Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
20-05-2014
Takie widoki, jak dorastaj±ce pisklêta wrêcz na naszych oczach, bêd± ju¿ codzienno¶ci± (je¶li nie nast±pi za³amanie i pogorszenie warunków pogodowych)
Pisklêta ju¿ teraz korzystaj± z przebywania na ¶wie¿ym powietrzu od rana do pó¼nych godzin wieczornych. Dzisiaj pisklaczkami opiekowali siê oboje bociani rodzice, którzy czêsto pielêgnowali upierzenie ma³ych piskl±t przeczesuj±c dziobem ich delikatne jeszcze piórka puchowe.
Offline
Moderator
22-05-2014
Upalna pogoda, ma³e pisklêta le¿± w do³ku gniazdowym wyci±gaj±c siê na ca³± d³ugo¶æ , dziobki maj± otwarte, bociani rodzice os³aniaj± je przed s³oñcem, cieniuj±c do³ek gniazdowy tu³owiem. Pisklêtom rosn± piórka, siedz± samodzielnie na kuperkach, widaæ, ¿e dobrze s± karmione, widzia³am dwa karmienia, jeden posi³ek to do¶æ du¿a ryba, któr± skuba³y ma³ymi dziobkami, drugi raz dosta³y ma³e rybki, które pewnie nie sprawiaj± trudno¶ci w po³ykaniu w ca³o¶ci
Trzy pierwsze fotki s± z 19 maja, trzy poni¿ej z dnia dzisiejszego - widaæ ró¿nicê w wygl±dzie piskl±t, codziennie s± wiêksze
Offline
Moderator
25-05-2014
Dzisiaj pisklêta koñcz± drugi tydzieñ ¿ycia
Ca³a trójka ma siê dobrze, pisklêta dorastaj± w szybkim tempie, prawie nie widaæ ju¿ ró¿nicy w wielko¶ci miedzy pierwszym i trzecim pisklêciem.
Pisklêta ju¿ siê "pionuj±", siedz± na kuperkach z wyprostowanym tu³owiem i szyj±. Przez ca³y czas gniazdo jest nas³onecznione, co powodujê, ¿e m³ode czê¶ciej le¿± i oddychaj± przez otwarte dzioby. Nie mo¿na obserwowaæ ich dorastania w rzeczywistym obrazie i czasie, ale w "od¶wie¿anych" obrazach widaæ, ¿e chyba po¿ywienia im nie brakuje, wygl±daj± dorodnie i zdrowo. W tym przekazie widaæ gniazdo w zbli¿eniu i mimo, ¿e nie ma ci±g³ego strumienia, mo¿na zobaczyæ szczegó³y obrazu, a szczególnie postêpy w wygl±dzie dorastaj±cych piskl±t a tak¿e rozró¿niæ bocianich rodziców opiekuj±cych siê potomstwem.
Offline
Moderator
26-05-2014
Upa³ jest niezno¶ny, pisklêta prawie ca³y czas oddychaj± przez rozchylone szeroko dziobki, bociani rodzic próbuje os³oniæ je przed s³oñcem, ale efekt "parasola" jest ma³o skuteczny.
Mimo tej mêcz±cej aury i dyskomfortu przebywania w rozgrzanym gnie¼dzie jedno z piskl±t (a mo¿e dwa pisklaczki ju¿ osi±gnê³y tê zdolno¶æ?) próbuje samodzielnego stania na prostych nó¿kach
Offline
Moderator
29-05-2014
Fala upa³ów minê³a, pisklêta wreszcie mog± odpocz±æ.
Pisklaki nie s± ju¿ ogrzewane pod skrzyd³ami, nawet kiedy pada przelotny deszcz. Przedwczoraj obserwowa³am sytuacjê, kiedy bocian rodzic chcia³ przykryæ m³ode (nie wiem czy przed s³oñcem czy deszczem), ale one wychodzi³y po¶piesznie spod skrzyde³
Pisklêta coraz czê¶ciej æwicz± stanie na prostych nogach (widzia³am, ¿e stoj± ju¿ dwa z piskl±t), rozk³adanie skrzyde³ i samodzielne oczyszczanie upierzenia. Na koñcach ma³ych skrzyde³ek pojawi³y siê pierwsze ciemne lotki. Ju¿ od dwóch dni pisklêta by³y pozostawiane w gnie¼dzie bez opieki rodzicielskiej, czasem na kilka minut, ale równie¿ d³u¿ej ok. godziny.
Bociani rodzice oprócz tradycyjnego pokarmu sk³adaj±cego siê g³ównie z ryb, przynosz± do gniazda równie¿ "wielkie" i kaloryczne k±ski, których ma³e pisklêta jeszcze nie potrafi± po³kn±æ, ale maj± okazjê poprzeci±gaæ i poznaæ zdobycz inn± ni¿ codzienne posi³ki - fot.1
Offline
Moderator
01-06-2014
Dzieñ Dziecka w gnie¼dzie bocianów czarnych przebiega³ spokojnie. Jak co dzieñ pisklêta æwiczy³y stanie na prostych nogach i uczy³y siê samodzielno¶ci pozostaj±c bez opieki rodzicielskiej, czas pozostawania w gnie¼dzie bez doros³ego bociana wyd³u¿a siê. Niestety, pod koniec dnia zacz±³ padaæ deszcz, pisklêta nie by³y ju¿ wtedy same w gnie¼dzie, ale bociani rodzic nie zdo³a³ ochroniæ je przed deszczem, pisklêta s± ju¿ du¿e i nie mieszcz± siê pod skrzyd³ami, w rezultacie mocno zmok³y. Je¿eli to by³ przelotny deszcz, to nie powinien os³abiæ ich kondycji, pisklêta s± dobrze od¿ywiane i dorodne, dzisiaj koñcz± trzeci tydzieñ ¿ycia, mniej wiêcej w tym okresie osi±gaj± zdolno¶æ termoregulacji, wiêc nie powinny siê zbytnio wyziêbiæ.
Offline
Moderator
04-06-2014
Deszcz jeszcze kilka razy obficie pokropi³ pisklêta, ale pó¼niejsza dobra pogoda sprawi³a, ¿e szybko wysch³y, poklejone i zmierzwione puchowe piórka wyczy¶cili i wyg³adzili dziobem bociani rodzice, ale równie¿ pisklêta osi±gnê³y ju¿ zdolno¶æ samodzielnego pielêgnowania upierzenia, wiêc deszcz i mokre upierzenie dla m³odych piskl±t, to jeszcze jedno nowe do¶wiadczenie w ich kolejnym etapie dorastania.
Spod bia³ego puchu wyrastaj± nowe, czarne piórka ( w pierwszej kolejno¶ci lotki), które widoczne s± na koñcówkach skrzyde³ek i na grzbiecie. Zmienia siê kszta³t "twarzy"- staje siê bardziej wyrazista, tworzy siê czub z bia³ego puchu, co optycznie wyd³u¿a g³owê pisklêcia.
Offline
Moderator
Offline
Moderator
08-06-2014
To ju¿ chyba jedne z ostatnich fotek piskl±t bociana czarnego w tym ujêciu - w zbli¿eniu
Pisklêta dorastaj± i zmieniaj± swój wygl±d w bardzo szybkim tempie, prawdopodobnie ustawienie kamery zmieni siê lada dzieñ, poniewa¿ pisklêta w kadrze nie "mieszcz±" siê ju¿, kiedy znajduj± siê w pozycji pionowej.
Najszybciej zmienia siê wygl±d "twarzy" pisklêcia, w okolicy dzioba i oczu zanika bia³y, delikatny puch, w to miejsce pojawiaj± siê ciemne piórka, puch ust±pi równie¿ z g³owy, ale pozostaj±ce jego resztki tworz± charakterystyczn± dla piskl±t w tym okresie ¿ycia "fryzurê"
Pogoda dopisuje, jest s³onecznie i upalnie, co widaæ po zachowaniu piskl±t (niestety tylko na obrazkach), które szukaj± cienia na gnie¼dzie, wci±¿ maj± otwarte dzioby. Wczoraj widzia³am bociana (samicê) pochylaj±cego siê nad m³odymi, które wyci±ga³y szyje do góry, w stronê dzioba rodzica, jak okaza³o siê podczas nastêpnej ods³ony, by³o to pojenie i polewanie wod± piskl±t, poniewa¿ by³y mokre i umorusane (deszcz z pewno¶ci± nie pada³).
Dzisiaj, bociani tato przynosi³ do gniazda dwa razy ¶wie¿± wy¶ció³kê, zrzucaj±c j± bezpo¶rednio na pisklêta
Pisklêta koñcz± czwarty tydzieñ ¿ycia.
Offline
Moderator
15-06-2014
Czas bezwzglêdnie pêdzi do przodu, dzisiaj pisklêta koñcz± ju¿ pi±ty tydzieñ ¿ycia.
Kamera jeszcze pokazuje szczegó³y z ¿ycia piskl±t. Ich wygl±d coraz bardziej potwierdza, ¿e to pisklêta bociana czarnego
Przybywa czarnych piórek na grzbiecie, skrzyd³ach i w okolicy nasady dzioba, stoj±c pisklêta przeci±gaj± skrzyd³a, czyszcz± swoje upierzenie, zachowuj±c bez problemu równowagê. Dzioby wybarwiaj± siê na kolor ciemno¿ó³ty, nogi maj± kolor jasno oliwkowy i wyd³u¿aj± siê. Pisklêta s± aktywne, coraz mniej ¶pi± w ci±gu dnia a wiêcej interesuj± siê otoczeniem gniazda spogl±daj±c z zainteresowaniem na otaczaj±c± okolicê. W gnie¼dzie jest ju¿ ma³o miejsca dla bocianich rodziców, pisklêta zostaj± same na noc ju¿ od kilku dni, ale zapewne zawsze który¶ z doros³ych bocianów jeszcze nadzoruje gniazdo nocuj±c na pobliskim drzewie. W dzieñ bociani rodzice pokazuj± siê w gnie¼dzie z pokarmem, pisklêta pozostaj± ju¿ intensywnie strze¿one.
Offline
Moderator
19-06-2014
M³ode bociany czarne z Wêgier s± aktualnie w szóstym tygodniu ¿ycia
Ju¿ najwy¿szy czas aby nieco oddaliæ kamerê, pisklêta s± ju¿ tak du¿e, ¿e "zajmuj±" ca³e gniazdo w kadrze, widaæ tylko fragmenty ich postaci, kiedy stoj±, tylko w pozycji siedz±cej mo¿na je obserwowaæ razem i w "ca³o¶ci"
Coraz wiêcej piór czarnych pokrywa ich tu³ów, okolice szyi i oczu. W przekazie poklatkowym trudno jest uchwyciæ czêstotliwo¶æ karmienia i rodzaj pokarmu, ale mo¿na stwierdziæ, ¿e bociani rodzice przylatuj± do gniazda tylko po to, aby dostarczyæ ¿ywno¶æ i odlatuj±, wczoraj, tylko przez moment uda³o mi siê zobaczyæ fragment ich menu - ¿aba, do¶æ du¿ej wielko¶ci.
Ju¿ od kilku dni pisklêta pozostaj± same w gnie¼dzie na noc.
Offline
Moderator
23-06-2014
M³ode bociany z Wêgier rozpoczê³y siódmy tydzieñ ¿ycia.
Bia³y puch jeszcze wystaje spod czarnych piór okrywowych a tak¿e na g³owie widaæ bia³e "pompony", ale pisklêta ju¿ bardzo intensywnie zajmuj± siê pielêgnacj± swojego upierzenia, wiêc wkrótce resztki piór puchowych znikn±. Bardzo czêsto widaæ na dziobach m³odych przylepione bia³e kosmyki, to w³a¶nie efekt przeczesywania i czyszczenia upierzenia przez ptaki.
Pisklêta uros³y znacznie, wyd³u¿y³y siê im nogi, sylwetka zaczyna przybieraæ smuk³y kszta³t, w pozycji stoj±cej m³ode boæki maj± wyci±gniêta do góry szyjê, tu³ów lekko odchylony do ty³u, dziób ¶ci±gniêty na pier¶.
M³ode nie s± jeszcze znakowane a to ju¿ chyba odpowiedni czas, je¿eli opiekunowie tego projektu podejm± decyzjê o obr±czkowaniu piskl±t.
Offline
Moderator
24-06-2014
Dzisiaj jeszcze mniej puchu pokrywa m³ode bociany a to za spraw± przelotnego deszczu
Deszcz zmoczy³ upierzenie bocianów, które zaraz po ustaniu opadów, zabra³y siê do suszenia i przeczesywania piór, takie zabiegi pielêgnacyjne powodowa³y usuwanie puchu. Z pstrokatych pisklaków kszta³tuj± siê bia³o-czarne sylwetki m³odych bocianów czarnych z w³a¶ciwym upierzeniem. Na fotce nr 2 widaæ, ¿e krople wody sp³ywaj± po piórach, a wiêc s± one ju¿ prawid³owo zbudowane i posiadaj± dostateczn± warstwê ochronn± (ptaki czyszcz±c i wyg³adzaj±c upierzenie, rozprowadzaj± po nich specjaln± wydzielinê z gruczo³u kuprowego, która s³u¿y miêdzy innymi do nat³uszczania piór)
M³ode bociany s± aktywne, wiêkszo¶æ czasu spêdzaj± stoj±c na gnie¼dzie, ale czasem ca³a trójka siedzi ciasno przytulona do siebie, jak za "dawnych" pisklêcych czasów
Offline
Moderator
26-06-2014
Wczoraj, prawie ca³y dzieñ pada³ deszcz, m³ode bociany zmok³y po raz pierwszy tak mocno. Ca³y ranek (najobfitsze opady) sta³y przemoczone, dopiero wieczorem deszcz przesta³ padaæ i mog³y suszyæ pióra, wyg³adzaæ upierzenie. Gniazdo pokrywa³o b³oto, m³ode nie mog³y odpoczywaæ siedz±c, szuka³y suchego miejsca do stania na krawêdzi gniazda. Pó¼nym wieczorem usiad³y na gnie¼dzie, tul±c siê siebie i wzajemnie ogrzewaj±c siê. Opady deszczu nie by³y jednak przeszkod± w codziennym karmieniu piskl±t, bociani rodzice przynosili m³odym pokarm, widzia³am co najmniej dwa karmienia.
Dzisiaj za¶wieci³o s³oñce, bociany mog³y wysuszyæ upierzenie, na patykach okalaj±cych gniazdo widaæ kosmyki bia³ego puchu a tak¿e na dziobach piskl±t mo¿na by³o dostrzec puchowe pióra - efekt wyg³adzania i przeczesywania zawilgoconego upierzenia.
Offline
Moderator
29-06-2014
W gnie¼dzie zaczyna siê robiæ "ciasno" M³ode bociany dorastaj± szybko, dzisiaj koñcz± siódmy tydzieñ ¿ycia licz±c od dnia wyklucia pierwszego pisklêcia. Byæ mo¿e wra¿enie ograniczonego miejsca w gnie¼dzie robi zbyt du¿e zbli¿enie na gniazdo, teraz, kiedy pisklêta s± ju¿ tak du¿e i wiêkszo¶æ czasu w ci±gu dnia stoj± lub przemieszczaj± siê po gnie¼dzie, przyda³oby siê rozszerzyæ zakres obserwacji oddalaj±c obiektyw tak, aby obejmowa³ wiêksze pole widzenia, poniewa¿ m³ode rozpoczynaj± ju¿ æwiczenia skrzyde³ i poruszaj± siê po gnie¼dzie. Bia³e czuby na g³owach z piór puchowych ju¿ zniknê³y, jeszcze tylko pozosta³y na szyi pod dziobem (nieformalne okre¶lenie - ¿abot).
Widaæ charakterystyczne zachowanie m³odych bocianów czarnych - czêsto stoj± (lub siedz± na piêtach) w zadumie, prawie nie zmieniaj±c tej pozycji przez d³u¿szy czas i patrz± w jednym kierunku, tam sk±d przylatuj± bociani rodzice.
Offline
Moderator
03-07-2014
Có¿ jeszcze mo¿na pisaæ o wêgierskich bocianach czarnych? - mo¿na opisywaæ jak wygl±daj±, jak zmieniaj± siê w najpiêkniejsze ptaki, bo jak siê zachowuj± i co "robi±" obrazki tego nie poka¿±, tylko ci±g³y przekaz strumieniowy oddaje ich piêkno i doskona³o¶æ ( nie wspominaj±c o obserwacji w naturalnych ¶rodowisku), jakie stworzy³a natura.
Pisklêta wyros³y na "gigantusy" , ju¿ tylko mo¿na wklejaæ w po¶cie fotki w pozycji siedz±cej p³asko na gnie¼dzie albo na piêtach, poniewa¿ obejmuj± wtedy obraz w ca³o¶ci, kiedy bociany stoj± wyprostowane, kamera pokazuje albo ich czarne grzbiety albo bociany "bez g³ów"
M³ode bociany czarne s± aktualnie w ósmym tygodniu ¿ycia.
Offline
Moderator
06-07-2014
Sylwetki m³odych bocianów czarnych przypominaj± wygl±dem ju¿ doros³e ptaki. Kolor upierzenia w pierwszym kalendarzowym roku ¿ycia nie bêdzie jeszcze jednolicie, intensywnie czarny, pojawi± siê przeploty koloru ciemnego br±zu, zw³aszcza na g³owie, szyi i piórach pod dziobem.
W tym wieku, bociani rodzice zaczynaj± stosowaæ "dietê", czyli umiarkowane karmienie, które ma uczyniæ m³ode ptaki lekkie, zwinne i zdolne do podejmowania pierwszych prób podskoków i krótkich lotów nad gniazdem - nauki latania.
Offline
Moderator
09-07-2014
Trwa dziewi±ty tydzieñ ¿ycia m³odych bocianów czarnych z Wêgier.
W dalszym ci±gu kamera przekazuje mocno zbli¿ony obraz z gniazda, widaæ szczegó³y w wygl±dzie m³odych bocianów, ich upierzeniu, budowie nóg, skrzyde³, a kiedy m³ody podejdzie blisko do kamery, to do¶æ d³ugo "obserwowaæ" mo¿na tylko jego plecki
Te bociany czarne nie maj± tak du¿o miejsca na trening skrzyde³ i podskoków, jak m³ode z gniazda w³oskiego, ale przecie¿ mimo skromnego obszaru do æwiczeñ i one równie¿ ju¿ nied³ugo zaczn± próby pierwszych lotów.
Offline
Moderator
20-07-2014
Wczoraj, 19 lipca, w dziesi±tym tygodniu ¿ycia ok. godziny 08:22 rano, dwa m³ode bociany wêgierskie odby³y swój pierwszy lot!
Trzeci z m³odych pozosta³ jeszcze w gnie¼dzie, ale mimo, ¿e to tylko przekaz poklatkowy, widaæ by³o jego entuzjazm i podniecenie - podskakiwa³, rozk³ada³ skrzyd³a, przetrz±sa³ wy¶ció³kê w gnie¼dzie. Sta³ na krawêdzi gniazda i obserwowa³ z zaciekawieniem rodzeñstwo wyci±gaj±c szyjê w dó³, poza gniazdo, ale nie zdecydowa³ siê jeszcze do nich do³±czyæ. M³ode bociany czarne wróci³y do gniazda ok.09:50.
Dzisiaj, 20 lipca, o godzinie 08:02 gniazdo by³o puste - trójka m³odych bocianów czarnych ju¿ lata!
Wróci³y do gniazda ok. godziny 09:29, odpoczywa³y na gnie¼dzie, widaæ by³o, ¿e dzieñ by³ upalny, m³ode ptaki oddycha³y przez szeroko otwarte dzioby, ich aktywno¶æ by³a mniejsza ni¿ rano.
Offline