Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Zagraniczne bocianie kamery 2010
Jak mo¿na zauwa¿yæ po wpisach z ostatnich dni - wiele siê dzieje ostatnio w zagranicznych bocianich gniazdach (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … d=467&p=12).
W zwi±zku z tym temat o zimowych obserwacjach zostaje zamkniêty i po raz kolejny powstaje nowy w±tek, aby przej¶æ powoli w okres przyrodniczej wiosny.
Starajmy siê przekazywaæ teraz w postach, co robi± bociany, jak siê zachowuj±, czy maj± obr±czki lub inne charakterystyczne cechy itp. Uzupe³nijmy te obserwacje obrazuj±cymi zdjêciami. Pamiêtajmy jednak, ¿e zdjêcia dajmy po to by pokazaæ to, o czym napiszemy.
Pro¶ba - nie dodajemy zbyt du¿o zdjêæ, bo obci±¿aj± one w du¿ej mierze stronê forum, nie dawajmy te¿ fotek, które s± do siebie podobne i nie dublujmy naszego poprzednika.
Zarazem chcia³abym przypomnieæ, ¿e po pojawieniu siê na gnie¼dzie naszych bocianów - priorytetem forum bêd± obserwacje gniazda w Przygodzicach.
Linki, pod którymi mo¿na przej¶æ na podgl±dy z zagranicznych bocianich kamer:
1 - z niemieckiej strony: http://storchencam.eu/index.html
2 - z naszej polskiej strony www.bocianyonline.pl
Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów
Eva Stets
Administrator forum
obserwacje z okresu jesienno-zimowego mo¿na mo¿na przeczytaæ pod linkiem: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=467
Offline
Użytkownik
1 marca 2010
Gdy wczesnym popo³udniem przegl±da³am zagraniczne bocianie gniazda:
- w Aulendorf – by³ nadal tylko jeden bocian z czarn± obr±czk± nad prawym kolanem, co jaki¶ czas manifestuj±cy piln± potrzebê posiadania partnera(-ki) (fot.1);
- w Schopfheim – sytuacja podobna, tak¿e czarna obr±czka nad prawym kolanem (fot. 2);
- Internat Schloss Gebesse – na oko³o godzinê pojawi³ siê w tym gnie¼dzie bocian (bez obr±czki), robi³ nawet drobne porz±dki, ale wieczorem go nie by³o (fot.3);
- w Forchheim – bocian z czarn± obr±czk± nad prawym kolanem pojawia³ siê kilkakrotnie na krótko i odlatywa³ (fot.4), wieczorem gniazdo by³o puste;
- Bornheim-1 – samotny dot±d bociek mia³ dzi¶ do¶æ d³ugo mi³e towarzystwo (tak¿e niezaobr±czkowane), ale na noc wróci³ sam (fot.5).
- Knittelsheim – tu jest para bocianów (od kilku dni), jeden ma czarn± obr±czkê powy¿ej lewego kolana (fot.6);
- Insel Föhr – w tym gnie¿dzie zasta³am dwa dwa bociany bez obr±czek (fot.7), które po kilkunastu minutach zniknê³y; przed zmrokiem gniazdo by³o puste;
- parê bocianów wczoraj pó¼nym wieczorem widzia³am tak¿e w Weiden, dzi¶ w ci±gu dnia kamera do znudzenia pokazywa³a wy³±cznie kamienice w rynku; pod wieczór kamerê przestawiono na gniazdo, ale dopiero dobrze po zmroku pojawi³ siê jeden z bocianów (fotki nie pokazujê, bo zbyt ciemna).
- holenderska kamera, która w ubieg³ym roku skierowana by³a na bocianie gniazdo na budynku British School w Hadze, w tym sezonie przestawiona zosta³a na podgl±d gniazda usytuowanego na drzewie rosn±cym w pobli¿u rozlewiska rzeki IJseel - jest tam ju¿ para bocianów (fot.8); obraz strumieniowy z d¼wiêkiem.
Offline
Użytkownik
02 marca 2010 r.
W godzinach popo³udniowych zajrza³am do kilku niemieckich gniazd. Wyniki zwiadu s± nastêpuj±ce, wg kolejno¶ci zdjêæ:
- godz. 16:15 w Biberach a. d. Riß by³a para;
- godz. 16:24 w Isny jeden bocian;
- godz. 16:30 w Bornheim 2, na ko¶ciele ewangelickim jeden bocian;
- godz. 16:40 w Bornheim 1 samotny bocian;
- godz. 16:40 kamera „Zeiskamer Mühle” pokazywa³a jednego bociana, ma bia³± obr±czkê, ale nie wiem na której
nodze (sta³ na jednej);
- godz. 16:43 w Bornheim 3, przy stadionie by³a para; samica (du¿o mniejsza) ma czarn± obr±czkê na lewej nodze;
- godz. 16:58 w Hille by³a para;
- godz. 17:19 w Lindheim jeden bocian;
Ostatnio edytowany przez Barbarka (2010-03-05 10:28:06)
Offline
Użytkownik
3 marca 2010
Coraz wiêcej bocianów pojawia siê w zagranicznych gniazdach:
- Aulendorf (fot.1) - do boæka z czarn± obr±czk± nad prawym kolanem, mieszkaj±cego w tym gnie¼dzie od kilku dni, do³±czy³ bocian bez obr±czki; wydaje siê sporo wiêkszy, wiêc to chyba samiec;
- Nördlingen (fot.2) - pojawi³ siê pierwszy bocian; ma czarn± obr±czkê nad prawym kolanem;
- Neustadt (fot.3) - tu dla odmiany jest bociek z czarn± obr±czk± nad lewym kolanem;
- Wehrendorf (fot.4) - tak¿e jeden bocian; s³abo widaæ szczegó³y, ale chyba nie ma obr±czki;
- Biberach-Baden (fot.5) - bocian, który widywany by³ ostatnio w tym gnie¼dzie (byæ mo¿e sta³a mieszkanka - Gertruda) ma ju¿ chyba parê - wydaje mi siê, ¿e na fotce widaæ dwa osobniki (strona z przekazem na razie nie serwuje bli¿szego widoku gniazda);
- Mechtersheim (fot.6; nazwa na niemieckiej stronie z linkami pod obrazkiem tego gniazda brzmi "Konzept) - tutaj jest ju¿ para, oba boæki maj± czarne obr±czki nad prawymi kolanami;
- w Dronessa (Holandia) co najmniej od kilku dni s± dwa bociany (fot.7);
- gniazdo Gärtnerei Gabriel (Szwajcaria) od dzi¶ tak¿e ma pe³en sk³ad; bocian, który pojawi³ siê dzi¶ jako pierwszy ma aluminiow± obr±czkê nad prawym kolanem (my¶lê, ¿e to samiec), drugi bocian ma czarn± obr±czkê nad lewym kolanem (fot.8).
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2010-03-03 14:58:04)
Offline
Użytkownik
3 marca 2010
Po zmroku do gniazda w Erlangen przylecia³ bocian z czarn± obr±czk± nad ... no w³a¶nie, nie wiem nad którym kolanem - równie dobrze mo¿e byæ nad lewym, jak i nad prawym. Stóp nie widaæ i nie wiadomo, która noga stoi dalej. Mo¿e jutro siê wyja¶ni, je¶li bociek nie poleci w dalsz± drogê.
Offline
Użytkownik
4 marca 2010
Dzi¶ nareszcie uda³o mi siê upewniæ, ¿e bociek (bez obr±czek) z Bornheim-1 czekaj±cy tu od wielu dni na sta³± partnerkê jest rzeczywi¶cie samcem. Poznajê go po jasnoszarej poprzecznej smudze w ¶rodkowej czê¶ci dzioba (która byæ mo¿e nied³ugo siê zmyje).
Je¶li widywa³am go dot±d w towarzystwie drugiego bociana, to by³ to na ogó³ bocian tak¿e bez obr±czki (fot.1 - wczorajsza), ale noce zazwyczaj spêdza³ samotnie. Dzi¶ przed po³udniem odwiedzi³a go (jak siê wkrótce okaza³o) samiczka, ale inna - z czarn± obr±czk± nad lewym kolanem. Kilka minut pó¼niej przyczyni³a siê do ostatecznego rozwiania moich w±tpliwo¶ci, co do p³ci gospodarza (fot.2); po oko³o pó³ godzinie odlecia³a. Gdy zajrza³am tam ponownie po 17-tej, bociek wita³ poprzedni± samiczkê - bez obr±czki (fot.3). Nie wiem, czy to w³a¶nie ona postanowi³a zostaæ na noc w gnie¼dzie, ale po 19-tej, mimo ciemno¶ci, widaæ by³o dwa bociany (fot.4).
Offline
Użytkownik
5 marca 2010
Dinkelsbühl – przed dziewi±t± “odkry³am” pierwszego bociana w tym gnie¼dzie (fot.1); posta³, pole¿a³, rozejrza³ siê i po kilkunastu minutach polecia³ – mo¿e tylko na ¿erowisko, a mo¿e tylko tu odpoczywa³.
Erlangen - przed chwil± (12:53) na gnie¼dzie wyl±dowa³ bocian, nie ma obr±czek (fot.2) - nie jest to wiêc bociek, którego widzia³am w tym gnie¼dzie przedwczoraj wieczorem, tamten nie pojawi³ siê ju¿.
Aulendorf – próbowa³am dzi¶ ustaliæ, kto jest kim w tej parze bocianów i prawie by mi siê to uda³o w stu procentach, ale w momencie gdy mia³o doj¶æ do kopulacji, obraz zacz±³ siê od¶wie¿aæ, a kiedy siê od¶wie¿y³, bociek ju¿ zeskoczy³ na krawêd¼ gniazda (fot.3). My¶lê jednak, ¿e na podstawie pozycji obu bocianów mo¿na byæ raczej pewnym, ¿e bociek bez obr±czek to, tak jak przypuszcza³am – samiec; zatem bocianem, który w tym sezonie przylecia³ jako pierwszy by³a zaobr±czkowana samiczka.
Bornheim-1 – dzi¶ od rana boækowi towarzyszy samiczka bez obr±czek (fot.4) - pewnie to ona zosta³a na noc w gnie¼dzie; byæ mo¿e wiêc jest to ju¿ para na sta³e, choæ ró¿nie w tym gnie¼dzie ju¿ bywa³o w poprzednich sezonach.
Offline
Użytkownik
5 marca 2010
Bociek z Erlangen, który pojawi³ siê dzi¶ o 12:53 (czyt. mój post wy¿ej) odpocz±³ trochê i po nieca³ych dwóch godzinach znikn±³, ... a dziesiêæ minut pó¿niej, o 14:58, wróci³ z partnerk± - tak¿e niezaobr±czkowan± (fot.1). Jednak po pó³ godzinie gniazdo opustosza³o. Mo¿e to znów wêdrowcy, choæ niekoniecznie.
16:45 Aulendorf - tym razem bociany dostarczy³y niezbitego dowodu na swoj± p³eæ ! (fot.2)
Offline
Moderator
Offline
Użytkownik
6 marca 2010 r.
Wieczorny przegl±d europejskich gniazd, w których obecne s± pary bocianów:
F. 1 - godz. 18:57, przekaz „kamera Gabriel”, w po³owie zawiana ¶niegiem, ale sucha (mróz!). Pokazuje parê
stoj±c± i przytulon± do siebie. Ten (du¿o) wiêkszy bocian to pewnie samiec. Wygl±da jakby os³ania³ samicê od
wiatru.
F. 2 – godz. 18:20 w Knittelsheim, tak¿e zima, bociany stoj± prawie ty³em do kamery.
F. 3 – wykonana o g. 18:40 w Opfingen; tu te¿ zima. Bociany le¿±.
F. 4 - wykonana o g. 18:41 z Sexau; równie¿ zimowy krajobraz, bociany stoj± na prawych nogach, zwrócone
ty³em do kamery.
F. 5 – godz. 18:54, kamera Bornheim 1; niewielkie ilo¶ci ¶niegu widoczne w gnie¼dzie. Jeden bocian le¿y, drugi
stoi na prawej nodze. Tak¿e ty³em do kamery.
F. 6 – godz. 18:45, kamera Bornheim 2; tak¿e zima. Obydwa ptaki le¿± zwrócone do kamery lewymi bokami.
F. 7 i 8 – godz. 19:44 – 19:51 (w Hiszpanii czas ¶rodkowoeuropejski, czyli ich letni!); hiszpañskie Coto de Donana;
d³ugo czeka³am, ¿eby która¶ z kamer pokaza³a wreszcie bociany na gnie¼dzie. Warto by³o, bo by³y nawet zaloty.
Operator kilkakrotnie robi³ zbli¿enie na nogi bocianów, na których widaæ ( f.8 - na lewych nogach) bia³e obr±czki z
wyra¼nie widocznymi opisami.
Ostatnio edytowany przez Barbarka (2010-03-06 21:02:08)
Offline
Zbanowany
07.03.2010. Po godz. 8.00.-do 9.00. przegl±d gniazd.
Dinkelsbuhl, Nordlingen, Isny, Munster: w tych gniazdach zasta³em po jednym bocianie, sta³ albo siedzia³.
Knittelsheim, Insel Fohr, Lindheim, Bornheim 1, Bornheim 2, Bornheim 3, Mannheim, Hille, Hochstadt, Porto Alto: te gniazda go¶ci³y pary bocianów.
O 11.00. w Dinkelsbuhl zasta³em bociana i za nim kawkê. (f.). ...
Ostatnio edytowany przez wladek12 (2010-03-07 18:22:04)
Offline
7 marca 2010
Jak pamiêtamy, jeden z bocianów z Biberach - Baden, samiec Orschi, zgin±³ w pa¼dzierniku ubieg³ego roku, prawdopodobnie pora¿ony pr±dem. Pisa³a o tym na naszym forum Damka_Pik http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 465#p20465
W lutym do gniazda zacz±³ przylatywaæ bocian, byæ mo¿e by³a to osamotniona Gertraud. Kilka dni temu na gnie¼dzie widziana by³a para bocianów, ale mnie dopiero dzisiaj uda³o siê zobaczyæ je razem .
Offline
9 marca 2010
W wielu niemieckich gniazdach, które zim± by³y puste, teraz pojawiaj± siê bociany. Dzisiaj po godz. 18. widzia³am samotne (mam nadziejê, ¿e ju¿ nied³ugo ) bociany - w Dinkelsbühl (1), w Nördlingen (2), w Opfingen (3). Bocian le¿y tak¿e na gnie¼dzie w Papendorf (4), widzê go tu po raz pierwszy, choæ kamera pokazuje gniazdo ju¿ od kilku dni. Nie wiem tylko, czy jest to bocian ze schroniska, czy te¿ sk±d¶ przylecia³.
Offline
Użytkownik
11 marca 2010
Niektóre niemieckie gniazda, do których przylecia³y ju¿ bociany (z kierunku hiszpañsko/gibraltarskiego), kilka dni temu nagle opustosza³y. Na stronie projektu „BUND Aulendorf“ http://www.stoerche-aulendorf.de/wordpress/?m=201003 znalaz³am komentarz Georga Steinhausera z 8 marca, w którym pisze:
Do 6 marca codziennie obserwowano bociany ¿eruj±ce na ³±kach pod Schussen (patrz zdjêcia z galerii z 5 marca: linki ni¿ej). Kolejny nawrót zimy stwarza³ bocianom powa¿ne problemy w znajdowaniu pokarmu pod ¶niegiem. By³o to prawdopodobnie przyczyn±, ¿e 7 marca zniknê³y i przypuszczalnie polecia³y w kierunku Jeziora Bodeñskiego - nie widaæ ich ani na ³±kach, ani w gnie¼dzie. Mamy nadziejê, ¿e powróc±, jak tylko zima zacznie ustêpowaæ.
Komentarz uzupe³niony jest o zdjêcie bocianów z 6 marca, godz. 18:00, jak mówi podpis –„stoj±cych na jednej nodze w gnie¼dzie przy zimnym gwa³townym wietrze”.
Fotki ¿eruj±cej na ³±ce pary bocianów z Aulendorf – (z galerii http://www.stoerche-aulendorf.de/4images/index.php ):
1) http://www.stoerche-aulendorf.de/4image … age_id=243
2) http://www.stoerche-aulendorf.de/4image … age_id=244
3) http://www.stoerche-aulendorf.de/4image … age_id=245
Dzi¶ nowy atak zimy w Aulendorf:
O problemach bocianów wracaj±cych z Hiszpanii zwi±zanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi wspomnia³ ju¿ Zbychur w po¶cie z 9 marca o powrocie Helmuta, w temacie „Wêdrówki bocianów bia³ych wed³ug nadajników satelitarnych“: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 601#p21601 .
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2010-03-12 23:01:22)
Offline
Użytkownik
11 marca 2010
W gnie¼dzie w Neupotz, które od d³u¿szego czasu zajmowa³a para bocianów bez obr±czek, dosz³o dzi¶ prawdopodobnie do walki o gniazdo.
Gdy zajrza³am tam przed po³udniem, gniazdo by³o puste, ale o 12:16 sta³ ju¿ w nim bociek z czarn± obr±czk± nad prawym kolanem. Zdziwi³o mnie to, ale pomy¶la³am, ¿e byæ mo¿e dotychczasowa para opu¶ci³a to gniazdo, na przyk³ad z braku dostatecznej ilo¶ci po¿ywienia w okolicy. Jednak gdy zajrza³am tam o 13:23 (fot.1), nowy bociek wita³ samiczkê bez obr±czek (przy za³o¿eniu, ¿e „nowy”, to samiec – tak mi siê przynajmniej wydaje). Ponownie postanowi³am sprawdziæ sytuacjê w gnie¼dzie oko³o 14-tej i ujrza³am sceny, które od razu nie skojarzy³y mi siê z kopulacj± - wygl±da³o to raczej na atak "nowego" na drugiego bociana (fot.2), a na fot. 3 widaæ ju¿ by³o trzy bociany – noga i ogon widoczne po lewej stronie nale¿± najwyra¼niej do trzeciego osobnika. Na nastêpnym obrazku w gnie¼dzie zosta³ ju¿ tylko triumfuj±cy bociek z obr±czk±, a po kilkunastu sekundach pojawi³a siê samiczka bez obr±czki, któr± przyja¼nie powita³ (z wzajemno¶ci± – fot.4) i zaraz znikn±³, ona po chwili tak¿e. W ci±gu kilku minut kilkakrotnie oddzielnie wraca³y i odlatywa³y. Nowy bociek od czasu do czasu stroszy³ skrzyd³a – byæ mo¿e odstrasza³ pokonanego samca, a byæ mo¿e reagowa³ tak na widok lataj±cej nad gniazdem samiczki. Samiczka pozostawa³a z nim w gnie¼dzie przez krótk± chwilê, ale zaraz znika³a, a¿ w koñcu odlecia³a na trochê d³u¿ej, a "nowy" zosta³ sam. Kiedy znów opu¶ci³ gniazdo, wróci³a raz jeszcze na kilka minut (fot.5), gdy wróci³, odlecia³a. Obserwowa³am jeszcze przez nastêpne kilkana¶cie minut – bociek by³ ju¿ sam. Potem niestety musia³am zaj±æ siê czym¶ innym.
Sprawdzi³am o 18:14 – bocian z obr±czk± nadal pilnowa³ gniazda (fot.6). O 18:30 - gniazdo puste. Ciekawe, jaki bêdzie dalszy rozwój wydarzeñ.
Offline
Użytkownik
12 marca 2010
Gniazdo Bornheim-1 mia³o dzi¶ dwie krótkie wizyty obcych bocianów.
Pierwsza – nic szczególnego, po prostu o 13:36 w gnie¼dzie by³ bocian z bia³± obr±czk± nad prawym kolanem; niewykluczone, ¿e nad lewym tak¿e jaka¶ by³a, ale na jedynym zdjêciu, jakie zdo³a³am zrobiæ, s³abo to widaæ (fot.1). Bociek zaraz znikn±³.
Drugi go¶æ zjawi³ siê ponad godzinê pó¼niej – o 14:46. Najpierw zwróci³am uwagê na jego dwie obr±czki nad kolanami: czarn± na prawej nodze i bia³± na lewej. W czasie jego kilkuminutowego pobytu w gnie¼dzie uda³o siê zrobiæ trzy zdjêcia (fot.2-4). Ostatnie - na którym widaæ, ¿e bociek przyby³ tu w konkretnym celu - trochê mnie rozbawi³o i jednocze¶nie odwróci³o moj± uwagê od najwa¿niejszego szczegó³u, który dojrza³am nieco pó¼niej: z jego szyi zwisa³ pakuneczek z antenk±!
Od razu skojarzy³am, ¿e to ten sam bociek z (francuskim) nadajnikiem i uszkodzon± uprz꿱, który pojawi³ siê tu w ubieg³ym roku - wtedy nadajnik trzyma³ siê jeszcze na plecach podtrzymywany przez uszkodzone ju¿ szelki, pó¼niej zsun±³ siê pod prawe skrzyd³o. Mo¿na o tym przeczytaæ w temacie „Zagraniczne bociany w okresie jesienno-zimowym 2008-2009” http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=347&p=6 (posty: z 13 lutego 2009 – mój i nastêpny Reni; oraz sze¶æ postów ni¿ej – mój post z 15 lutego), a tak¿e w temacie „Zagraniczne bocianie kamery (marzec-wrzesieñ 2009)” http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=385&p=2 - mój post z 22 marca 2009.
Poza tym wiedzia³am, ¿e bocian ten by³ ju¿ widziany wcze¶niej w tym roku – 19 lutego, ale w gnie¼dzie Bornheim-3 (fot.5). Dzi¶, jak widaæ, znów odwiedzi³ (w celach rabunkowych) Bornheim-1. Fakt, ¿e podkrada³ budulec oznacza, ¿e musi gdzie¶ w pobli¿u remontowaæ jakie¶ gniazdo. W ubieg³ym roku planowano boæka schwytaæ i uwolniæ go od k³opotliwego balastu – nie uda³o siê. W tym roku s± podobne plany, byæ mo¿e tym razem siê uda zanim za³o¿y rodzinê.
Wszelkie oryginalne informacje o bocianie z nadajnikiem (i jego zdjêcia) znajduj± siê stronie: http://pfalzstorch.blogspot.com/search/ … nderstorch (o dzisiejszej wizycie jednak jeszcze nic nie napisano; mam nadziejê, ¿e kto¶ zainteresowany na miejscu j± zauwa¿y³, lub otrzyma³ o niej informacjê).
Offline
Użytkownik
Ju¿ po napisaniu poprzedniego postu przejrza³am swoje wczorajsze fotki (z 11 marca) z Bornheim-1, którym nie przyjrza³am siê dobrze wcze¶niej (a potem nie wraca³am ju¿ do nich) - i okazuje siê, ¿e mam kolejne dowody na "przestêpcz± dzia³alno¶æ" s³awnego boæka z nadajnikiem - wczoraj podkrada³ siano!
Nadajnik uwieszony u szyi szczególnie dobrze widoczny jest na drugiej fotce. Jak ten biedak mo¿e z nim normalnie funkcjonowaæ?
Offline
Moderator
Offline