Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Administrator
Przy pisaniu nietypowego i bardzo smutnego postu, który za chwilę znajdzie się poniżej, pomyślałem że najbardziej nadaje się on do tematu „Przemyślenia“, bo na pewno przemyślenia wymaga. Wymaga też jednak na pewno oddzielenia od spraw bocianów.
Projekt trwa siedem lat, a to szmat czasu – wydarzyło się w trakcie tych lat wiele rzeczy dobrych i radosnych, ale też smutne i tragiczne, włącznie z tymi najgorszymi - odejściem ze świata ludzi związanych z projektem i forum, o których chcemy jednak pamiętać.
Niewiele ponad trzy miesiace temu odeszła na zawsze śp. Christine Kapler z Kanady, o czym była mowa w
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=610&p=2
Ten wątek poświęcimy specjalnie na wspomnienia o takich osobach, tu możemy się z Nimi pożegnać.
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Jutro, w piątek 7 września, o godz. 17.00 w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pogrzybowie koło Ostrowa Wielkopolskiego odbędzie się msza święta w intencji nieodżałowanego Profesora dra hab. Leszka Bergera, prelegenta na Zlotach „Blisko bocianów” w latach 2008 i 2009, sympatyka naszego projektu i uczestnika tego forum. Cześć Jego pamięci!
Życiorys Profesora oraz jego dokonania na polu zoologii (szczególnie w poznaniu zasad dziedziczenia i biologii żab zielonych) oraz ochrony przyrody można znaleźć na www.pwg.otop.org.pl
O projekcie „Blisko bocianów” Profesor zawsze wyrażał się z dużym uznaniem, zachęcał do obserwacji bocianów z Przygodzic m.in. członków swojej rodziny w USA.
Post Profesora z dnia 3 sierpnia 2009 r. na naszym forum znalazłem w wątku o IV Zlocie „Blisko bocianów” w roku 2009:
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=356&p=4
Niestety, Profesor już u nas nie napisze, nie spotka się z nami na Zlocie – a przecież na ten przed zaledwie niewiele ponad miesiącem się wybierał ...
Cieszę się, że dzięki uczniowi Profesora – Krzysztofowi Kolendzie – są na naszym forum także tematy o płazach i ich ochronie, którym Profesor poświecił prawie całe swoje życie zawodowe.
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Z przykrością informujemy, że dnia 10 sierpnia zakończył swoje pracowite życie śp. Zbigniew Urbańczyk, doktor nauk przyrodniczych, wybitny specjalista od nietoperzy, autor wielu publikacji na ich temat, znany na naszym forum jako "zbychur", przez wiele lat jego moderator. Cały czas pracował na forum wbrew ciężkiej chorobie. Zostało po nim setki wyjątkowo wartościowych postów, do których nieraz będziemy wracać. Cześć Jego pamięci!
Msza święta odbędzie się w piątek 16 sierpnia o godzinie 9.00 w kościele na os. Jana Sobieskiego w Poznaniu. Pogrzeb odbędzie w piątek o godz. 11 30 na cmentarzu na Górczynie w Poznaniu.
W imieniu przyjaciół z projektu "Blisko bocianów"
Mariusz Kępiński i Paweł Dolata
Offline
Administrator
Drodzy Forumowicze i miłośnicy bocianów!
W najnowszym materiale na www.pwg.otop.org.pl zamieściłem wspomnienie o nieodżałowanym „zbychurze” – Zbyszku Urbańczyku, moderatorze naszego forum. Pamiętajmy o Nim, szczególnie wracając do Jego postów!
W tym wątku możemy „zbychura” pożegnać – właśnie na tym forum, dla którego – w obliczu bardzo ciężkiej i długiej choroby - tyle czasu i sił poświęcił.
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Nie znałam "zbychura", czyli dra Zbigniewa Urbańczyka, osobiście. Znaliśmy się tylko z forum i z korespondencji mailowej. Mimo to Jego śmierć wstrząsnęła mną. Podziwiałam Jego wiedzę, zachwycałam się wykonanymi przez Niego fotografiami. Zawsze z zainteresowaniem czytałam Jego posty, które wiele wnosiły na forum, z których wiele można się było nauczyć i dowiedzieć. Nigdy nie zapomnę naszych dyskusji i Jego wyważonych opinii w dniach, gdy nasze forum przeżywało kryzys.
Teraz jest już w innym, lepszym świecie.
Niech spoczywa w pokoju.
Offline
Użytkownik
Byliśmy umówieni na sesję zdjęciową marmurkowej kawki na Jeżycach, czyli "na kawkę przy kawce"....
Nie zdążyliśmy się poznać osobiście, ale mimo to znaliśmy się dzięki wymianie maili, fotografii, no i oczywiście poprzez lekturę postów Zbyszka na Forum.
W tym roku i On, i my narzekaliśmy na przeciągającą się zimę i razem z utęsknieniem wypatrywaliśmy pierwszych oznak wiosny - Zbyszku .... dziękujemy za tę wiewiórkę ... Teraz, tam gdzie jesteś, na Tęczowym Moście - zawsze jest wiosna.
Do zobaczenia.
Ania i Adam
Offline
Użytkownik
Wszystkie posty prezentowane na forum przez "Zbychura", czyli dra Zbigniewa Urbańczyka przykuwały uwagę. Jak przyjemnie było np. śledzić wędrówki bocianów, mając tak precyzyjne dane! Z przykrością przeczytałam wiadomość o śmierci pana Z. Urbańczyka. Przyznam, że dopiero właśnie ww. wspomnienia o tej osobie skłoniły mnie do poszukania więcej informacji na temat pracy i pasji doktora. Ogromnie żal, że odszedł.
Offline
Użytkownik
Panie Doktorze Zbyszku dziękuję, że tyle mogłam się od Pana nauczyć dzięki Pańskim postom i cierpliwości jaką Pan miał do nas takich zwykłych, niedouczonych "szaraczków"! Niech Pan spoczywa w pokoju a ptaki niebieskie niech będą zawsze z Panem!
Offline
Administrator
Witam!
Wczoraj przeglądałem zdobytą rok temu książkę R. E. Stebbingsa ”The Conservation of European Bats”, czyli ”Ochrona europejskich nietoperzy”, wydaną w Londynie w 1988 r., a więc w czasach podziału Europy na dwa wrogie obozy, gdy kontakty międzynarodowe stanowiły zaledwie promil tych dzisiejszych w dobie internetu i globalizacji. Książka, przez wiele lat encyklopedia dla osób zajmujacych się nietoperzami i ich ochroną, ma jednak 7-stronicowy rozdział o nietoperzach Polski, który jest zasługą współpracy przy niej 6 polskich badaczy tych zwierząt, w tym Zbyszka Urbańczyka. Ten przykład pokazuje, ja znaczącym badaczem nietoperzy był Zbyszek już wtedy.
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
W 6. numerze "Rocznika Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego" (2012 r.) ukazało się wspomnienie o prof. Leszku Bergerze. W tekście zwróciłem uwagę na okres dzieciństwa i dorastania Profesora, opisałem jego największe osiągnięcia naukowe oraz zasługi dla ochrony przyrody Południowej Wielkopolski. Na końcu tekstu znajduje się spis Jego publikacji. Gdyby ktoś by zainteresowany życiem i działalnością Profesora chętnie podeślę pdfa.
Offline
Użytkownik
Na stronie internetowej prywatnego Ogrodu Botanicznego "Elżbietówka" w Brzeźnie (woj. wielkopolskie) znalazłam ostatnio wspomnienie o prof. Leszku Bergerze. Właścicielka ogrodu przytoczyła dane biograficzne o Profesorze, ale przede wszystkim podzieliła się okolicznościami poznania tego wybitnego naukowca i opisała, w jaki sposób Profesor pomógł jej zaprosić do ogrodu "pięknie grające" żaby, jak chętnie i bezinteresownie w to przedsięwzięcie się włączył, czy raczej osobiście zrealizował. Nie zabrakło także informacji, że prof. Leszek Berger był zaangażowany w działalność Forum Przyrodniczego Południowej Wielkopolski.
Osoby zainteresowane odsyłam do indywidualnej lektury. Warto!
http://rosa-mundi.cba.pl/ogrod/index.php/pl/ludzie
Ostatnio edytowany przez Monika (2014-11-25 18:49:25)
Offline
Administrator
Witam!
Dzięki zaangażowaniu naszego kolegi z forum Krzysztofa Kolendy (wyrazy szacunku!), wykładowca Zlotów „Blisko bocianów” śp. Pan Profesor Leszek Berger ma wszechstronny biogram w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Berger
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Użytkownik
Czy się mylę, kojarząc tę wiadomość? http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, … LokWawLink
Edit 13.07.16: Antoni Marczewski - ornitolog, dominikanin, pisał również na naszym forum.
wspominają go też: https://www.facebook.com/OTOP.BirdlifePolska/
http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2016 … arczewski/
https://www.facebook.com/antoni.marczewski
https://www.facebook.com/dominikanie/
Ostatnio edytowany przez kawia (2016-07-13 10:26:43)
Offline
Zbanowany
Witam z Głębokim Smutkiem.
Właśnie zadzwoniłem do ŻYWKOWA i dowiedziałem się, że bociany są i przylatują, także że "ODLECIAŁ BOCIANI KRÓL" WŁADYSŁAW ANDREJEW LAT 68.(f.1.).
Wielki Miłośnik Bocianów, Wspaniały Człowiek.
24 III 2017 r. wrócił ze szpitala aby zobaczyć swoje upragnione bociany i zobaczył, a 25 III 2017 r. zmarł po chorobie raka złośliwego.
"ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI I BOCIANY (PRZYRODĘ), BO TAK SZYBKO ODCHODZĄ".
https://www.youtube.com/watch?v=mC9DZV6ZQZ0
Ostatnio edytowany przez wladek12 (2017-03-27 10:37:53)
Offline
Administrator
Ostatni zeszyt (tom 73, zeszyt 3) dwumiesięcznika „Chrońmy Przyrodę Ojczystą” – organu Państwowej Rady Ochrony Przyrody, wydawanego przez Instytut Ochrony Przyrody PAN – poświęcony jest płazom i słynnemu badaczowi żab zielonych, śp. prof. drowi hab. Leszkowi Bergerowi (1925–2012). Zawiera m.in. obszerną biografię Profesora (autorem jest Jego uczeń – dr Mariusz Rybacki) i notatkę o udziale Profesora w edukacji przyrodniczej w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy (w tym Jego wykładom na zlotach „Blisko bocianów” w Przygodzicach w 2008 i 2009 r., które niektórzy Forumowicze mieli okazję wysłuchać), którą można przeczytać lub pobrać pod https://www.researchgate.net/publicatio … trow_Wielk
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Offline
Użytkownik
W ostatnim (29 listopada 2020 nr 48/3725) numerze "Tygodnika Powszechnego" ukazał się artykuł Anny Goc pt. "Żabie tajemnice". Autorka tekstu w rozmowie z dr. Adamem Hermaniukiem wielokrotnie wraca do osoby prof. Leszka Bergera i jego zasług dla nauki. W ciekawy sposób przedstawia sposób pracy tego naukowca, sygnalizując, w jakich warunkach profesor prowadził swoje obserwacje żab, jak wiele osiągnął. W wymienionym artykule jest wzmianka o konsekwencji profesora - trwaniu przy swoich wynikach badań kosztem nawet przesunięcia w czasie obrony swojej rozprawy habilitacyjnej, ponieważ dokonane przez niego odkrycie przyjęte zostało z niedowierzaniem m. in. przez profesor mającą być recenzentką pracy profesora. Mnie wzruszyła pokora, w jakich warunkach profesor Leszek Berger do końca życia oddawał się swojej naukowej pasji.
Ostatnio edytowany przez Monika (2020-11-28 18:59:57)
Offline
Użytkownik
Widać, że forum ma niesamowitą, długą historię...
_________________________________
zobacz kuchnie z Kalwarii
Offline
Administrator
Z ogromnym żalem informujemy, że 27.12.2023 po bardzo ciężkiej chorobie, w wieku zaledwie 46 lat, zmarł nasz kolega Rafał Markowski: informatyk, społecznik, pasjonat lokalnej historii, ornitolog, działacz Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego i dosłownie filar projektu „Blisko bocianów”. Od wielu lat to głównie dzięki niemu mogliśmy oglądać na www.bociany.przygodzice.pl bocianie gniazdo z Przygodzic.
Rafał urodził się w 1977 r. Prawie całe życie mieszkał w Zdunach. Ukończył szkołę podstawową w Zdunach, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim i studia informatyczne w Kaliszu. Od kwietnia 2000 r. pracował w Urzędzie Miejskim w Zdunach jako informatyk. Ale przede wszystkim miał mnóstwo pasji i pomysłów. Jak napisał dziennikarz ze Zdun Łukasz Cichy: „był skarbnicą wiedzy z historii Zdun, szczególnie okresu międzywojennego i okupacji niemieckiej”. W 2010 r. zakładał miesięcznik „Kurier Zdunowski”, publikował też w „Życiu Krotoszyna”. Był wieloletnim członkiem Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
W 2012 r. włączył się w badania i obrączkowanie bocianów białych w Południowej Wielkopolsce. Wkrótce już samodzielnie, z pomocą syna Jakuba i kolegów, prowadził monitoring gniazd, obserwacje i obrączkowanie bocianów białych w całym „swoim” powiecie krotoszyńskim (a to duży teren i ogromna praca), będąc współpracownikiem Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i członkiem Grupy Badawczej Bociana Białego. Badania i obrączkowanie bocianów prowadził też w gminach Przygodzice, Raszków i Kawęczyn. Łącznie zaobrączkował ponad 800 bocianów białych.
Jako informatyk, działając społecznie, przez wiele lat pełnił kluczową rolę w funkcjonowaniu projektu „Blisko bocianów”, czyli przekazu z gniazda bocianów w Przygodzicach na www.bociany.przygodzice.pl. Wciąż usprawniał jego funkcjonowanie, kilkadziesiąt razy ratował zawieszony przekaz z kamery, co często wiązało się z koniecznością nagłych przyjazdów ze Zdun do Przygodzic. Był aktywnym forumowiczem, napisał 371 postów na naszym forum, prowadząc obserwacje bocianów online i przede wszystkim tłumacząc zawiłości techniczne przekazu i swoje działania nad jego usprawnieniem, np. w wątku http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=7 Od wielu lat obrączkował bociany spod kamery w Przygodzicach. Gdy w 2022 r. słabło jedyne pisklę w gnieździe w Przygodzicach, a jego ojciec nie latał po pokarm, bo zapewne obawiał się ataków obcych bocianów na gniazdo, Rafał szybko na stawach koło Zdun kupił całe wiaderko karasi i przywiózł do wanienki-kamnika, który postawiliśmy z Agatą i Beatą.
Zajmował się też badaniami i obrączkowaniem łabędzi niemych, krzykliwych i czarnodziobych w powiecie krotoszyńskim oraz łabędzi niemych na zimowisku w Kaliszu. Zajmował się czynną ochroną błotniaków łąkowych, wynajdując ich gniazda i załatwiając z gospodarzami pól, by ich nie wykaszali, z własnych środków ogradzał je specjalnymi płotkami.
Uczestniczył z Tomaszem Ekiertem i ze mną w badaniach zimowania nietoperzy w swoim kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Zdunach, był współautorem publikacji o nich: www.researchgate.net/publication/353153 … 16_199-206
Wiele lat zajmował się intensywnie krótkofalarstwem. Jego i syna Kuby wielką pasją było odnajdywanie w terenie użytych, jednorazowych sond meteorologicznych, ich „recykling” i puszczanie w powietrze dzięki balonom z helem.
Przede wszystkim był dobrym kolegą, z poczuciem humoru i życzliwością dla innych. Bardzo lubił ludzi, lubił spotykać nowe osoby, rozmawiać z nimi… Takim będziemy Go zawsze pamiętać! Ostatnie pożegnanie Rafała odbędzie się w sobotę 30.12.2023 o godz. 14.00 w kościele pw. Jana Chrzciciela w Zdunach, gdzie badaliśmy ww. nietoperze i wspólnie obserwowaliśmy lęgowe tu na wieży pustułki… Niech spoczywa w pokoju!
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach i nie tylko
www.bociany.przygodzice.pl, http://bocianyzprzygodzic.pun.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Projekt „Kaliskie bociany”: www.facebook.com/Kaliskie-bociany-132466465642766/
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze
Offline
Użytkownik
Społeczna praca Rafała Markowskiego jako informatyka czuwającego nad przekazem z gniazda przygodzickich bocianów, umożliwiała nam przez wiele sezonów obserwację całego spektrum zachowań tych fascynujących ptaków. Rafał był też aktywny na forum, często cierpliwie tłumacząc zawiłości związane z przekazem czy po prostu dzieląc się spostrzeżeniami z zachowania bocianów. Za to wszystko jestem bardzo wdzięczna Rafałowi Markowskiemu. Powyższy wpis Pawła T. Dolaty o wielu działalnościach Kolegi pokazuje, jak ciekawym i dobrym człowiekiem musiał być Rafał. Fragment o wykonywaniu specjalnych płotków dla błotniaków łąkowych aż ściska gardło ze wzruszenia. Dzięki!
Ostatnio edytowany przez Monika (2023-12-31 20:29:42)
Offline
Moderator
Żegnaj Rafał, spoczywaj w spokoju!
Wyrazy współczucia dla Rodziny.
Offline