Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
20-05-2014
Takie widoki, jak dorastające pisklęta wręcz na naszych oczach, będą już codziennością (jeśli nie nastąpi załamanie i pogorszenie warunków pogodowych)
Pisklęta już teraz korzystają z przebywania na świeżym powietrzu od rana do późnych godzin wieczornych. Dzisiaj pisklaczkami opiekowali się oboje bociani rodzice, którzy często pielęgnowali upierzenie małych piskląt przeczesując dziobem ich delikatne jeszcze piórka puchowe.
Offline
Moderator
22-05-2014
Upalna pogoda, małe pisklęta leżą w dołku gniazdowym wyciągając się na całą długość , dziobki mają otwarte, bociani rodzice osłaniają je przed słońcem, cieniując dołek gniazdowy tułowiem. Pisklętom rosną piórka, siedzą samodzielnie na kuperkach, widać, że dobrze są karmione, widziałam dwa karmienia, jeden posiłek to dość duża ryba, którą skubały małymi dziobkami, drugi raz dostały małe rybki, które pewnie nie sprawiają trudności w połykaniu w całości
Trzy pierwsze fotki są z 19 maja, trzy poniżej z dnia dzisiejszego - widać różnicę w wyglądzie piskląt, codziennie są większe
Offline
Moderator
25-05-2014
Dzisiaj pisklęta kończą drugi tydzień życia
Cała trójka ma się dobrze, pisklęta dorastają w szybkim tempie, prawie nie widać już różnicy w wielkości miedzy pierwszym i trzecim pisklęciem.
Pisklęta już się "pionują", siedzą na kuperkach z wyprostowanym tułowiem i szyją. Przez cały czas gniazdo jest nasłonecznione, co powoduję, że młode częściej leżą i oddychają przez otwarte dzioby. Nie można obserwować ich dorastania w rzeczywistym obrazie i czasie, ale w "odświeżanych" obrazach widać, że chyba pożywienia im nie brakuje, wyglądają dorodnie i zdrowo. W tym przekazie widać gniazdo w zbliżeniu i mimo, że nie ma ciągłego strumienia, można zobaczyć szczegóły obrazu, a szczególnie postępy w wyglądzie dorastających piskląt a także rozróżnić bocianich rodziców opiekujących się potomstwem.
Offline
Moderator
26-05-2014
Upał jest nieznośny, pisklęta prawie cały czas oddychają przez rozchylone szeroko dziobki, bociani rodzic próbuje osłonić je przed słońcem, ale efekt "parasola" jest mało skuteczny.
Mimo tej męczącej aury i dyskomfortu przebywania w rozgrzanym gnieździe jedno z piskląt (a może dwa pisklaczki już osiągnęły tę zdolność?) próbuje samodzielnego stania na prostych nóżkach
Offline
Moderator
29-05-2014
Fala upałów minęła, pisklęta wreszcie mogą odpocząć.
Pisklaki nie są już ogrzewane pod skrzydłami, nawet kiedy pada przelotny deszcz. Przedwczoraj obserwowałam sytuację, kiedy bocian rodzic chciał przykryć młode (nie wiem czy przed słońcem czy deszczem), ale one wychodziły pośpiesznie spod skrzydeł
Pisklęta coraz częściej ćwiczą stanie na prostych nogach (widziałam, że stoją już dwa z piskląt), rozkładanie skrzydeł i samodzielne oczyszczanie upierzenia. Na końcach małych skrzydełek pojawiły się pierwsze ciemne lotki. Już od dwóch dni pisklęta były pozostawiane w gnieździe bez opieki rodzicielskiej, czasem na kilka minut, ale również dłużej ok. godziny.
Bociani rodzice oprócz tradycyjnego pokarmu składającego się głównie z ryb, przynoszą do gniazda również "wielkie" i kaloryczne kąski, których małe pisklęta jeszcze nie potrafią połknąć, ale mają okazję poprzeciągać i poznać zdobycz inną niż codzienne posiłki - fot.1
Offline
Moderator
01-06-2014
Dzień Dziecka w gnieździe bocianów czarnych przebiegał spokojnie. Jak co dzień pisklęta ćwiczyły stanie na prostych nogach i uczyły się samodzielności pozostając bez opieki rodzicielskiej, czas pozostawania w gnieździe bez dorosłego bociana wydłuża się. Niestety, pod koniec dnia zaczął padać deszcz, pisklęta nie były już wtedy same w gnieździe, ale bociani rodzic nie zdołał ochronić je przed deszczem, pisklęta są już duże i nie mieszczą się pod skrzydłami, w rezultacie mocno zmokły. Jeżeli to był przelotny deszcz, to nie powinien osłabić ich kondycji, pisklęta są dobrze odżywiane i dorodne, dzisiaj kończą trzeci tydzień życia, mniej więcej w tym okresie osiągają zdolność termoregulacji, więc nie powinny się zbytnio wyziębić.
Offline
Moderator
04-06-2014
Deszcz jeszcze kilka razy obficie pokropił pisklęta, ale późniejsza dobra pogoda sprawiła, że szybko wyschły, poklejone i zmierzwione puchowe piórka wyczyścili i wygładzili dziobem bociani rodzice, ale również pisklęta osiągnęły już zdolność samodzielnego pielęgnowania upierzenia, więc deszcz i mokre upierzenie dla młodych piskląt, to jeszcze jedno nowe doświadczenie w ich kolejnym etapie dorastania.
Spod białego puchu wyrastają nowe, czarne piórka ( w pierwszej kolejności lotki), które widoczne są na końcówkach skrzydełek i na grzbiecie. Zmienia się kształt "twarzy"- staje się bardziej wyrazista, tworzy się czub z białego puchu, co optycznie wydłuża głowę pisklęcia.
Offline
Moderator
Offline
Moderator
08-06-2014
To już chyba jedne z ostatnich fotek piskląt bociana czarnego w tym ujęciu - w zbliżeniu
Pisklęta dorastają i zmieniają swój wygląd w bardzo szybkim tempie, prawdopodobnie ustawienie kamery zmieni się lada dzień, ponieważ pisklęta w kadrze nie "mieszczą" się już, kiedy znajdują się w pozycji pionowej.
Najszybciej zmienia się wygląd "twarzy" pisklęcia, w okolicy dzioba i oczu zanika biały, delikatny puch, w to miejsce pojawiają się ciemne piórka, puch ustąpi również z głowy, ale pozostające jego resztki tworzą charakterystyczną dla piskląt w tym okresie życia "fryzurę"
Pogoda dopisuje, jest słonecznie i upalnie, co widać po zachowaniu piskląt (niestety tylko na obrazkach), które szukają cienia na gnieździe, wciąż mają otwarte dzioby. Wczoraj widziałam bociana (samicę) pochylającego się nad młodymi, które wyciągały szyje do góry, w stronę dzioba rodzica, jak okazało się podczas następnej odsłony, było to pojenie i polewanie wodą piskląt, ponieważ były mokre i umorusane (deszcz z pewnością nie padał).
Dzisiaj, bociani tato przynosił do gniazda dwa razy świeżą wyściółkę, zrzucając ją bezpośrednio na pisklęta
Pisklęta kończą czwarty tydzień życia.
Offline
Moderator
15-06-2014
Czas bezwzględnie pędzi do przodu, dzisiaj pisklęta kończą już piąty tydzień życia.
Kamera jeszcze pokazuje szczegóły z życia piskląt. Ich wygląd coraz bardziej potwierdza, że to pisklęta bociana czarnego
Przybywa czarnych piórek na grzbiecie, skrzydłach i w okolicy nasady dzioba, stojąc pisklęta przeciągają skrzydła, czyszczą swoje upierzenie, zachowując bez problemu równowagę. Dzioby wybarwiają się na kolor ciemnożółty, nogi mają kolor jasno oliwkowy i wydłużają się. Pisklęta są aktywne, coraz mniej śpią w ciągu dnia a więcej interesują się otoczeniem gniazda spoglądając z zainteresowaniem na otaczającą okolicę. W gnieździe jest już mało miejsca dla bocianich rodziców, pisklęta zostają same na noc już od kilku dni, ale zapewne zawsze któryś z dorosłych bocianów jeszcze nadzoruje gniazdo nocując na pobliskim drzewie. W dzień bociani rodzice pokazują się w gnieździe z pokarmem, pisklęta pozostają już intensywnie strzeżone.
Offline
Moderator
19-06-2014
Młode bociany czarne z Węgier są aktualnie w szóstym tygodniu życia
Już najwyższy czas aby nieco oddalić kamerę, pisklęta są już tak duże, że "zajmują" całe gniazdo w kadrze, widać tylko fragmenty ich postaci, kiedy stoją, tylko w pozycji siedzącej można je obserwować razem i w "całości"
Coraz więcej piór czarnych pokrywa ich tułów, okolice szyi i oczu. W przekazie poklatkowym trudno jest uchwycić częstotliwość karmienia i rodzaj pokarmu, ale można stwierdzić, że bociani rodzice przylatują do gniazda tylko po to, aby dostarczyć żywność i odlatują, wczoraj, tylko przez moment udało mi się zobaczyć fragment ich menu - żaba, dość dużej wielkości.
Już od kilku dni pisklęta pozostają same w gnieździe na noc.
Offline
Moderator
23-06-2014
Młode bociany z Węgier rozpoczęły siódmy tydzień życia.
Biały puch jeszcze wystaje spod czarnych piór okrywowych a także na głowie widać białe "pompony", ale pisklęta już bardzo intensywnie zajmują się pielęgnacją swojego upierzenia, więc wkrótce resztki piór puchowych znikną. Bardzo często widać na dziobach młodych przylepione białe kosmyki, to właśnie efekt przeczesywania i czyszczenia upierzenia przez ptaki.
Pisklęta urosły znacznie, wydłużyły się im nogi, sylwetka zaczyna przybierać smukły kształt, w pozycji stojącej młode boćki mają wyciągnięta do góry szyję, tułów lekko odchylony do tyłu, dziób ściągnięty na pierś.
Młode nie są jeszcze znakowane a to już chyba odpowiedni czas, jeżeli opiekunowie tego projektu podejmą decyzję o obrączkowaniu piskląt.
Offline
Moderator
24-06-2014
Dzisiaj jeszcze mniej puchu pokrywa młode bociany a to za sprawą przelotnego deszczu
Deszcz zmoczył upierzenie bocianów, które zaraz po ustaniu opadów, zabrały się do suszenia i przeczesywania piór, takie zabiegi pielęgnacyjne powodowały usuwanie puchu. Z pstrokatych pisklaków kształtują się biało-czarne sylwetki młodych bocianów czarnych z właściwym upierzeniem. Na fotce nr 2 widać, że krople wody spływają po piórach, a więc są one już prawidłowo zbudowane i posiadają dostateczną warstwę ochronną (ptaki czyszcząc i wygładzając upierzenie, rozprowadzają po nich specjalną wydzielinę z gruczołu kuprowego, która służy między innymi do natłuszczania piór)
Młode bociany są aktywne, większość czasu spędzają stojąc na gnieździe, ale czasem cała trójka siedzi ciasno przytulona do siebie, jak za "dawnych" pisklęcych czasów
Offline
Moderator
26-06-2014
Wczoraj, prawie cały dzień padał deszcz, młode bociany zmokły po raz pierwszy tak mocno. Cały ranek (najobfitsze opady) stały przemoczone, dopiero wieczorem deszcz przestał padać i mogły suszyć pióra, wygładzać upierzenie. Gniazdo pokrywało błoto, młode nie mogły odpoczywać siedząc, szukały suchego miejsca do stania na krawędzi gniazda. Późnym wieczorem usiadły na gnieździe, tuląc się siebie i wzajemnie ogrzewając się. Opady deszczu nie były jednak przeszkodą w codziennym karmieniu piskląt, bociani rodzice przynosili młodym pokarm, widziałam co najmniej dwa karmienia.
Dzisiaj zaświeciło słońce, bociany mogły wysuszyć upierzenie, na patykach okalających gniazdo widać kosmyki białego puchu a także na dziobach piskląt można było dostrzec puchowe pióra - efekt wygładzania i przeczesywania zawilgoconego upierzenia.
Offline
Moderator
29-06-2014
W gnieździe zaczyna się robić "ciasno" Młode bociany dorastają szybko, dzisiaj kończą siódmy tydzień życia licząc od dnia wyklucia pierwszego pisklęcia. Być może wrażenie ograniczonego miejsca w gnieździe robi zbyt duże zbliżenie na gniazdo, teraz, kiedy pisklęta są już tak duże i większość czasu w ciągu dnia stoją lub przemieszczają się po gnieździe, przydałoby się rozszerzyć zakres obserwacji oddalając obiektyw tak, aby obejmował większe pole widzenia, ponieważ młode rozpoczynają już ćwiczenia skrzydeł i poruszają się po gnieździe. Białe czuby na głowach z piór puchowych już zniknęły, jeszcze tylko pozostały na szyi pod dziobem (nieformalne określenie - żabot).
Widać charakterystyczne zachowanie młodych bocianów czarnych - często stoją (lub siedzą na piętach) w zadumie, prawie nie zmieniając tej pozycji przez dłuższy czas i patrzą w jednym kierunku, tam skąd przylatują bociani rodzice.
Offline
Moderator
03-07-2014
Cóż jeszcze można pisać o węgierskich bocianach czarnych? - można opisywać jak wyglądają, jak zmieniają się w najpiękniejsze ptaki, bo jak się zachowują i co "robią" obrazki tego nie pokażą, tylko ciągły przekaz strumieniowy oddaje ich piękno i doskonałość ( nie wspominając o obserwacji w naturalnych środowisku), jakie stworzyła natura.
Pisklęta wyrosły na "gigantusy" , już tylko można wklejać w poście fotki w pozycji siedzącej płasko na gnieździe albo na piętach, ponieważ obejmują wtedy obraz w całości, kiedy bociany stoją wyprostowane, kamera pokazuje albo ich czarne grzbiety albo bociany "bez głów"
Młode bociany czarne są aktualnie w ósmym tygodniu życia.
Offline
Moderator
06-07-2014
Sylwetki młodych bocianów czarnych przypominają wyglądem już dorosłe ptaki. Kolor upierzenia w pierwszym kalendarzowym roku życia nie będzie jeszcze jednolicie, intensywnie czarny, pojawią się przeploty koloru ciemnego brązu, zwłaszcza na głowie, szyi i piórach pod dziobem.
W tym wieku, bociani rodzice zaczynają stosować "dietę", czyli umiarkowane karmienie, które ma uczynić młode ptaki lekkie, zwinne i zdolne do podejmowania pierwszych prób podskoków i krótkich lotów nad gniazdem - nauki latania.
Offline
Moderator
09-07-2014
Trwa dziewiąty tydzień życia młodych bocianów czarnych z Węgier.
W dalszym ciągu kamera przekazuje mocno zbliżony obraz z gniazda, widać szczegóły w wyglądzie młodych bocianów, ich upierzeniu, budowie nóg, skrzydeł, a kiedy młody podejdzie blisko do kamery, to dość długo "obserwować" można tylko jego plecki
Te bociany czarne nie mają tak dużo miejsca na trening skrzydeł i podskoków, jak młode z gniazda włoskiego, ale przecież mimo skromnego obszaru do ćwiczeń i one również już niedługo zaczną próby pierwszych lotów.
Offline
Moderator
20-07-2014
Wczoraj, 19 lipca, w dziesiątym tygodniu życia ok. godziny 08:22 rano, dwa młode bociany węgierskie odbyły swój pierwszy lot!
Trzeci z młodych pozostał jeszcze w gnieździe, ale mimo, że to tylko przekaz poklatkowy, widać było jego entuzjazm i podniecenie - podskakiwał, rozkładał skrzydła, przetrząsał wyściółkę w gnieździe. Stał na krawędzi gniazda i obserwował z zaciekawieniem rodzeństwo wyciągając szyję w dół, poza gniazdo, ale nie zdecydował się jeszcze do nich dołączyć. Młode bociany czarne wróciły do gniazda ok.09:50.
Dzisiaj, 20 lipca, o godzinie 08:02 gniazdo było puste - trójka młodych bocianów czarnych już lata!
Wróciły do gniazda ok. godziny 09:29, odpoczywały na gnieździe, widać było, że dzień był upalny, młode ptaki oddychały przez szeroko otwarte dzioby, ich aktywność była mniejsza niż rano.
Offline