Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Administrator
Przy pisaniu nietypowego i bardzo smutnego postu, który za chwilê znajdzie siê poni¿ej, pomy¶la³em ¿e najbardziej nadaje siê on do tematu „Przemy¶lenia“, bo na pewno przemy¶lenia wymaga. Wymaga te¿ jednak na pewno oddzielenia od spraw bocianów.
Projekt trwa siedem lat, a to szmat czasu – wydarzy³o siê w trakcie tych lat wiele rzeczy dobrych i radosnych, ale te¿ smutne i tragiczne, w³±cznie z tymi najgorszymi - odej¶ciem ze ¶wiata ludzi zwi±zanych z projektem i forum, o których chcemy jednak pamiêtaæ.
Niewiele ponad trzy miesiace temu odesz³a na zawsze ¶p. Christine Kapler z Kanady, o czym by³a mowa w
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=610&p=2
Ten w±tek po¶wiêcimy specjalnie na wspomnienia o takich osobach, tu mo¿emy siê z Nimi po¿egnaæ.
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Jutro, w pi±tek 7 wrze¶nia, o godz. 17.00 w ko¶ciele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pogrzybowie ko³o Ostrowa Wielkopolskiego odbêdzie siê msza ¶wiêta w intencji nieod¿a³owanego Profesora dra hab. Leszka Bergera, prelegenta na Zlotach „Blisko bocianów” w latach 2008 i 2009, sympatyka naszego projektu i uczestnika tego forum. Cze¶æ Jego pamiêci!
¯yciorys Profesora oraz jego dokonania na polu zoologii (szczególnie w poznaniu zasad dziedziczenia i biologii ¿ab zielonych) oraz ochrony przyrody mo¿na znale¼æ na www.pwg.otop.org.pl
O projekcie „Blisko bocianów” Profesor zawsze wyra¿a³ siê z du¿ym uznaniem, zachêca³ do obserwacji bocianów z Przygodzic m.in. cz³onków swojej rodziny w USA.
Post Profesora z dnia 3 sierpnia 2009 r. na naszym forum znalaz³em w w±tku o IV Zlocie „Blisko bocianów” w roku 2009:
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=356&p=4
Niestety, Profesor ju¿ u nas nie napisze, nie spotka siê z nami na Zlocie – a przecie¿ na ten przed zaledwie niewiele ponad miesi±cem siê wybiera³ ...
Cieszê siê, ¿e dziêki uczniowi Profesora – Krzysztofowi Kolendzie – s± na naszym forum tak¿e tematy o p³azach i ich ochronie, którym Profesor po¶wieci³ prawie ca³e swoje ¿ycie zawodowe.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Z przykro¶ci± informujemy, ¿e dnia 10 sierpnia zakoñczy³ swoje pracowite ¿ycie ¶p. Zbigniew Urbañczyk, doktor nauk przyrodniczych, wybitny specjalista od nietoperzy, autor wielu publikacji na ich temat, znany na naszym forum jako "zbychur", przez wiele lat jego moderator. Ca³y czas pracowa³ na forum wbrew ciê¿kiej chorobie. Zosta³o po nim setki wyj±tkowo warto¶ciowych postów, do których nieraz bêdziemy wracaæ. Cze¶æ Jego pamiêci!
Msza ¶wiêta odbêdzie siê w pi±tek 16 sierpnia o godzinie 9.00 w ko¶ciele na os. Jana Sobieskiego w Poznaniu. Pogrzeb odbêdzie w pi±tek o godz. 11 30 na cmentarzu na Górczynie w Poznaniu.
W imieniu przyjació³ z projektu "Blisko bocianów"
Mariusz Kêpiñski i Pawe³ Dolata
Offline
Administrator
Drodzy Forumowicze i mi³o¶nicy bocianów!
W najnowszym materiale na www.pwg.otop.org.pl zamie¶ci³em wspomnienie o nieod¿a³owanym „zbychurze” – Zbyszku Urbañczyku, moderatorze naszego forum. Pamiêtajmy o Nim, szczególnie wracaj±c do Jego postów!
W tym w±tku mo¿emy „zbychura” po¿egnaæ – w³a¶nie na tym forum, dla którego – w obliczu bardzo ciê¿kiej i d³ugiej choroby - tyle czasu i si³ po¶wiêci³.
Pawe³ Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Nie zna³am "zbychura", czyli dra Zbigniewa Urbañczyka, osobi¶cie. Znali¶my siê tylko z forum i z korespondencji mailowej. Mimo to Jego ¶mieræ wstrz±snê³a mn±. Podziwia³am Jego wiedzê, zachwyca³am siê wykonanymi przez Niego fotografiami. Zawsze z zainteresowaniem czyta³am Jego posty, które wiele wnosi³y na forum, z których wiele mo¿na siê by³o nauczyæ i dowiedzieæ. Nigdy nie zapomnê naszych dyskusji i Jego wywa¿onych opinii w dniach, gdy nasze forum prze¿ywa³o kryzys.
Teraz jest ju¿ w innym, lepszym ¶wiecie.
Niech spoczywa w pokoju.
Offline
Użytkownik
Byli¶my umówieni na sesjê zdjêciow± marmurkowej kawki na Je¿ycach, czyli "na kawkê przy kawce"....
Nie zd±¿yli¶my siê poznaæ osobi¶cie, ale mimo to znali¶my siê dziêki wymianie maili, fotografii, no i oczywi¶cie poprzez lekturê postów Zbyszka na Forum.
W tym roku i On, i my narzekali¶my na przeci±gaj±c± siê zimê i razem z utêsknieniem wypatrywali¶my pierwszych oznak wiosny - Zbyszku .... dziêkujemy za tê wiewiórkê ... Teraz, tam gdzie jeste¶, na Têczowym Mo¶cie - zawsze jest wiosna.
Do zobaczenia.
Ania i Adam
Offline
Użytkownik
Wszystkie posty prezentowane na forum przez "Zbychura", czyli dra Zbigniewa Urbañczyka przykuwa³y uwagê. Jak przyjemnie by³o np. ¶ledziæ wêdrówki bocianów, maj±c tak precyzyjne dane! Z przykro¶ci± przeczyta³am wiadomo¶æ o ¶mierci pana Z. Urbañczyka. Przyznam, ¿e dopiero w³a¶nie ww. wspomnienia o tej osobie sk³oni³y mnie do poszukania wiêcej informacji na temat pracy i pasji doktora. Ogromnie ¿al, ¿e odszed³.
Offline
Użytkownik
Panie Doktorze Zbyszku dziêkujê, ¿e tyle mog³am siê od Pana nauczyæ dziêki Pañskim postom i cierpliwo¶ci jak± Pan mia³ do nas takich zwyk³ych, niedouczonych "szaraczków"! Niech Pan spoczywa w pokoju a ptaki niebieskie niech bêd± zawsze z Panem!
Offline
Administrator
Witam!
Wczoraj przegl±da³em zdobyt± rok temu ksi±¿kê R. E. Stebbingsa ”The Conservation of European Bats”, czyli ”Ochrona europejskich nietoperzy”, wydan± w Londynie w 1988 r., a wiêc w czasach podzia³u Europy na dwa wrogie obozy, gdy kontakty miêdzynarodowe stanowi³y zaledwie promil tych dzisiejszych w dobie internetu i globalizacji. Ksi±¿ka, przez wiele lat encyklopedia dla osób zajmujacych siê nietoperzami i ich ochron±, ma jednak 7-stronicowy rozdzia³ o nietoperzach Polski, który jest zas³ug± wspó³pracy przy niej 6 polskich badaczy tych zwierz±t, w tym Zbyszka Urbañczyka. Ten przyk³ad pokazuje, ja znacz±cym badaczem nietoperzy by³ Zbyszek ju¿ wtedy.
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
W 6. numerze "Rocznika Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego" (2012 r.) ukaza³o siê wspomnienie o prof. Leszku Bergerze. W tek¶cie zwróci³em uwagê na okres dzieciñstwa i dorastania Profesora, opisa³em jego najwiêksze osi±gniêcia naukowe oraz zas³ugi dla ochrony przyrody Po³udniowej Wielkopolski. Na koñcu tekstu znajduje siê spis Jego publikacji. Gdyby kto¶ by zainteresowany ¿yciem i dzia³alno¶ci± Profesora chêtnie pode¶lê pdfa.
Offline
Użytkownik
Na stronie internetowej prywatnego Ogrodu Botanicznego "El¿bietówka" w Brze¼nie (woj. wielkopolskie) znalaz³am ostatnio wspomnienie o prof. Leszku Bergerze. W³a¶cicielka ogrodu przytoczy³a dane biograficzne o Profesorze, ale przede wszystkim podzieli³a siê okoliczno¶ciami poznania tego wybitnego naukowca i opisa³a, w jaki sposób Profesor pomóg³ jej zaprosiæ do ogrodu "piêknie graj±ce" ¿aby, jak chêtnie i bezinteresownie w to przedsiêwziêcie siê w³±czy³, czy raczej osobi¶cie zrealizowa³. Nie zabrak³o tak¿e informacji, ¿e prof. Leszek Berger by³ zaanga¿owany w dzia³alno¶æ Forum Przyrodniczego Po³udniowej Wielkopolski.
Osoby zainteresowane odsy³am do indywidualnej lektury. Warto!
http://rosa-mundi.cba.pl/ogrod/index.php/pl/ludzie
Ostatnio edytowany przez Monika (2014-11-25 18:49:25)
Offline
Administrator
Witam!
Dziêki zaanga¿owaniu naszego kolegi z forum Krzysztofa Kolendy (wyrazy szacunku!), wyk³adowca Zlotów „Blisko bocianów” ¶p. Pan Profesor Leszek Berger ma wszechstronny biogram w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Berger
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Użytkownik
Czy siê mylê, kojarz±c tê wiadomo¶æ? http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, … LokWawLink
Edit 13.07.16: Antoni Marczewski - ornitolog, dominikanin, pisa³ równie¿ na naszym forum.
wspominaj± go te¿: https://www.facebook.com/OTOP.BirdlifePolska/
http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2016 … arczewski/
https://www.facebook.com/antoni.marczewski
https://www.facebook.com/dominikanie/
Ostatnio edytowany przez kawia (2016-07-13 10:26:43)
Offline
Zbanowany
Witam z G³êbokim Smutkiem.
W³a¶nie zadzwoni³em do ¯YWKOWA i dowiedzia³em siê, ¿e bociany s± i przylatuj±, tak¿e ¿e "ODLECIA£ BOCIANI KRÓL" W£ADYS£AW ANDREJEW LAT 68.(f.1.).
Wielki Mi³o¶nik Bocianów, Wspania³y Cz³owiek.
24 III 2017 r. wróci³ ze szpitala aby zobaczyæ swoje upragnione bociany i zobaczy³, a 25 III 2017 r. zmar³ po chorobie raka z³o¶liwego.
"¦PIESZMY SIÊ KOCHAÆ LUDZI I BOCIANY (PRZYRODÊ), BO TAK SZYBKO ODCHODZ¡".
https://www.youtube.com/watch?v=mC9DZV6ZQZ0
Ostatnio edytowany przez wladek12 (2017-03-27 10:37:53)
Offline
Administrator
Ostatni zeszyt (tom 73, zeszyt 3) dwumiesiêcznika „Chroñmy Przyrodê Ojczyst±” – organu Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody, wydawanego przez Instytut Ochrony Przyrody PAN – po¶wiêcony jest p³azom i s³ynnemu badaczowi ¿ab zielonych, ¶p. prof. drowi hab. Leszkowi Bergerowi (1925–2012). Zawiera m.in. obszern± biografiê Profesora (autorem jest Jego uczeñ – dr Mariusz Rybacki) i notatkê o udziale Profesora w edukacji przyrodniczej w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy (w tym Jego wyk³adom na zlotach „Blisko bocianów” w Przygodzicach w 2008 i 2009 r., które niektórzy Forumowicze mieli okazjê wys³uchaæ), któr± mo¿na przeczytaæ lub pobraæ pod https://www.researchgate.net/publicatio … trow_Wielk
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Offline
Użytkownik
W ostatnim (29 listopada 2020 nr 48/3725) numerze "Tygodnika Powszechnego" ukaza³ siê artyku³ Anny Goc pt. "¯abie tajemnice". Autorka tekstu w rozmowie z dr. Adamem Hermaniukiem wielokrotnie wraca do osoby prof. Leszka Bergera i jego zas³ug dla nauki. W ciekawy sposób przedstawia sposób pracy tego naukowca, sygnalizuj±c, w jakich warunkach profesor prowadzi³ swoje obserwacje ¿ab, jak wiele osi±gn±³. W wymienionym artykule jest wzmianka o konsekwencji profesora - trwaniu przy swoich wynikach badañ kosztem nawet przesuniêcia w czasie obrony swojej rozprawy habilitacyjnej, poniewa¿ dokonane przez niego odkrycie przyjête zosta³o z niedowierzaniem m. in. przez profesor maj±c± byæ recenzentk± pracy profesora. Mnie wzruszy³a pokora, w jakich warunkach profesor Leszek Berger do koñca ¿ycia oddawa³ siê swojej naukowej pasji.
Ostatnio edytowany przez Monika (2020-11-28 18:59:57)
Offline
Użytkownik
Widaæ, ¿e forum ma niesamowit±, d³ug± historiê...
_________________________________
zobacz kuchnie z Kalwarii
Offline
Administrator
Z ogromnym ¿alem informujemy, ¿e 27.12.2023 po bardzo ciê¿kiej chorobie, w wieku zaledwie 46 lat, zmar³ nasz kolega Rafa³ Markowski: informatyk, spo³ecznik, pasjonat lokalnej historii, ornitolog, dzia³acz Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego i dos³ownie filar projektu „Blisko bocianów”. Od wielu lat to g³ównie dziêki niemu mogli¶my ogl±daæ na www.bociany.przygodzice.pl bocianie gniazdo z Przygodzic.
Rafa³ urodzi³ siê w 1977 r. Prawie ca³e ¿ycie mieszka³ w Zdunach. Ukoñczy³ szko³ê podstawow± w Zdunach, Zespó³ Szkó³ Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim i studia informatyczne w Kaliszu. Od kwietnia 2000 r. pracowa³ w Urzêdzie Miejskim w Zdunach jako informatyk. Ale przede wszystkim mia³ mnóstwo pasji i pomys³ów. Jak napisa³ dziennikarz ze Zdun £ukasz Cichy: „by³ skarbnic± wiedzy z historii Zdun, szczególnie okresu miêdzywojennego i okupacji niemieckiej”. W 2010 r. zak³ada³ miesiêcznik „Kurier Zdunowski”, publikowa³ te¿ w „¯yciu Krotoszyna”. By³ wieloletnim cz³onkiem Towarzystwa Mi³o¶ników i Badaczy Ziemi Krotoszyñskiej.
W 2012 r. w³±czy³ siê w badania i obr±czkowanie bocianów bia³ych w Po³udniowej Wielkopolsce. Wkrótce ju¿ samodzielnie, z pomoc± syna Jakuba i kolegów, prowadzi³ monitoring gniazd, obserwacje i obr±czkowanie bocianów bia³ych w ca³ym „swoim” powiecie krotoszyñskim (a to du¿y teren i ogromna praca), bêd±c wspó³pracownikiem Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Gdañsku i cz³onkiem Grupy Badawczej Bociana Bia³ego. Badania i obr±czkowanie bocianów prowadzi³ te¿ w gminach Przygodzice, Raszków i Kawêczyn. £±cznie zaobr±czkowa³ ponad 800 bocianów bia³ych.
Jako informatyk, dzia³aj±c spo³ecznie, przez wiele lat pe³ni³ kluczow± rolê w funkcjonowaniu projektu „Blisko bocianów”, czyli przekazu z gniazda bocianów w Przygodzicach na www.bociany.przygodzice.pl. Wci±¿ usprawnia³ jego funkcjonowanie, kilkadziesi±t razy ratowa³ zawieszony przekaz z kamery, co czêsto wi±za³o siê z konieczno¶ci± nag³ych przyjazdów ze Zdun do Przygodzic. By³ aktywnym forumowiczem, napisa³ 371 postów na naszym forum, prowadz±c obserwacje bocianów online i przede wszystkim t³umacz±c zawi³o¶ci techniczne przekazu i swoje dzia³ania nad jego usprawnieniem, np. w w±tku http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=7 Od wielu lat obr±czkowa³ bociany spod kamery w Przygodzicach. Gdy w 2022 r. s³ab³o jedyne pisklê w gnie¼dzie w Przygodzicach, a jego ojciec nie lata³ po pokarm, bo zapewne obawia³ siê ataków obcych bocianów na gniazdo, Rafa³ szybko na stawach ko³o Zdun kupi³ ca³e wiaderko karasi i przywióz³ do wanienki-kamnika, który postawili¶my z Agat± i Beat±.
Zajmowa³ siê te¿ badaniami i obr±czkowaniem ³abêdzi niemych, krzykliwych i czarnodziobych w powiecie krotoszyñskim oraz ³abêdzi niemych na zimowisku w Kaliszu. Zajmowa³ siê czynn± ochron± b³otniaków ³±kowych, wynajduj±c ich gniazda i za³atwiaj±c z gospodarzami pól, by ich nie wykaszali, z w³asnych ¶rodków ogradza³ je specjalnymi p³otkami.
Uczestniczy³ z Tomaszem Ekiertem i ze mn± w badaniach zimowania nietoperzy w swoim ko¶ciele parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Zdunach, by³ wspó³autorem publikacji o nich: www.researchgate.net/publication/353153 … 16_199-206
Wiele lat zajmowa³ siê intensywnie krótkofalarstwem. Jego i syna Kuby wielk± pasj± by³o odnajdywanie w terenie u¿ytych, jednorazowych sond meteorologicznych, ich „recykling” i puszczanie w powietrze dziêki balonom z helem.
Przede wszystkim by³ dobrym koleg±, z poczuciem humoru i ¿yczliwo¶ci± dla innych. Bardzo lubi³ ludzi, lubi³ spotykaæ nowe osoby, rozmawiaæ z nimi… Takim bêdziemy Go zawsze pamiêtaæ! Ostatnie po¿egnanie Rafa³a odbêdzie siê w sobotê 30.12.2023 o godz. 14.00 w ko¶ciele pw. Jana Chrzciciela w Zdunach, gdzie badali¶my ww. nietoperze i wspólnie obserwowali¶my lêgowe tu na wie¿y pustu³ki… Niech spoczywa w pokoju!
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach i nie tylko
www.bociany.przygodzice.pl, http://bocianyzprzygodzic.pun.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Projekt „Kaliskie bociany”: www.facebook.com/Kaliskie-bociany-132466465642766/
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze
Offline
Użytkownik
Spo³eczna praca Rafa³a Markowskiego jako informatyka czuwaj±cego nad przekazem z gniazda przygodzickich bocianów, umo¿liwia³a nam przez wiele sezonów obserwacjê ca³ego spektrum zachowañ tych fascynuj±cych ptaków. Rafa³ by³ te¿ aktywny na forum, czêsto cierpliwie t³umacz±c zawi³o¶ci zwi±zane z przekazem czy po prostu dziel±c siê spostrze¿eniami z zachowania bocianów. Za to wszystko jestem bardzo wdziêczna Rafa³owi Markowskiemu. Powy¿szy wpis Paw³a T. Dolaty o wielu dzia³alno¶ciach Kolegi pokazuje, jak ciekawym i dobrym cz³owiekiem musia³ byæ Rafa³. Fragment o wykonywaniu specjalnych p³otków dla b³otniaków ³±kowych a¿ ¶ciska gard³o ze wzruszenia. Dziêki!
Ostatnio edytowany przez Monika (2023-12-31 20:29:42)
Offline
Moderator
¯egnaj Rafa³, spoczywaj w spokoju!
Wyrazy wspó³czucia dla Rodziny.
Offline