesiony w odpowiednie miejsce, być może - jeżeli jesteście "zagubieni" - uzyskacie tutaj odpowiedź lub zostaniecie skierowni na właściwy temat.

Również, jeżeli chcecie - możecie tutaj wyrazić swoje opinie na temat działania forum - tu jednak zaznaczam wątek ten nie ma na celu przerodzić się w Hyde Park ale ma być pomocny innym, aby mogli zrozumieć działalność forum.
Jednakże Wasze opinie na temat działania forum na pewno nie są tutaj zbyteczne.
Chcę jednak przypomnieć, że celem forum jest przede wszystkim obserwacja bocianów, pamiętajmy aby trzymać się tej formy dla której to forum istnieje.

Zawsze z szacunkiem dla Forumowiczów
Eva Stets
Administrator forum

#2 2008-06-10 20:54:00

bockowa

Użytkownik

Re: Sprawy Forumowiczów dotyczące forum

Dlaczego lista uzytkownikow jest niedostepna?

#3 2008-06-10 21:08:58

Eva Stets

Użytkownik

Pani post z tym samym pytaniem, tak jak ten, był w wątku pt "Tematy i wątki". Został przeniesiony tutaj, jako, że temat bardziej stosowny (prosze zerknąć wyżej).
Nie znam odpowiedzi na to pytanie, nie znam się na sprawach technicznych. Być może odpowie webmaster strony.

bockowa napisał:

Dlaczego lista uzytkownikow jest niedostepna?

Cytuję tu również post, który znajduje się wyżej, zarazem bardzo proszę o klikanie najpierw na temat podstawowy a potem na zerknięcie na odpowiedni wątek, żeby było łatwiej:
1 - umieścić post w odpowiednim miejscu
2 - uzyskać właściwą odpowiedź
3 - ułatawić tym samym sobie samemu poruszanie się po forum (polecam wątek pt "Jak się poruszać po forum")

bockowa napisał:

Nie wiem czy dobrze trafilam -ale to jedyne miejsce dot funkcjon.forum-profilu- Jest lista uzytkownikow na gorze widoczna calego panelu zadan- lecz klikajac na nią-pokazuje sie info-iz dostep jest zabroniony- Dlaczego? Jestem przeciez zalogowana;)

#4 2008-06-10 22:37:00

bockowa

Użytkownik

Jeszcze nie bylam na tak skomplikowanym formalnie forum:P  Mam czytac 30 watkow w jednym poscie by potem zadac pytanie np? To ponad chęci i sily----

#5 2008-06-10 22:47:24

Eva Stets

Użytkownik

1- Wielu Forumowiczów nie uważa tego forum za skomplikowane - wręcz przeciwnie za bardzo uporządkowane, bo może właśnie w ten sposób unika się bałaganu, niepotrzebnych, dublowanych wpisów i każdy może trafić na odpowiedni temat.
2 - Zapoznanie się z treścią wątków, które mogą pomóc jest ułatwieniem dla każdego, w tym także dla Pani. W Zasadach Forum wyraźnie jest napisane, że posty umieszczone w nieodpowiednim wątku będą usuwane. Z dobrej woli - nie usunęłam ich a przeniosłam w odpowiednie miejsce.
3 - Z zasady pierwszy post każdego tematu wskazuje o czym jest mowa w danym wątku (o tym też było już napisane)
4 - A dla uzupełnienia chciałabym dodać, że wiele wpisów z naszego forum zawiera bardzo dużo cennych informacji o życiu ptaków (w tym gł. bocianów) i sama lektura tego może być bardzo ciekawa.

Eva Stets
Administrator forum

bockowa napisał:

Jeszcze nie bylam na tak skomplikowanym formalnie forum:P  Mam czytac 30 watkow w jednym poscie by potem zadac pytanie np? To ponad chęci i sily----

#6 2008-06-10 22:51:31

bockowa

Użytkownik

Tak jasne, ale jednak dziala Pani troszke niczym wiatr  halny-) Co czlek napisze juz za pare minut nie widzi swojego watku bo go Pani przeniosla. ... Wiem ,ze to forum nie czat- na tym drugim zazwyczaj sa glupoty i wyzwiska a nie wiadomosci na temat czegos madrego- Czy jednak musi byc az takie sprzatanie? Troszke to przypomina sytuacje kiedy wynajeta najlepsza gosposia uporzadkowala nam biurko pelne papierow...a my sie nie mozemy juz polapac;D Jesli to niemozliwe to trudno.

#7 2008-06-10 23:03:13

Marcin R.

Administrator

bockowa napisał:

Tak jasne, ale jednak dziala Pani troszke niczym wiatr  halny-) Co czlek napisze juz za pare minut nie widzi swojego watku bo go Pani przeniosla. ... Wiem ,ze to forum nie czat- na tym drugim zazwyczaj sa glupoty i wyzwiska a nie wiadomosci na temat czegos madrego- Czy jednak musi byc az takie sprzatanie? Troszke to przypomina sytuacje kiedy wynajeta najlepsza gosposia uporzadkowala nam biurko pelne papierow...a my sie nie mozemy juz polapac;D Jesli to niemozliwe to trudno.

witam,
nasze forum ma głównie charakter dokumentacyjny, tzn. chcemy "wyłapać" i opisać jak najwięcej zachowań bocianich i scen z ich życia. Luźna pogawędka schodzi na dalszy plan. Chcąc zachować czytelność forum musimy na bieżąco je "porządkować". Jeżeli zaczniemy tworzyć za dużo wątków lub wypowiadać się w "nieodpowiednich" wątkach, to z pewnością za kilka miesięcy nie wrócimy na opisanych obserwacji wielu forumowiczów, by móc je przeanalizować i opracować - będzie to wtedy ponad siły. Dlatego dbamy o przejrzystość na bieżąco.

Każde forum ma swój regulamin, swoje wady i zalety. Chcąc zachować odpowiedni kształt forum należy podporządkować się do określonych zasad.

pozdrawiam

http://www.pwg.otop.org.pl - Strona PwG OTOP
http://www.przyrodnicze.pl - sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody... KSIĘGARNIA PRZYRODNICZA

#8 2008-06-10 23:07:32

Damka_Pik

Użytkownik

Tyle, że to biurko jest wspólne i służy wielu użytkownikom, a nie jednej osobie. Dlatego dobrze, gdy dokumenty układane są w odpowiednich szufladkach stosownie do wiszącej nad biurkiem instrukcji, tak, żeby każdy z użytkowników wiedział, gdzie czego szukać.

bockowa napisał:

#9 2008-06-10 23:09:09

Eva Stets

Użytkownik

Tego typu odpowiedzi chciałabym udzielić po raz ostatni. Tym bardziej, że na naszym forum (czyt. Zasady forum) nie prowadzimy w postach tzw "prywatnej korespondencji".
Będę wdzięczna za stosowanie się do tych zasad i ogólnego profilu forum.
Napisałam już, że straramy sie trzymać porządek, aby nie było zbędnego szukania po forum i bałaganu.
Jak dotychczas nikt nie był tym zdziwiony.
Nie przenoszę postów, które są w odpowiednim temacie. Jest to wszystko dokładnie opisane (wątek pt "Jak się poruszać po forum") i nie widzę potrzeby tłumaczyć się dlaczego dbam o porządek, żeby pozostali Forumowicze mogli się tutaj swobodnie poruszać a nie błądzić po tematach.

A ponieważ rozwiązała się dyskusja nie na temat (inny był jej początek a inaczej przebiega) jestem znowu zmuszona przenieść te posty do odpowiedniego tematu.

Niepotrzebna praca... a szkoda
Eva Stets
Administrator forum

P.S. I jeszcze jedno to jako prośba grzecznościowa - nie usuwa się postów, które są cytowane jako odpowiedź a Pani to zrobiła
(i w poście wyżej, co widać po moim cytacie i w kilku innych postach na forum).

bockowa napisał:

#10 2008-06-11 00:37:42

Eva Stets

Użytkownik

Witam!

Zacytuję tu samą siebie z pierwszego postu. Będę wdzięczna za trzymanie się tematu pod jakim powstał ten wątek tzn "Sprawy Forumowiczów dotyczące forum". Reszta znajduje się w pierwszym poście i w postach po pierwszym wpisie a także i w cytacie pierwszego postu niżej.

Eva Stets
Administrator forum

Eva Stets napisał:

Ten wątek powstaje...z konieczności przeniesienia tu niektórych postów. Robię to w celu dbania o przejrzystość forum, by nie odbiegać od innych zasadniczych tematów a także po to, aby pozostali Forumowicze nie "gubili" się po forum.
Pomimo, że są osobne wątki i jest tam wyjaśnione jak się poruszać po forum, jak pisać posty, jak wklejać kadry i jaki jest profil całego forum - decyduję się na założenie tego tematu, bo być może okaże się on pomocny dla "zagubionych".
Jeżeli więc nie potraficie znaleźć jakiegoś wątku, nie wiecie gdzie dać swój post lub nie jesteście pewni - proszę zadać tutaj odpowiednie pytanie lub dać tutaj ten post.
Być może (jeżeli jest na to temat) post zostanie przeniesiony w odpowiednie miejsce, być może - jeżeli jesteście "zagubieni" - uzyskacie tutaj odpowiedź lub zostaniecie skierowni na właściwy temat.

Również, jeżeli chcecie - możecie tutaj wyrazić swoje opinie na temat działania forum - tu jednak zaznaczam wątek ten nie ma na celu przerodzić się w Hyde Park ale ma być pomocny innym, aby mogli zrozumieć działalność forum.
Jednakże Wasze opinie na temat działania forum na pewno nie są tutaj zbyteczne.
Chcę jednak przypomnieć, że celem forum jest przede wszystkim obserwacja bocianów, pamiętajmy aby trzymać się tej formy dla której to forum istnieje.

Zawsze z szacunkiem dla Forumowiczów
Eva Stets
Administrator forum

#11 2008-06-11 08:11:06

belcia

Użytkownik

Zgadzam się z Damką Pik i Renią, forum jest bardzo przejrzyste i uporządkowane dzięki temu forumowicze nie mają problemu "poruszania" się na nim , a nasi Administratorzy wykonują kawał dobrej roboty i są bardzo sympatyczni, nie "krzyczą" jak się coś gdzieś żle umieści tylko grzecznie powiadamiają o przeniesieniu tematu i ect...Sama o tym wiem, pamiętam swoje początki tutaj i robione błędy i nigdy nie było z ich strony jakiś ataków na mnie , a wręcz przeciwnie. Takie prowadzenie forum jest tylko z korzyścią dla każdego forumowicza ("starego" jak i "nowego")

Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

#12 2008-06-11 08:43:08

magdag

Użytkownik

Dzień i każde następne wejście na przekaz z bocianiego gniazda zaczynam od czytania forum. Nie mam, jak pewnie każdy z nas, za dużo wolnego czasu i gdyby tu był bałagan, nie miałabym możliwości przeczytania go od "dechy do dechy". Jest to wyjątkowe forum, właśnie dzięki trzymaniu przez administratorów pewnej dyscypliny i ogromnej ich kultury w uczeniu nas "niepsocenia".
Szanuję cały ten projekt za to, że jest dla mnie kopalnią wiedzy na temat bocianów i nie tylko, bo w pewnej mierze, również innych ptaków. Dlatego też uważam, że konieczność przeglądania poprzednich wpisów, zwłaszcza w"dziale pytania i odpowiedzi" nie jest stratą czasu, a tylko utrwalaniem naszych wiadomości.
Galeria natomiast jest świetnym lekiem na zły nastrój. Wystarczy, że sobie pooglądam i już bledną problemy, które mnie męczyły.

#13 2008-06-11 08:52:08

anina

Użytkownik

Każde Forum ma swój regulamin i zasady, które ułatwiają nam szukanie informacji i pisanie postów w odpowiednich wątkach. Jeżeli decyduję się zaistnieć na takim Forum - to powinnam przestrzegać tych ustaleń.

Ja popełniłam drobne uchybienia i za uwagi i pomoc jestem p. Evie - Aministrator - wdzięczna. Tym bardziej, że robi taktownie i miło, że zachęca to do dalszego uczstnictwa. Uważam, że takie postępowanie prowadzi do utrzymania przejrzystości Forum, a więc dla dobra nas wszyskich.

#14 2008-06-11 09:31:58

Paweł T. Dolata

Administrator

Dziękuję Państwu za te wszystkie wyżej rzeczowe wpisy o forum - szczególnie docenienie roli Evy, która wykonuje tu ogromną pracę i bez niej tego forum by po prostu nie było - a są takie kamery: można sobie popatrzeć w obraz i nie przejmować się "formalnym" podejściem administratorów - tylko czy tylko tego Państwo oczekujecie?

Z powyższych wpisów widać, że nie, i że trafiamy w oczekiwania Forumowiczów. A z drugiej strony - że na to forum trafiają i zostają na nim Ci Forumowicze, którzy oczekują wiedzy o bocianach - dla Nich ono jest :-))

Bardzo podoba mi się wpis Damki_Pik o wspólnym biurku - jeśli jest wspólne, to zasady segregowania materiałów po "szufladach" muszą być bardzo jasne, wyraźnie wyłożone i stosowane przez każdego - inaczej się pogubimy - i wtedy dopiero będziemy niepotrzebnie tracić czas i nerwy...

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów
Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

#15 2008-06-11 09:41:15

Paweł T. Dolata

Administrator

Co do cytowanej niżej wypowiedzi o "wynajętej gosposi", to przypomnę, że od początku projektu, czyli od kwietnia 2006 r., WSZYSCY CZŁONKOWIE ZESPOŁU PROWADZĄCEGO PROJEKT PwG OTOP "BLISKO BOCIANÓW" DZIAŁAJĄ CAŁKOWICIE SPOŁECZNIE (choć po takich postach przestaje się chcieć) - więc porównanie Boćkowej zupełnie nie jest trafne...

bockowa napisał:

Czy jednak musi byc az takie sprzatanie? Troszke to przypomina sytuacje kiedy wynajeta najlepsza gosposia uporzadkowala nam biurko pelne papierow...a my sie nie mozemy juz polapac;D Jesli to niemozliwe to trudno.

#16 2008-06-11 10:29:56

wladek12

Użytkownik

12397908

Biurko, biurkiem ale jestem zdania, że tytuły są zbliżone do siebie i trochę rozpraszają obserwację.
Moim zdaniem tytuły takie jak :
1. co dzieje się w gnieżdzie,
2 .co robią bociany-(prawie to samo inaczej ujęte)
3. z życia pisklaków (przecież też w tym samym gnieżdzie)
4. co jedzą pisklaki (czyż dorosłe żywią czym innym).
i do zamkniętych postów:
a) jajka-napisz jeśli widzisz,
b) klucie piskląt.
Chodzi mi o to, że traci się wątek rozbijając na poszczególne tematy np: na gniezdzie stoi jeden bocian dorosły. 2 wątek, widzę drugie jajko zniesione, pisklak się wykluwa, pisklaki się przesunęły do wc.itp.
Myślę, że jak to by było płynnie pisane to by wszystko odzwierciedliło co się dzieje w gnieżdzie, bardziej by było zachowane życie w gnieżdzie a nie przeskakiwać i czytać w kilku postach co się o tej godzinie działo co dorosły-łe robiły co maluchy i co jadły i gdzie tu pełny raport z życia w gnieżdzie.
Zresztą na pewno zauważyliście różnice czasowe o wpisywaniu na posty o różnej tematyce: czyżby nic się w tym czasie nie działo (pisklaki przez ten czas nie jadły nie prostowały skrzydeł, dorosłe np; (cały czas stoją,albo się tylko czyszczą.)Moje zdanie jest takie. Możecie zgodzić się lub nie, a ja się zastosuję do waszych zaleceń. Co do innych postów to oczywiście mogą zostrać tak jak są, jak będę miał coś ciekawego to umieszczę (postaram się do tematu) w odpowiednim poście. a dyskusja może być ale na temat BOCIANÓW!!!!!. TYLE.  GORĄCO POZDRAWIAM WSZYSTKICH
KLEKOTÓW.   ...                 WLADEK12

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2008-06-11 10:30:45)

#17 2008-06-11 10:46:49

bockowa

Użytkownik

Eva Stets napisał:

P.S. I jeszcze jedno to jako prośba grzecznościowa - nie usuwa się postów, które są cytowane jako odpowiedź a Pani to zrobiła
(i w poście wyżej, co widać po moim cytacie i w kilku innych postach na forum).

Wole usunac posty - widzac,ze zle robie-  Sadze,ze to forum jednak powstalo jedynie dla WAS adminow i ornitologow -reszta najlepiej jak pozostana czytajacymi.

Pozdrawiam

#18 2008-06-11 10:51:49

bockowa

Użytkownik

Paweł T. Dolata napisał:

Co do cytowanej niżej wypowiedzi o "wynajętej gosposi", to przypomnę, że od początku projektu, czyli od kwietnia 2006 r., WSZYSCY CZŁONKOWIE ZESPOŁU PROWADZĄCEGO PROJEKT PwG OTOP "BLISKO BOCIANÓW" DZIAŁAJĄ CAŁKOWICIE SPOŁECZNIE (choć po takich postach przestaje się chcieć) - więc porównanie Boćkowej zupełnie nie jest trafne...

bockowa napisał:

Czy jednak musi byc az takie sprzatanie? Troszke to przypomina sytuacje kiedy wynajeta najlepsza gosposia uporzadkowala nam biurko pelne papierow...a my sie nie mozemy juz polapac;D Jesli to niemozliwe to trudno.

Rozumiem ze Panu sie odechciewa widzac takie glupie babska jak ja---Ja i tak podziwiam Pana wiedze.

Pozdrawiam

#19 2008-06-11 10:57:07

Eva Stets

Użytkownik

Witam!

Małe wyjaśnienie co do postu Władka. Uwagi być może słuszne dla obserwatora więc postaram się odpowiedzieć:

1 - " Co robią bociany" - to temat. W tym temacie jest kilka wątków. Jednym z nich jest właśnie wątek pt "Co się dzieje w gnieździe". Ten wątek dotyczy obserwacji całej rodziny bocianów (zarówno piskląt jak i dorosłych i wzajemnych ich relacji między sobą). Jest to ważne dla całego podsumowania i porównania także obserwacji w latach poprzednich.

2 - " Z życia piskląt" - to prawdę mówiąc trudny temat  - dlatego jest on dzielony na każdy osobny tydzień - bo tu najważniejsza jest obserwacja samych piskląt - ich zmian w zachowniu, wzroście, budowie piór etc a więc jest tu czysto mowa tylko o młodych ptakach i tak powinno być to obserwowane.

3 - "Co jedzą młode bociany" - to jeszcze trudniejszy temat - jasne, że jedzą to co dorosłe ale istotą rzeczy jest konkretna obserwacja jaki, pokarm został dostarczony dla młodych do gniazda (ile go było, co to było, jaką miało wielkość, jak był spożywany przez pisklaki etc).
Selekcja tych tematów jest konieczna i bardzo potrzebna przy dokładnych obserwacjach i późniejszych opracowaniach.

Co do składania jaj i klucia piskląt.. tu nie trzeba tłumaczyć. Inną zupełnie obserwacją jest złożenie jaj a inną klucie młodych. Bezsprzecznie te tematy muszą być zawsze podane osobno.
Lub też wyjaśnię inaczej: w wątku "Co się dzieje w gnieździe" (temat pt "Co robią bociany")  podajemy ogólnie całą naszą obserwację a wyszczególnione spostrzeżenia (dot. tylko obserwacji młodych, pokarmu, składania jaj, klucia etc.) podajemy jako osobne (a więc dodatkowe) w odpowiednich tematach - poświęcając uwagę jedynie na to zagadnienie.

Dziękuję wszystkim za zrozumienie i za dobre słowa.
Eva Stets
Administrator forum
Członek projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

#20 2008-06-11 11:00:05

mamajka

Użytkownik

Podobnie jak Magdag zaczynam dzien od czytania forum i gdyby nie mialo ono jasno okreslonych reguł funkcjonowania, nie moglabym szybko dotrzec do tych informacji, ktore mnie interesuja. W wolnym czasie czytam pozostale cale wątki. Jest dla mnie oczywiste, ze np.wątek z pytaniami musiałam przeczytac caly, od początku i na początku, zeby nie powielac postow poprzednikow, bo zaczniemy kręcić się w kółko.
Oczywiscie, że musialam sie zdyscyplinowac, żeby tu istniec - ale rozumiem, ze nadrzedną wartoscią tego forum jest nasza wiedza.
Nie my obserwujemy bociany, zeby zrobic przyjemnosc administratorom, tylko Oni dla nas próbują w nasze zainteresowanie i przyjemność śledzenia losow ptakow wprowadzic wiedze i porządek. Fakt, ze szybko reagują jest dla mnie świadectwem,z e IM ZALEŻY. I to mnie przy tym forum trzyma.
Na tym forum nie ma towarzyskiego gadania, bo to nie jest forum towarzyskie - i cale szczęscie. Chcę sie z kims skontaktowac - mogę przez e-mail. I cieszy mnie ze w tej kwestii też obowiazuje dyskrecja - bo to jest forum o ptakach a nie o nas.
Jasno okreslone reguły są na poczatku. Chcę, wchodzę w to. Nie chcę - zwijam żagle i idę gdzie indziej. Dla siebie i z szacunku dla innych. (Pisząc to nie chce nikogo urazić, naprawdę.). Ale tez i podporządkowuję sie, tym bardziej, ze nie jestem na tyle biegła w temacie, zeby zmieniac reguły.

P.S. przepraszam za te zaimki.
Ale tez i dziekuję, bo dzięki temu, ze jest to forum MERYTORYCZNE, odkryłam nowa pasję - więc:"trwaj chwilo,chwilo-jestes piekna!"

Ostatnio edytowany przez mamajka (2008-06-11 11:14:39)

Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS